Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Liberecký VÚTS slaví 70 let, přežil Textilanu i Elitex

  17:31
Jubilejních 70 let od svého založení slaví VÚTS Liberec. Původně ústav zřízený pro výzkum a vývoj textilních strojů patří stále mezi špičková světová pracoviště. Jen textilní průmysl už není tou jedinou oblastí, za kterou VÚTS sklízí úspěchy.

Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) Liberec | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přes 800 patentů má na svém kontě Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) Liberec. Firma, která je s historií Liberce spjatá už 70 let. 

Přežila Textilanu, Elitex, Hedvu, Tibu, Koloru, Benar, Sebu a další textilní továrny, které na Liberecku, potažmo v celém kraji, zaměstnávaly kdysi tisíce lidí a dnes jsou jen minulostí. Liberecký VÚTS ale přežil jak divokou privatizaci, tak úpadek textilního průmyslu a dál patří mezi světové špičky ve výzkumu a vývoji nejen textilních strojů.

Vše začalo v roce 1951 založením Výzkumného ústavu textilní technologie, záhy přejmenovaného na Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS). A krátce poté celý textilní svět znal jméno Vladimíra Svatého, který vymyslel první tryskový tkací stroj na světě. A další vynálezy a patenty na sebe nenechaly dlouho čekat. Úspěch VÚTS dokonce přetavil legendární scénárista Jaroslav Dietl do televizního seriálu Inženýrská odysea. Převratný vynález hydraulického stavu tam nesl název Perpetis.

„Často musíme lidem vysvětlovat, že nejsme textiláci, ale strojaři. Hned vedle nás sídlil Státní výzkumný ústav textilní (SVÚT), tam, kde má dnes sídlo krajský úřad. Tam se věnovali výzkumu v oblasti textilií, ale my jsme vyvíjeli ty stroje, na kterých se tkalo. Vždy jsme na konci roku dostali plán na další rok, co zkoumat a pro který podnik, a na to jsme dostali peníze. Vlastně to nebyla až tak špatná organizace. Po revoluci se všechno rozpadlo, výzkumné ústavy většinou zanikly a ty následky se promítají i do dnešních dní. My jsme ale chtěli pokračovat, tak se z nás stala soukromá firma. Bylo to velmi těžké, skončilo zajištěné financování, ale zase jsme si mohli dělat, co jsme chtěli. Před revolucí byl zakázaný styk s odborníky ze Západu, velmi se to hlídalo. A najednou se nám všechno otevřelo. Naše první zakázky, které nás zachránily před krachem, byly na Tchaj-wan a do USA,“ vzpomíná generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík.

Dnes je VÚTS tak trochu rodinnou firmou. Kromě Miroslava Václavíka totiž stojí v čele společnosti i jeho synové Petr a Jiří. A vývoj textilních strojů už není také tím hlavním, na co se VÚTS zaměřuje. 

„Kdybychom se měli orientovat jen na textilní průmysl, tak nepřežijeme nebo bychom museli hodně propouštět. Textilní stroje dnes činí asi dvacet procent našeho obratu. Dnes máme zakázky v celém zpracovatelském průmyslu. Hlavně v oblasti obráběcí, polygrafické, potravinářské, balicí a zdravotnické techniky. Zabýváme se také vývojem pro automotive, vyvíjíme montážní linky, s požadavky na vývoj technologií se na nás obrací i zástupci leteckého či sklářského průmyslu. Naší nejsilnější stránkou je, že tu máme skvělé pracovníky z různých oborů a umíme jak něco vymyslet, tak to pak i vyrobit. Nedáme zákazníkovi jen nějakou studii na papíru, jak na to. My mu dáme i finální produkt,“ říká Jiří Václavík, obchodní ředitel VÚTS.

Po revoluci se VÚTS orientoval hlavně na zahraničí. U nás zájem o výzkum textilních strojů nebyl. „Přes osmdesát procent z toho, co jsme dělali, šlo na export. Tím se moc výzkumných ústavů nemůže pochlubit. Jenže pak jsme si řekli, proč bychom naše myšlenky měli dávat na Západ, vlastně naší konkurenci? Dnes pro zahraničí děláme zhruba třicet procent. Máme i takové zákazníky jako švýcarský metrologický ústav, pro který jsme vyvinuli testovací linku na zkoušení pohybových čidel. A kupodivu se i u nás zase znovu vzmáhá poptávka po nových textilních technologiích,“ zmínil Miroslav Václavík.

VÚTS tak aktuálně pracuje na projektech skelných či uhlíkových vláken, velký boom také přináší využití nanovláken. „Během pandemie koronaviru jsme vyvinuli stroj na výrobu ústenek s ochrannou nanovrstvou. Vyvíjíme i menší stroje, které mohou sloužit k výrobě roušek přímo ve firmách, nemocnicích nebo úřadech, které tak nebudou muset být závislé na dodávkách od externích dodavatelů,“ popisuje Jiří Václavík.

Kajaky i lyže

S tím, co ve VÚTS vymyslí, se ale může setkat i běžná veřejnost. Pro společnost Decathlon například vyvinul speciální 3D distanční tkaniny, ze kterých se dělají nafukovací paddleboardy a do budoucna i kajaky. Závodní lyže LUSTi jsou zase díky výzkumníkům z VÚTS extrémně lehké, ale přesto velmi pevné. 

Není divu, že VÚTS se může pochlubit i dvěma oceněními Česká hlava pro rok 2004 a 2020. Uznání a ocenění ale sbírá po celém světě a spolupracuje i s řadou univerzit jak na výzkumných programech, také pomáhá s diplomovými pracemi nebo přednáší na fakultách. Disponuje řadou laboratoří a prototypových dílen. Což je obrovský posun oproti době založení v roce 1951, kdy VÚTS sídlil v bývalých garážích v ulici U Jezu, než se dočkal solidního zázemí. V původním areálu VÚTS dnes sídlí Evropský dům, podnikatelský inkubátor a očkovací centrum. VÚTS se v roce 2013 přestěhoval do průmyslové zóny Sever v Liberci, kde začala jeho nová etapa.

„Sem nepřijde nikdo, že chce vyrobit obyčejný díl. Všechno, co děláme, je unikátní, samé speciální zakázky,“ poukazuje Jiří Václavík. I kvůli tomu musí mít každý z téměř dvou set zaměstnanců podepsanou dohodu o utajení informací. 

„Zakládáme si na tom, že naši lidé ven nic nevynesou. Ale samozřejmě jsou občas tendence z venku okopírovat některé naše technologie, postupy. Špatnou zkušenost máme třeba s Čínou. Měli jsme tam velkou zakázku na tkací stavy Beta. Poslali jsme jim jeden na ukázku a najednou už další nechtěli. A pak jsme na jednom veletrhu viděli jejich stánek s našimi stroji. Všechno okopírovali včetně barevné úpravy,“ vzpomíná třetí z rodu Václavíků Petr, který je technickým ředitelem.
Aktuální starosti se ale točí spíš kolem nedostatku materiálů a čipů.

„Spousta dodavatelů nám avizuje, ať si dopředu nakoupíme zásoby, protože už třeba koncem roku nebude vůbec nic. Dokonce jsme teď u našich nejnovějších tkacích strojů museli zastavit všechny objednávky. Je to hodně bolestivá situace. Horko těžko dnes vybojujete zakázku, ta má pak velký tlak na termín, ale vy zjistíte, že součástky do pohonů nebo řídících jednotek budou až za 16 měsíců. Takže to trvá déle než vlastní sestavení toho stroje. Pořád doufáme, že příští rok se situace zlepší. Protože teď je to velmi špatné. Třeba ceny u kovů se dnes stanovují ze dne na den. Kalkulujete zakázku a nevíte, jak ji nacenit. Co napíšete dnes, za dva dny neplatí,“ poukazuje Petr Václavík. Přesto nikoho ve VÚTS optimismus neopouští. 

„Snažíme se odkaz původního výzkumného ústavu dál rozvíjet a posunovat,“ říká Petr Václavík. Budoucnost vidí v nanotechnologiích, robotických aplikacích a prostorových 3D tkaninách.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jaromír Baxa, Josef Jadrný,  Jana Pastuchová, Radovan Vích, Petr Beitl, Jan Farský, Jan Koros

  • Nejčtenější

Jablonec - Kluž 1:0, penalta Pilaře, hosté dohrávali v oslabení

V prvním zápase Konferenční ligy fotbalisté Jablonce zvítězili 1:0 nad rumunským mistrem Kluží. Jedinou branku dal...

Odhalte rakovinu střeva včas, vyzývá liberecká nemocnice

Zaberou dvě minuty času a přitom často zachrání život. O testy na rakovinu tlustého střeva je ale i tak mezi veřejností...

V Doksech zemřel v 98 letech Josef Haisler, vyvinul tank jezdící pod vodou

Bojovník za svobodu a konstruktér Josef Haisler zemřel v sobotu v 98 letech v Doksech na Českolipsku. Mimo jiné vedl...

Soupeři Sparty i Slavie si libují v remízách, na Jablonec si Kluž pořídila nového kouče

Fotbalová Sparta ve středu dopoledne odcestuje do Dánska. Slavia a Jablonec úvodní zápasy v základní části evropských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po měsících příprav přišla Česká Lípa o bezdoplatkovou zónu hned první den

Jen co ji vyhlásili, musí ji zrušit. Bezdoplatková zóna v České Lípě ani nestačila vejít do praxe a už ji musí radnice...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

V Doksech zemřel v 98 letech Josef Haisler, vyvinul tank jezdící pod vodou

Bojovník za svobodu a konstruktér Josef Haisler zemřel v sobotu v 98 letech v Doksech na Českolipsku. Mimo jiné vedl...

Zachraňoval oběti v hořících dvojčatech. Americký hasič přijel do Liberce

Dvacet let uplynulo od největšího teroristického útoku v historii. A po dvacáté si i čeští hasiči připomněli statečnost...

Krajská lídryně Přísahy: Invalidní důchody se musí rozdělovat spravedlivě

Nespravedlivý systém příspěvků na péči a přiznávání invalidních důchodů. To jsou jedny z témat, kterým by se chtěla v...

V Dubé testují unikátní reaktor, zplynuje i nebezpečný odpad

Průlomová technologie, která může revolučním způsobem změnit nakládání s odpady, vznikla ve Vědecko-technickém parku v...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...