Sasko láká na park bludných balvanů i amfiteátr ve tvaru lidského ucha

  9:46aktualizováno  9:46
Moře bludných kamenů, přivalených ledovcem až ze Skandinávie. Vesnička z roubenek s úžasným krámkem s čokoládou a bonbony. Nebo navážka na břehu jezera, která má tvar lidského ucha a přímo v jeho středu divadlo. To jsou zajímavé cíle českoněmeckého pohraničí.

Park bludných balvanů v Nochten leží u jedné z největších elektráren ve střední Evropě - Boxberg. Vyrostl na haldách bývalého hnědouhelného dolu. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Poslední press trip pro české novináře do Horní Lužice a Dolního Slezska byl nabitý pozoruhodnými zážitky z atrakcí, na něž Němci lákají turisty.

Cesta patřila do evropského projektu, jehož smyslem je udělat z českoněmeckého pohraničí zaslíbenou zemi, schopnou přilákat tuzemské i zahraniční rekreanty na jednodenní výlety, ale i delší dovolenou.

Projekt odstartoval před necelými třemi lety a vyvrcholí na konci června. Evropská unie na něj věnovala více než osm milionů korun.

"Tentokrát určitě nešlo o vyhozené peníze," řekl Miroslav Těšina z Nadačního fondu Podralsko a velký znalec českosaského pohraničí.

V Sasku, na Českolipsku, ale i na domácích a zahraničních veletrzích cestovního ruchu se dostalo k lidem padesát tisíc map s největšími turistickým atrakcemi, položenými na území od hradu Bezděz až po hornické město Weisswasser.

Vyšly rovněž čtyři brožury o nejzajímavějších turistických cílech na obou stranách hranice. Mapují například rozhledny nebo poskytují rodinám s dětmi tipy na výlety.

"Další tři brožury ještě vydáme," řekla koordinátorka projektu Jana Nastoupilová ze Sdružení Českolipsko. "Vytvoříme také DVD se čtyřmi krátkými filmy z našeho společného turistického regionu."

Bludné kameny dovalil ledovec ze Skandinávie

Německou stranu zastupuje v projektu Rozvojová společnost pro Dolní Lužici a Horní Slezsko.

Oba partneři dělali během uplynulých dvou let "spanilé jízdy" na Českolipsko a do okresu Zhořelec pro média a také pro pracovníky informačních center, cestovní kanceláře, hoteliéry a další podnikatele, zaměřené na turisty.

Při nedávné cestě do saské Země Nisy byl jednou ze zastávek Park bludných balvanů v Nochten.

Vyrostl na haldách bývalého hnědouhelného dolu a kulisami jsou mu obří chladící věže tepelné elektrárny Boxberg.

V parku se nachází skoro sedm tisíc bludných balvanů, dotlačených do Saska kdysi dávno ledovcem až ze Skandinávie. Největší z nich váží čtyřicet tun. Park vznikl původně na deseti hektarech, ale pro velký úspěch se rozrostl na dvojnásobek.

Nacházejí se v něm kameny, vydlabané z útrob země při těžbě uhlí. Mezi nimi najdou návštěvníci miliony rostlin. Je tam třeba sto třicet tisíc kusů letního vřesu a stejné množství zimního vřesu. Nochten zdobí také pichlavá "ježčí" tráva.

Voní tam šalvěj, levandule a tymián. Na jednom vršku rostou kaktusy. Park zdobí jezírka s rybami nebo zelenými žabkami. Děti zaujme mexická pouštní vesnička, do níž sklouznou rourou z malého návrší.

Na pískoviště si mohou samy dopravit vodu. Nejdříve si ji načerpají ze studny a pak pošlou dolů po vydlabaných kládách. Za zády jim stoupá k nebi pára z elektrárny, na druhé straně se rozkládá "nekonečný" hnědouhelný důl.

Ráj cyklistů i bruslařů

Vytěžené úseky s měsíční krajinou poskytla švédská společnost Vattenfall německému Bundeswehru a cvičí tam rovněž jednotky z ostatních zemí NATO. Létají tam bitevní vrtulníky.

Nedaleko od elektrárny Boxberg a nedozírného dolu se rozkládá největší jezero v okrese Zhořelec. Bärwalder See zabírá třináct kilometrů čtverečných a loni ho navštívilo zhruba 350 tisíc turistů.

Kolem jezera se vine více než dvacet kilometrů dlouhá cyklostezka, využívaná rovněž inline bruslaři. Další cyklostezka spojuje Bärwalder See s Parkem bludných balvanů.

Jezero slouží už nyní jako středisko vodních sportů a v příštích letech tam Němci vybudují kemp s nejmodernějším zázemím. Už se vedle jezera chlubí nevídanou kuriozitou.

Zeminu tam uspořádali tak, že připomíná lidské ucho. V něm se ukrývá malý amfiteátr, kde letos bude například Pantoflový koncert, kabaret nebo opereta.

Čokoládové království

Z Liberce se dá k Bärwalder See dojet autem zhruba za hodinu a půl. "Kontrast průmyslové a rekreační krajiny na severu Saska nepůsobí vůbec depresivně," upozornila Nastoupilová. "Elektrárna a doly v sousedství jezer, divoké přírody, parků a kulturních památek se staly jedním z největších zážitků, jaké mi práce na projektu přinesla. Nadchlo mě také městečko Grossschönau, plné historických podstávkových domů. Vypadá jako z pohádky. Kouzelné je i městečko Löbau a nedaleká litinová rozhledna."

Na trase mezi Libercem a Boxbergem se ukrývá ojedinělý vesnický skanzen, o který se postarala těžba uhlí.

Do Rietschenu Němci přestěhovali roubená stavení z oblastí obětovaných dolům. Dřevěné budovy, staré až tři sta let, rozebrali a znovu složili. V Rietschenu z nich sestavili úplně novou vesničku s muzeem, krámky, hostinci nebo řemeslnickými dílnami.

Kromě muzea s výstavou o vlcích ji tvoří devatenáct stavení. Tak nějak vypadala hornolužická obec v devatenáctém století.

"Hlavně rodinám s dětmi doporučuji malý obchod s čokoládou a bonbony na konci skanzenu," podotkla Nastoupilová. "Kromě stovek báječných sladkostí je tam obrovská pohoda."

Podobné cesty podnikali naopak sasští novináři nebo podnikatelé na Českolipsko. Viděli třeba sklárnu Ajeto a sklářské muzeum v Novém Boru, zámek v Zákupech, slavnou zmrzlinárnu ve Stráži pod Ralskem nebo Máchův kraj.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

Boule až za ušima. V Liberci se soutěžilo v pojídání jahodových knedlíků

Pojídání jahodových knedlíků na čas bylo jednou z atrakcí jahodového trhu 16....

Netradiční jahodový trh přilákal v neděli do centra Liberce stovky lidí. I když vůni jahod na náměstí před radnicí...

Maskotem festivalu divadel je nafukovací slon, diváci do něj vejdou zadem

Nafukovací slon je šest metrů dlouhý a čtyři metry vysoký.

Zatím odpočívá v útrobách Naivního divadla, už od úterý ale bude těšit malé i velké diváky na náměstí Dr. E. Beneše v...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Najdete na iDNES.cz