Liberec má moderní heliport, vrtulníky přesto nemohou létat za tmy

  15:53aktualizováno  15:53
Záchranářům v Liberci chybí heliport s nočním provozem. Hrozí proto, že budou létat jen ve dne. A to přesto, že přímo v nemocnici v noci přistávat mohou.

Heliport v liberecké nemocnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Heliport v areálu Krajské nemocnice Liberec ulehčuje posádkám Letecké záchranné služby práci už tři roky. Je vyhřívaný, osvětlený, z dálky jasně viditelný a z hlediska konstrukčního stavební unikát v rámci celé České republiky.

Fotogalerie

Jenže i když je osazen dohromady čtyřiceti čtyřmi světelnými návěstidly, což umožňuje jeho provoz i v noci a za ztížených klimatických podmínek, posádky mají po setmění problém.

Poté, co dopraví pacienta bezpečně do nemocnice, nemají v Liberci kde přistát a přečkat noc. Na heliportu totiž nesmí po předání pacienta zůstat.

„Krajská nemocnice disponuje certifikovaným heliportem pro provoz v noci, tudíž jsme schopni transportovat tam pacienty i v tyto hodiny. Ale po jeho předání se vrtulník na základnu Letecké záchranné služby v Ostašově prakticky nemůže vrátit, protože tam žádná přistávací plocha s plnohodnotným nočním provozem není,“ uvedl Daniel Tuček, předseda představenstva společnosti DSA, která leteckou službu pro záchrannou službu Libereckého kraje provozuje.

Nejbližší heliport je v Praze či Hradci Králové

Nejbližší heliport s nočním provozem je ve střešovické nemocnici v Praze nebo musejí piloti létat do Hradce Králové.

V Liberci smí letecká záchranka fungovat jen od svítání do soumraku. „Jenže často se stane, že pro pacienta letí na konci služby, tedy ještě za světla, ale v nemocnici ho předají až za tmy. A pak se řeší, kde mají přistát a přečkat noc,“ zmínil primátor Tibor Batthyány.

Letecká záchranka už se kvůli tomu dostala do hledáčku Úřadu pro civilní letectví, který přezkoumává její noční lety.

„Je tedy pravděpodobné, že dojde k omezení provozu Letecké záchranné služby jen pro den a tudíž tu nebude možné provozovat vrtulníky v noci. Je proto nutné tuto situaci urychleně řešit, aby to nemělo dopad na pacienty a na zhoršení kvality služeb záchranné služby,“ podotkl krajský radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

V současné době je základna Letecké záchranné služby v Liberci jedinou v republice, která možnost nočního provozu nemá. Řešením je tak výstavba mobilního heliportu, který bude odpovídat všem požadovaným předpisům.

Letiště nechtějí parcelovat

Jako vhodná plocha se jeví právě část pozemku na letišti v Ostašově o výměře zhruba čtyři a půl tisíce metrů, který nyní vlastní město Liberec.

„Liberecký kraj jako zřizovatel záchranné služby se na nás obrátil s tím, zda bychom mu tento pozemek neodprodali nebo nepronajali na dobu alespoň deseti let. My ale nemůžeme letiště rozparcelovat a kus ho kraji prodat, takže se jeví jako schůdný ten dlouhodobý pronájem. Na radě města jsme se ale dohodli, že bychom tuto majetkoprávní záležitost využili i k vyjasnění situace na autobusovém nádraží v Liberci, kde má zase Liberecký kraj svůj malý pozemek uprostřed našich,“ uvedl Batthyány.

Krajský pozemek na nádraží je ale několikanásobně menší než plocha pro mobilní heliport. Město ho zatím od kraje odmítá vykoupit. Prý nemá takovou hodnotu, protože se nachází přímo nad silničním tunelem pod nádražím a do budoucna nemá kvůli riziku velkého zatížení stropní části tunelu skoro žádné využití.

Batthyány tak chce vyjednat na kraji jen dlouhodobý pronájem tohoto pozemku výměnou za pronájem plochy na letišti. „Doufám, že už se s tím nějak pohne. O heliportu v Ostašově s nočním provozem se mluví už několik let,“ uvedl jeden z lékařů Letecké záchranné služby, který si nepřál zveřejnit jméno.

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

V liberecké galerii už nebude zvuk jako v bazénu, kraj přidá i na silnice

Sochy Michaela Bílka v liberecké Oblastní galerii

Při společenských akcích v bazénové hale Oblastní galerie v Liberci není zvuk čistý. Špatnou akustiku má vylepšit nové...

Starosta Sloupu v Čechách rezignoval, nikdo mu nechtěl dělat zástupce

Skalní hrad Sloup

Sloup v Čechách na Českolipsku má za poslední půlrok už třetí vedení. Starosta Miroslav Novák ze strany Sloupáci, který...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz