Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Klimatické změny tady byly, jsou a budou, míní lídr SPD Švarc

  16:58
Bezpečnost, dostupnost zdravotnictví, podpora bydlení. To jsou podle jedničky kandidátky SPD Michala Švarce zásadnější témata, než sucho. To pokládá za moderní náboženství. „Letošní prázdniny byly nejdeštivější od roku 2014 a klimatické změny tu vždy byly, jsou a budou,“ konstatuje Švarc v předvolebním rozhovoru.

Michal Švarc věří v úspěch strany v krajských volbách. Namísto sucha chce raději bojovat za dostupnější lékařskou péči a lepší dopravní obslužnost. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V minulých krajských volbách jste dostali 5,2 procent hlasů. Jak vidíte své šance letos?
O tom, že SPD letos uspěje v krajských volbách, nepochybuji. Hovoří o tom nejen všechny průzkumy, které byly zatím publikovány, ale zejména nárůst naší členské základny, který je trvalý. Na našich petičních stáncích a dalších akcích se k nám lidé hlásí a mají zájem o náš program. Která politická strana anebo hnutí se tím dnes může pochlubit? O konečném výsledku však rozhodnou až voliči, přičemž se počítá s velmi nízkou účastí zejména kvůli pandemii koronaviru.

Posledně jste kandidovali společně se Stranou práv občanů – Zemanovci. Ti letos nekandidují vůbec. Nebylo by tedy pragmatické spojit s nějakou jinou stranou, tak jako jdou kupříkladu společně TOP 09 a KDU-ČSL?
Za pět let od našeho vzniku jsme udělali obrovský kus práce. V kraji máme ve všech okresech oblastní organizace a další řadu místních organizací se stovkami členů. Jsme v současné době čtvrtým nejsilnějším politickým subjektem, máme kvalitní členskou základnu a spousty schopných lidí k sestavení vlastní kandidátky. Proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou. Voláme po sjednocení stran a hnutí s podobným programem, které opakovaně vyzýváme, aby se připojili k nám.

Můžete stručně nastínit další nejdůležitější programové body, s nimiž jdete do krajských voleb?
Bezpečnost, dostupnost zdravotnictví, podpora bydlení. Mimo tyto stěžejní body vnímáme zásadní problém v rozdílné úrovně kvality života jednotlivých obyvatel kraje. Pro SPD je zásadní, aby byla zabezpečena odpovídající zdravotní péče pro všechny obyvatele kraje stejně, včetně stomatologické pohotovosti 24 hodin sedm dnů v týdnu. Jsme jediný kraj, který nemá elektrifikovanou železniční trať. Přitom přímé železniční spojení z okrajových částí kraje s návazností na Prahu je pro další rozvoj kraje velmi důležité. Tím by se částečně vyřešilo i přetížení stávající silniční dopravní sítě a tím pádem by nebylo nutné tolik krajských peněz na opravy silnic II. a III. tříd, které jsou většinově stále v dezolátním stavu.

Jste jedna z mála stran, která v předvolební kampani příliš neakcentuje problém sucha. Sám jste se vyjádřil, že jde o moderní náboženství, které odvádí pozornost lidí od jiných témat. Můžete upřesnit, jak jste to myslel?
Letošní prázdniny byly nejdeštivější od roku 2014 a klimatické změny tu vždy byly, jsou a budou. To, co však rozpoutali elitáři z EU v kontextu s aktivistkou Gretou Thunbergovou, je doslova hysterie. Nulová uhlíková stopa do roku 2050, kterou EU navrhuje, by však v důsledku pro nás znamenala, že se bude investovat do nesmyslných projektů a nezbude na ty potřebné a pro nás je kvalita života našich občanů jasnou prioritou. V SPD si uvědomujeme a vnímáme problémy zadržování vody v krajině, ale nesouhlasíme s tím, že je to jediný problém, který je potřeba řešit. Uvědomujeme si skutečnost, že pokud u nás v kraji neprší, tak máme problém. V Libereckém kraji máme pouze vodu, která nám naprší, veškerá voda odtéká a žádná jiná nepřitéká. Řešením není výstavba velkých přehrad, ale výsadba remízků, smíšených lesů a náprava poničených lesů. Dále budování mokřadů, tůní, malých rybníčků, suchých poldrů a omezení pěstování monokultur.

Z vašeho programu mě zaujal bod, že chcete prosadit dostupnější zdravotní péči. Mohl byste to konkrétněji rozvést?
Jsou uzavírány jednotlivé části nemocnic kvůli nedostatku zdravotnického personálu a každá druhá sanitka krajské záchranné služby vyjíždí do Frýdlantského výběžku, kde žije téměř 30 tisíc obyvatel. Píše se rok 2020 a nelze občany v okrajových částech kraje je tímto rozdělovat na občany II. kategorie. Vnímáme tento neuspokojivý stav v oblasti zdravotnictví velmi citlivě. Jedná se problém, se kterým se však kraj potýká dlouhodobě díky celkově špatné koncepci zdravotní politiky ze strany státu. To se snaží řešit prostřednictvím fúzí a investic do nemocničních zařízení s krajskou nemocnicí, jejíž je zřizovatelem. Jedná se však o řešení náprav špatných rozhodnutí z minulosti a snahu o řešení dočasné a nikoliv systémové. Pro nás v SPD je důležité, aby kvalitní lékařská péče byla dostupná pro všechny obyvatele kraje na stejné úrovni, a proto se mimo jiné zasadíme o zajištění nepřetržité lékařské a stomatologické pohotovosti minimálně v krajském městě.

Jste člověk profesně spojený s armádou, policií a nyní městskou policií. Máte detektivní agenturu. Trošku bych očekával, že váš volební program bude více zaměřený právě na bezpečnostní témata.
V našich programových prioritách je bezpečnost vnímána jako jedno ze zásadních témat. I proto je v našem volebním programu jako bod číslo jedna Bezpečný kraj s krátkým výčtem zamýšlených opatření. A ano, máte pravdu, že díky své profesní historii je bezpečnost a prevence kriminality jedno z témat, kterým se chci i v budoucnu dále věnovat. Máme však komplexní program pro celou oblast zlepšení práce krajské samosprávy ve prospěch občanů. Slušný a pracující občan je pro SPD na prvním místě.

Zajímal by mě vás názor na koaliční potenciál SPD v krajském zastupitelstvu. Mnohé strany se netají tím, že s vaší stranou spolupracovat nechtějí. S kým si spolupráci představit umíte a s kým ne?
V otázce případného koaličního partnera nejsme předem jednoznačně vyhraněni. Jsme připraveni jednat se všemi politickými subjekty, které v krajských volbách uspějí a se kterými budeme moci v maximální míře prosadit náš politický program.

V Libereckém kraji mají poměrně výsadní postavení Starostové, kteří už dvoje volby po sobě vyhráli a nyní vládnou pohodlnou většinou v koalici s ANO, ČSSD a ODS. Můžete jako opoziční strana zhodnotit čtyřleté panování této krajské vlády?
U této vlády kladně hodnotím vznik vlastního vnitřního dopravce. Kladně také hodnotím dobrou spolupráci s vedením krajského města. Dále pozitivně vnímám postup kraje ve smyslu přijatých opatření proti pandemii koronaviru včetně vyčlenění potřebných krajských výdajů na ochranné pomůcky a hygienické potřeby pro nemocnice, sociální služby a zařízení, kterých je kraj zřizovatelem. Negativně vnímám dlouhodobý neuspokojivý stav silnic II. a III. tříd, které Liberecký kraj převzal v době svého vzniku ve velmi špatném stavu. I přes nemalé investice ve výši 500 milionů korun se nepodařilo jejich stav zlepšit. Neuspokojivý stav je i v oblasti zdravotnictví. Za velmi znepokojující považuji situaci ohledně příhraničního polského hnědouhelného dolu Turów. Veškerá dosavadní jednání kraje s Vládou ČR, ministerstvem životního prostředí a polskou stranu v rámci kompenzačních sanačních řešení zatím konkrétní pozitivní výsledky nepřinášejí. Kraji v této souvislosti chyběla prozřetelnost a prozíravost a dnes si zde Poláci dělají co chtějí. To se musí změnit!

Zaujalo mě, že jste v letech 1992 až 2003 byl policejním inspektorem a později u vojenské policie dokonce náčelníkem 3. oddělení obecné kriminality. To je poměrně zářná kariéra. Proč jste vlastně odešel?
Máte pravdu, že velkou částí mého profesního života tvořila služba u bezpečnostních sborů a ozbrojených sil České republiky. U těchto složek jsem se vypracoval do vyšších struktur vedení, a to včetně velení a účastí v zahraničních operacích. Za příkladné a iniciativní plnění uložených úkolů jsem byl opakovaně oceněn udělením vysokých rezortních vyznamenání z rukou ministra obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a náčelníka Vojenské policie. Rád bych vám i čtenářům sdělil bližší okolnosti ukončení mé aktivní služby, ale to je stále spojeno s informacemi, které jsou ve vysokém stupni utajení, a proto je zde nemohu uvádět.

Nějaký čas jste působil i jako vykonavatel soudního exekutora. To jistě není příjemná práce, hodně se hovoří o vzrůstající agresivitě dlužníků. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Práce soudního vykonavatele pro mne byla zajímavá tím, že jsem podrobněji poznal problematiku dluhů a s tím spojených problémů komplexněji z obou stran. A to jak z pohledu věřitele, ale i dlužníka. Beru tuto etapu mého života jako další životní zkušenost, která mne obohatila o nové poznatky. SPD prosazuje zestátnění exekutorů, protože exekuce dnes dopadají na 700 tisíc obyvatel, kteří jsou často v dluhových pastech. Jsem přesvědčen o tom, že to je krok správným směrem.

Dnes pracujete jako zástupce ředitele Městské policie Jablonec nad Nisou. Kolem vašeho jmenování se strhla celkem ostrá slovní potyčka. O co tam vlastně šlo?
V době mého jmenování do vedení Městské policie Jablonec nad Nisou někteří koaliční panteři tehdejšího vedení veřejně deklarovali, že je pro ně nepřípustné, aby člen SPD byl jmenován do vedení městské policie. To je důsledek „nálepkování“ příslušnosti k politickému hnutí bez znalosti našeho programu. Pro některé strany totiž byla mnohem důležitější má politická příslušnost než fakta o získané odborné praxi, dosažených úspěších a předpokladech pro výkon dané funkce a tento svůj postoj i veřejně prezentovali. Celá věc pak vyústila ve svolání mimořádné tiskové konference s médii, kde ze strany přítomných reportérů zazněla otázka, zda je pravda, že jsem znevýhodňován na základě své politické příslušnosti na úkor odborných předpokladů.

  • Nejčtenější

Zemřel liberecký herec Ladislav Dušek, hrál estébáka v seriálu Vyprávěj

Po vážné nemoci zemřel herec libereckého Šaldova divadla Ladislav Dušek. V Liberci působil přes třicet let a stal se...

Vandal poničil novou skleněnou fasádu muzea, statisíce zaplatí rodiče

Unikátní skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou neunikla vandalům. Hned tři dny po jejím...

Mrhání koeficientem, pád do třetí desítky. O poháry budou hrát brzy jen čtyři týmy

Nepovedený zápas Slavie v Evropské lize na hřišti Beer Ševy (1:3) vyslal do českého fotbalu ještě jednu výstrahu: kvůli...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tahali jsme nohy, ale stálo to za to. Skvělý týmový výkon, chválil Nguyen

Byl libereckým hrdinou večera, několikrát zabránil už skoro jasnému gólu a jednou mu pomohla i tyč. Brankář Filip...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Exprimátor Korytář opouští politiku. Uvažoval jsem nad tím roky, říká

Patřil mezi nejvýraznější tváře liberecké politiky poslední dekády. Pasoval se do role bojovníka proti korupci, zároveň...

V noci zasahovali hasiči u požáru bytu v Liberci, zachránili dva lidi

Kolem třetí hodiny v noci na sobotu zasahovali hasiči u požáru podkrovního bytu v Pražské ulici v centru Liberce. Tři...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Církev chtěla pomoci recidivistovi, ten ji obral o desítky tisíc korun

Osmkrát trestaný recidivista z Liberecka obral o desítky tisíc církev, u které byl po propuštění z vězení zaměstnaný....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...