Soud snížil odškodné za vraždu ve večerce. Byl by to cár papíru, zdůvodnil

  11:14aktualizováno  11:14
Za loňskou vraždu prodavačky večerky ve Vratislavicích nad Nisou půjde čtyřicetiletý Václav Matouš na 18 let do vězení. Rozsudek libereckého krajského soudu potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Zároveň snížil zhruba na třetinu výši náhrady škody pro manžela zavražděné.

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Matouš se k činu přiznal. Řekl, že vraždil, protože potřeboval peníze na nájemné. Obžalovanému, který původně vystupoval jako druhá oběť, za vraždu způsobenou zvlášť trýznivým způsobem hrozilo 15 až 20 let, případně výjimečný trest.

„Trest je zcela přiměřený,“ uvedl předseda trestního senátu Martin Zelenka. Způsob spáchání trestného činu se podle soudce blíží „zvlášť surovému“. Připomněl také, že Matouš byl v minulosti několikrát trestán.

Odvolací soud původní rozsudek změnil ve výroku o náhradě škody. Původně měl Matouš manželovi zavražděné zaplatit dva miliony korun, podle nyní pravomocného verdiktu má zaplatit 750 tisíc korun. Se zbytkem nároku ho soud odkázal na civilní řízení. 

„Jeho (Matoušovy) poměry jsou naprosto mizivé (...), povinnost něco uhradit by zůstala pouze útržkem papíru,“ vysvětlil soudce jeden z důvodů, proč částku snížil.

Matouše ale na rozdíl od krajského soudu poslal odvolací senát do přísnějšího typu věznice.

Muž se nejprve snažil vystupovat jako svědek

Podle obžaloby muž vběhl do prodejny potravin v Dopravní ulici loni 5. ledna ráno. Oběhl pult, několikrát drobnou ženu udeřil pěstí a poté z pultu sebral nůž a začal do ní bodat.

Při jednom z úderů se nůž zlomil a čepel uvázla v krku oběti, Matouš ale vzal další nůž a v útoku pokračoval. Prodavačku odtáhl do skladu, kde oba upadli na zem, podle spisu ji i nadále bodal. Poté ji ještě udeřil dvěma lahvemi od piva do hlavy.

Obžalovaný se nejprve snažil vystupovat jako svědek. Událost nahlásil a se středně těžkým bodným zraněním byl převezen do liberecké nemocnice, kde podstoupil operaci. Původně tvrdil, že vietnamskou prodavačku napadl nožem neznámý útočník, a když se ji snažil bránit, tak napadl i jeho. Útok na prodavačku ale zachytily kamery v prodejně.

Matouš se v minulosti hájil tím, že útok neplánoval, zazmatkoval prý ve chvíli, kdy žena začala křičet. Dnešního jednání se nezúčastnil. Na policii uvedl, že chtěl prodavačku nožem postrašit nebo bodnout do místa, kde jí moc neublíží. Šest ze 14 ran, které devětačtyřicetileté ženě zasadil, ale směřovaly na krk napadené.

Uložený trest je souhrnný, obžalovaného už dříve potrestal okresní soud osmi měsíci vězení za neplacení výživného.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Město brání rozvoji firmy, obhajuje podnikatel bourání jedinečného zámečku

Torzo zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou

Město nedodržuje gentlemanské dohody, jeho požadavky jsou šikanózní a tlačí na nás silou. To jsou podle spolumajitele...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Žena chtěla zastavit couvající auto, to ji přimáčklo na strom

Ilustrační snímek

Tragicky skončila sobotní nehoda v Kamenickém Šenově na Českolipsku, jejíž obětí se stala mladá řidička. Při pokusu o...

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Najdete na iDNES.cz