Výtvarník Jiří Dostál (vlevo) s vypínačem Tango, jehož je autorem.

Výtvarník Jiří Dostál (vlevo) s vypínačem Tango, jehož je autorem. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Hranatá auta vystřídala kulatá. A Tango, hit mezi vypínači, byl na světě

  • 1
Dvacet let života. Sto milionů vyrobených kompletů. Taková čísla má za sebou Tango, značka vypínačů a zásuvek z jablonecké společnosti ABB, Elektro-Praga. Firma začala Tango, které je k vidění v mnoha domácnostech, vyvíjet začátkem devadesátých let minulého století.

„Tango má příjemný a milý tvar, v domácnostech neprovokuje a vytváří tam pohodu,“ říká generální ředitel jablonecké Elektro-Pragy Petr Kovář.

Lví podíl na Tangu patří akademickému sochaři, grafikovi a malíři Jiřímu Dostálovi, který později proslul jako autor pamětních medailí a mincí pro Českou mincovnu.

Dostál navrhl před více než dvaceti lety nejprve dvojzásuvku Tango a po ní následoval i tvar vypínače a jednozásuvky. Na evergreenu mezi elektroinstalačním materiálem tehdy spolupracoval hlavně s konstruktérem Elektro-Pragy Vlastimilem Hujerem.

„Tango vznikalo v radostné atmosféře po sametové revoluci, což se na něm projevilo,“ podotýká Dostál. „Jiskřičkou pro výraz Tanga byl můj zážitek z procházky po Jablonci. Na začátku devadesátých let tady jezdily hlavně hranaté škodovky a další auta z doby socialismu. Objevovaly se ale už také vozy ze západní Evropy. Na parkovišti jsem uviděl, jak řidič zaklapává u jednoho z nich krásně oblou kapotu a najednou jsem získal inspiraci pro Tango.“

Tango začínalo v šesti barevných variacích, nyní se prodává v osmi. Jeho podoba se nezměnila, ale poddalo se moderním technologiím.

„V místnostech se dá rozsvítit dálkovým ovládáním, mobilem nebo soumrakovým spínačem,“ upozorňuje Kovář. „Kromě spínačů, zásuvek a dalších domovních elektroinstalací vyrábí ABB i rádia do zdi, telefony nebo audiovizuální systémy. Největší zájem však stále zůstává o klasické spínače a zásuvky. Jsou cenově dostupnější a pokud si mladá rodina vezme hypotéku na byt či dům, sahá logicky po nich.“ Na dokreslenou, jedno Tango vyjde na zhruba 120 korun.

Elektro-Praga vyrábí také bezšroubové vypínače a zásuvky. Do stěny se namontují mnohem rychleji než šroubové. „Ale nelze je použít tam, kde je elektřina vedena v hliníkových vodičích. Jsou měkké a hrozí jejich uskřípnutí ve svorce,“ varuje Kovář.

Tango doplnil Levit

Jablonecká továrna přidala k Tangu před dvěma roky novou designovou řadu Levit od uznávaného designéra Jana Čapka. Vypínače a zásuvky nosí jméno Levit, poněvadž vytvářejí optický klam, díky němuž jakoby nedoléhaly ke zdi a levitovaly nad ní.

„Ne že bychom chtěli Levitem vytlačit Tango. Ale spoléhat jen na dvacet let starý design by bylo nebezpečné,“ vysvětluje Kovář. „Levit pro nás na trhu znamená něco jako partnerku Tanga.“

Elektro-Praga pozvala nedávno Dostála na návštěvu továrny a věnovala mu „jeho“ vypínač se zlatým povrchem. Vzala ho na prohlídku míst, kde se Tango rodí.

ABB, Elektro-Praga se s ním chytá nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí. Designovou řadu Tango vyváží hlavně do střední a východní Evropy, mimo jiné do Polska, Maďarska, Ruska a na Slovensko. Jablonecká firma dodává na trh také průmyslové vypínače a zásuvky. Jejich výrobu převzala ze švédské továrny společnosti ABB.

Elektro-Praga zaměstnává okolo 420 lidí. Zhruba polovina z nich jsou ženy. Uplatňují se hlavně na montáži. „Zkuste dát chlapovi do ruky malý šroubek,“ vysvětluje Kovář přínos žen pro firmu.

Ředitel: nákupy v Číně by byly krátkozraké

Firma si zachovala vlastní vývoj, udržuje však těsné profesionální vztahy s vědci z Technické univerzity Liberec. Její studenti dělají v Elektro-Praze diplomové práce.

„Byla u nás také jedna dívka z Portugalska. Po studiu se dostala do Brazílie a požádala nás o doporučení,“ prozrazuje Kovář. „Poslali jsme ho a nyní pracuje v ABB v Americe. Potěšilo nás to, považujeme se totiž za rodinnou firmu. Elektro-Pragou prošli rodiče i prarodiče řady našich zaměstnanců.“

Jablonecká továrna si drží vlastní nástrojárnu i výrobu forem. Podle Kováře tam lidé odvádějí fachmanskou práci. „Bylo by krátkozraké nahradit ji levným nakupováním v Číně,“ prohlašuje Kovář.

Elektro-Praga patří do společnosti ABB Group, jež zaměstnává po celém světě 140 tisíc lidí. Její loňské tržby dosáhly 40 miliard amerických dolarů (bezmála bilion korun).