Budoucí automechanici ve Vysokém se budou učit opravovat elektromobily

  12:19aktualizováno  12:19
Některé moderní přístroje a zařízení si mohli budoucí automechanici z Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou dosud osahat pouze na praxi v autoservisu. To je však minulost. Ve škole vyrostly za bezmála padesát milionů korun špičkově vybavené dílny.

Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žáci se tady potkají třeba s válcovou zkušebnou, která změří výkon a točivý moment motoru, nebo s laserovou 3D geometrií. A škola se již pomalu připravuje na nástup elektromobilů.

Martin Boháč, jeden ze zdejších učitelů odborného výcviku, hovoří o velkém posunu vpřed.

Fotogalerie

„Je to obrovský rozdíl ve vybavení. Která škola minimálně v kraji se může pochlubit tím, že má válcovou zkušebnu na měření výkonu a kroutivého momentu. Je však otázka, až žáci přijdou na praxi, zda to tam budou mít. Ale máme i starší vybavení. Tohle je však trend,“ říká Boháč. „Předtím žáci nic takového ve škole neviděli, jen v některých servisech.“ 

A co je tu ještě nového? Tak třeba přístroj na zkoušení vstřikování benzinových motorů, tester elektronických systémů, válcová zkušebna brzd či stroj pro diagnostiku vibrací a vyvažování kol.

„Máme tu ale i výukové panely, kde se dá simulovat závada na autě. Žák ji pak musí být schopen odstranit,“ doplňuje další z odborných učitelů Lukáš Belda. 

„Odborníci zkrátka chybí, a to nejen v autoprůmyslu“

Nové vybavení školy, která dále nabízí například obory autotronik, mechanik či lakýrník, ještě více napomůže poptávce po absolventech. Ta už teď je obrovská. „Je o nás velký zájem. Například Škodovka chce čtyři stovky lakýrníků, ale my jich máme za rok deset. Odborníci zkrátka chybí, a to nejen v autoprůmyslu,“ upozorňuje Belda.

Ve škole se učí aktuálně asi 350 žáků, z toho deset procent dívek. A škola již pokukuje po novém trendu - elektromobilech.

„Pokud chceme zůstat na trhu, musíme se na to připravit. Teď to třeba nevypadá, ale v roce 2025 to může být jinak, a to je pro nás skoro pozítří,“ uvádí Belda.

Učitelé školy se aktuálně učí na zapůjčených elektromobilech, aby pak své zkušenosti mohli předat svým svěřencům.

„Samotný automechanik se na elektromobil může podívat jen z dálky. Nesmí na něm nic dělat, jelikož musí mít určitý stupeň vzdělání. Je tam potřeba například elektrotechnické vzdělání plus vyhláška. Na to musíme zareagovat a zařadit to do našich vzdělávacích programů. To je budoucnost. Evropská unie tlačí stále na nižší a nižší emisní limity, a to již za chvíli běžná auta nebudou moci splnit,“ vysvětluje Martin Boháč.

Nové vzdělávací centrum ve Vysokém je už páté z osmi, která se v Libereckém kraji budují. V lednu otevřeli první ve Frýdlantu, před pár týdny další v Liberci a počátkem dubna dvě centra zaměřená na technické obory v České Lípě.

Za týden bude další předáno studentům v Turnově. Centra odborného vzdělávání jsou největším krajským projektem, jejich vybudování přijde na bezmála 600 milionů korun a většinu zaplatí Evropská unie.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

V půlce května svírala horskou silnici čtyřmetrová závěj, uhryzla ji fréza

Sníh na vozovce z Horních Míseček k Vrbatově boudě

Jako by se propadli o čtyři měsíce zpátky. Tak si připadali silničáři, když likvidovali sníh na vozovce z Horních...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Stará mapa na Frýdlantě přináší tajemství, badatelé luští skryté nápisy

Mapu frýdlantského panství z roku 1660 prozkoumali odborníci nejmodernějšími...

Historická mapa frýdlantského panství přináší po moderním prozkoumávání překvapivá zjištění. Jsou na ní skryté,...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Najdete na iDNES.cz