Rembrandt v Liberci: slavného malíře Holandska koupíte za čtyři tisíce

  14:06aktualizováno  14:06
Galerie Liberec láká na ojedinělou kolekci grafických listů legendárního holandského malíře, krále šerosvitu Rembrandta van Rijna. Jelikož jde o grafické listy, ceny začínají už na čtyřech tisících korun. Rembrandtova díla se s výjimkou Oblastní galerie v Libereckém kraji doposud nevystavovala.

Ředitel galerie Milan Michalko u Rembrandtovy sbírky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obří plátna, na nichž se zračí téměř k dokonalosti vyvedená hra světla a stínu, tady však nečekejte. Jednoho z nejslavnějších Holanďanů v liberecké galerii nezastupuje Noční hlídka nebo Hodina anatomie doktora Tulpa, ale grafické listy. Bez jednoho třicet drobných i větších dílek je na prodej. A poměrně za slušnou cenu.

Rembrandt van Rijn

Žil v letech 1606 až 1669. Nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec. Je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slavným se stal již za svého života a záhy byl považován za největšího nizozemského malíře. Rembrandt ve svém díle prokazuje technicky mistrné zvládnutí šerosvitu a figurální malby. Jeho dílo zahrnuje portréty a krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

Rembrandt van Rijn, Autoportrét, kolem 1657

Rembrandt van Rijn, Autoportrét, kolem 1657

"Jedná se o sbírku mědirytů, které jsou tištěny z původních desek, které dělal Rembrandt. Jelikož jsou naše tisky vytištěny až po smrti malíře, jsou proto cenově dostupnější," vysvětluje majitel galerie Milan Michalko.

Rembrandta tak můžete mít doma třeba už za čtyři tisícovky, nebo i za desetitisíce korun. "Kdyby šlo o dobové grafické listy, cena by šla rapidně nahoru. Už by nešlo o tisíce, ale statisíce korun i miliony," dodává galerista.

Nejslavnějšího Holanďana dědicové nechtěli

A jak se podařilo do Liberce přitáhnout něco tak výjimečného? Jelikož je galerie prodejní a nakupuje zajímavá díla nejen z oblasti malířské, ale i fotografické, oslovili ji přímo majitelé grafických listů z Karlových Varů.

"Šlo o dědictví, o které nebyl zájem. My jsme se ho rozhodli odkoupit, jelikož věřím, že se všechna díla prodají. Už teď jich máme osm koupených a čtyři grafiky jsou rezervovány," odhaluje Michalko zájem o slavné jméno.

Díla zatím zůstávají na výstavě, která skončí osmého prosince. Dominují tu krajiny, ať už vlídné, nebo divoké. Jsou tu i portréty tehdejších lékařů i autoportrét samotného mistra.

I když jsou díla vytištěna na papíře z devatenáctého století, zachycují období konce autorova života v druhé polovině sedmnáctého století.

Hra světla a stínu je patrná i v menších dílech

Fotogalerie

"O této době hovoříme jako o době společenského úpadku a právě z těchto kreseb je snadné onen pocit bezmoci a malosti vycítit. Právě tato sugesce z nich dělá mistrovská díla," poznamenává Michalko.

Podle něj je docela pozoruhodné, že byl tento barokní umělec slavný už za svého života. Obvykle totiž věhlas průkopníků nastává až po jejich smrti.

Rembrandt je nejvíce známý díky propracované technice šerosvitu. Jde o techniku typickou pro italský manýrismus. "Nejenom na velkých plátnech, ale i na pouhých črtách dovedl Rembrandt tuto techniku takřka k bezchybnosti," doplňuje šéf galerie.

Vystavoval tu také Saudek nebo Nagy

Galerie Liberec je poměrně mladou uměleckou oázou. Před nedávnem se přesunula od krajské knihovny právě do historického domu U Zeleného stromu. V minulosti v ní byly prodejní výstavy fotografií Jana Saudka nebo populárního slovenského zpěváka Petera Nagye.

Ve sbírce se najde i Mucha nebo Zrzavý. "Rádi bychom sem přitáhli také výstavu komiksů Káji Saudka," plánuje do budoucna Michalko.

Jak již bylo řečeno výstava Rembrandtových grafických listů potrvá do osmého prosince. Přístupná je každý všední den od devíti ráno do pěti hodin odpoledne.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Horský záchranář nesouhlasí s trestem za způsobenou smrt lyžaře, dovolá se

Ilustrační snímek

K Nejvyššímu soudu se chce dovolat záchranář, se kterým se před dvěma lety srazil lyžař na sjezdovce na Ještědu. Muž...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Najdete na iDNES.cz