Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Liberecký VÚTS slaví 70 let, přežil Textilanu i Elitex

  17:31
Jubilejních 70 let od svého založení slaví VÚTS Liberec. Původně ústav zřízený pro výzkum a vývoj textilních strojů patří stále mezi špičková světová pracoviště. Jen textilní průmysl už není tou jedinou oblastí, za kterou VÚTS sklízí úspěchy.
Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) Liberec

Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) Liberec | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přes 800 patentů má na svém kontě Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) Liberec. Firma, která je s historií Liberce spjatá už 70 let. 

Přežila Textilanu, Elitex, Hedvu, Tibu, Koloru, Benar, Sebu a další textilní továrny, které na Liberecku, potažmo v celém kraji, zaměstnávaly kdysi tisíce lidí a dnes jsou jen minulostí. Liberecký VÚTS ale přežil jak divokou privatizaci, tak úpadek textilního průmyslu a dál patří mezi světové špičky ve výzkumu a vývoji nejen textilních strojů.

Vše začalo v roce 1951 založením Výzkumného ústavu textilní technologie, záhy přejmenovaného na Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS). A krátce poté celý textilní svět znal jméno Vladimíra Svatého, který vymyslel první tryskový tkací stroj na světě. A další vynálezy a patenty na sebe nenechaly dlouho čekat. Úspěch VÚTS dokonce přetavil legendární scénárista Jaroslav Dietl do televizního seriálu Inženýrská odysea. Převratný vynález hydraulického stavu tam nesl název Perpetis.

„Často musíme lidem vysvětlovat, že nejsme textiláci, ale strojaři. Hned vedle nás sídlil Státní výzkumný ústav textilní (SVÚT), tam, kde má dnes sídlo krajský úřad. Tam se věnovali výzkumu v oblasti textilií, ale my jsme vyvíjeli ty stroje, na kterých se tkalo. Vždy jsme na konci roku dostali plán na další rok, co zkoumat a pro který podnik, a na to jsme dostali peníze. Vlastně to nebyla až tak špatná organizace. Po revoluci se všechno rozpadlo, výzkumné ústavy většinou zanikly a ty následky se promítají i do dnešních dní. My jsme ale chtěli pokračovat, tak se z nás stala soukromá firma. Bylo to velmi těžké, skončilo zajištěné financování, ale zase jsme si mohli dělat, co jsme chtěli. Před revolucí byl zakázaný styk s odborníky ze Západu, velmi se to hlídalo. A najednou se nám všechno otevřelo. Naše první zakázky, které nás zachránily před krachem, byly na Tchaj-wan a do USA,“ vzpomíná generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík.

Dnes je VÚTS tak trochu rodinnou firmou. Kromě Miroslava Václavíka totiž stojí v čele společnosti i jeho synové Petr a Jiří. A vývoj textilních strojů už není také tím hlavním, na co se VÚTS zaměřuje. 

„Kdybychom se měli orientovat jen na textilní průmysl, tak nepřežijeme nebo bychom museli hodně propouštět. Textilní stroje dnes činí asi dvacet procent našeho obratu. Dnes máme zakázky v celém zpracovatelském průmyslu. Hlavně v oblasti obráběcí, polygrafické, potravinářské, balicí a zdravotnické techniky. Zabýváme se také vývojem pro automotive, vyvíjíme montážní linky, s požadavky na vývoj technologií se na nás obrací i zástupci leteckého či sklářského průmyslu. Naší nejsilnější stránkou je, že tu máme skvělé pracovníky z různých oborů a umíme jak něco vymyslet, tak to pak i vyrobit. Nedáme zákazníkovi jen nějakou studii na papíru, jak na to. My mu dáme i finální produkt,“ říká Jiří Václavík, obchodní ředitel VÚTS.

Po revoluci se VÚTS orientoval hlavně na zahraničí. U nás zájem o výzkum textilních strojů nebyl. „Přes osmdesát procent z toho, co jsme dělali, šlo na export. Tím se moc výzkumných ústavů nemůže pochlubit. Jenže pak jsme si řekli, proč bychom naše myšlenky měli dávat na Západ, vlastně naší konkurenci? Dnes pro zahraničí děláme zhruba třicet procent. Máme i takové zákazníky jako švýcarský metrologický ústav, pro který jsme vyvinuli testovací linku na zkoušení pohybových čidel. A kupodivu se i u nás zase znovu vzmáhá poptávka po nových textilních technologiích,“ zmínil Miroslav Václavík.

VÚTS tak aktuálně pracuje na projektech skelných či uhlíkových vláken, velký boom také přináší využití nanovláken. „Během pandemie koronaviru jsme vyvinuli stroj na výrobu ústenek s ochrannou nanovrstvou. Vyvíjíme i menší stroje, které mohou sloužit k výrobě roušek přímo ve firmách, nemocnicích nebo úřadech, které tak nebudou muset být závislé na dodávkách od externích dodavatelů,“ popisuje Jiří Václavík.

Kajaky i lyže

S tím, co ve VÚTS vymyslí, se ale může setkat i běžná veřejnost. Pro společnost Decathlon například vyvinul speciální 3D distanční tkaniny, ze kterých se dělají nafukovací paddleboardy a do budoucna i kajaky. Závodní lyže LUSTi jsou zase díky výzkumníkům z VÚTS extrémně lehké, ale přesto velmi pevné. 

Není divu, že VÚTS se může pochlubit i dvěma oceněními Česká hlava pro rok 2004 a 2020. Uznání a ocenění ale sbírá po celém světě a spolupracuje i s řadou univerzit jak na výzkumných programech, také pomáhá s diplomovými pracemi nebo přednáší na fakultách. Disponuje řadou laboratoří a prototypových dílen. Což je obrovský posun oproti době založení v roce 1951, kdy VÚTS sídlil v bývalých garážích v ulici U Jezu, než se dočkal solidního zázemí. V původním areálu VÚTS dnes sídlí Evropský dům, podnikatelský inkubátor a očkovací centrum. VÚTS se v roce 2013 přestěhoval do průmyslové zóny Sever v Liberci, kde začala jeho nová etapa.

„Sem nepřijde nikdo, že chce vyrobit obyčejný díl. Všechno, co děláme, je unikátní, samé speciální zakázky,“ poukazuje Jiří Václavík. I kvůli tomu musí mít každý z téměř dvou set zaměstnanců podepsanou dohodu o utajení informací. 

„Zakládáme si na tom, že naši lidé ven nic nevynesou. Ale samozřejmě jsou občas tendence z venku okopírovat některé naše technologie, postupy. Špatnou zkušenost máme třeba s Čínou. Měli jsme tam velkou zakázku na tkací stavy Beta. Poslali jsme jim jeden na ukázku a najednou už další nechtěli. A pak jsme na jednom veletrhu viděli jejich stánek s našimi stroji. Všechno okopírovali včetně barevné úpravy,“ vzpomíná třetí z rodu Václavíků Petr, který je technickým ředitelem.
Aktuální starosti se ale točí spíš kolem nedostatku materiálů a čipů.

„Spousta dodavatelů nám avizuje, ať si dopředu nakoupíme zásoby, protože už třeba koncem roku nebude vůbec nic. Dokonce jsme teď u našich nejnovějších tkacích strojů museli zastavit všechny objednávky. Je to hodně bolestivá situace. Horko těžko dnes vybojujete zakázku, ta má pak velký tlak na termín, ale vy zjistíte, že součástky do pohonů nebo řídících jednotek budou až za 16 měsíců. Takže to trvá déle než vlastní sestavení toho stroje. Pořád doufáme, že příští rok se situace zlepší. Protože teď je to velmi špatné. Třeba ceny u kovů se dnes stanovují ze dne na den. Kalkulujete zakázku a nevíte, jak ji nacenit. Co napíšete dnes, za dva dny neplatí,“ poukazuje Petr Václavík. Přesto nikoho ve VÚTS optimismus neopouští. 

„Snažíme se odkaz původního výzkumného ústavu dál rozvíjet a posunovat,“ říká Petr Václavík. Budoucnost vidí v nanotechnologiích, robotických aplikacích a prostorových 3D tkaninách.

  • Nejčtenější

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v mysli zhotovitele dopravní značky pro obec Rádlo na Jablonecku, v jehož katastru se nachází...

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Nahá žena není něco, co má potěšit muže, míní burleskní performerka

Premium

Před dvěma lety si usmyslela, že vybuduje burleskní impérium. Kromě toho, že mezinárodní umělkyně Zorya Blue v burlesce vystupuje, ji také vyučuje. Nyní se svou show plnou kostýmů, sexy žen a...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Perštýně vyrostou věže se stovkou bytů. Nejsou pro každého, míní makléř

Rezidenční projekt Nový Perštýn v centru Liberce vstoupil do své druhé fáze, která nese název Vilapark Horizont. Stavba dalšího bloku moderních bytovek v nevzhledné jámě již započala a developer už...

20. července 2024  7:33

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu jednoho z oblíbených turistických míst upozornil sám jeho autor, horolezec Jan Novotný. Už od února...

23. července 2024  16:33

Stopoval až do Nepálu. Největší strach jsem měl z Pákistánu, říká dobrodruh

Premium

Dvacetiletý Štěpán Hušek z Oldřichova v Hájích na Liberecku přerušil vysokou školu v Německu, našetřil si peníze z brigády a v únoru vyrazil stopem do Nepálu. Před odjezdem si založil na Instagramu...

24. července 2024

Libereckou náplavku vybuduje původně vybraná firma, začít stavět se má v srpnu

Liberecký kraj vítězem zakázky na vybudování náplavky u svého sídla v Liberci znovu vyhlásil firmu CL-Evans. Zaplatí jí za to 130,3 milionu korun. Hodnocení musel kraj opakovat kvůli námitce jednoho...

24. července 2024  12:21

Tramvaj, nebo trolejbus? Na podzim se rozhodne o dopravě do liberecké Rochlice

Vedení Liberce na podzim po dlouhých letech rozhodne, jak bude vypadat doprava na největší místní sídliště Dobiášova. Otázka vybudování tramvajové tratě v tomto místě ve čtvrti Rochlice se řeší už od...

24. července 2024  9:25

Neúčast na MS jako životní zklamání. Šimek také o NHL a libereckém srdci

V kanadsko-americké NHL odehrál 209 zápasů za San Jose Sharks. Poslední sezonu však strávil na farmě a navíc čeká přírůstek do rodiny, a tak se vrátil do Čech. „Už jsem měl návrh smlouvy od Sparty,...

24. července 2024  8:18

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...