Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Hnutí Duha plánuje sledovat vlky, chce je odchytávat a čipovat

  6:42
Vlky na území Libereckého kraje má začít brzy sledovat satelit. Odborníci chtějí mimo jiné zjistit podrobnosti o chování vlčích smeček, jež je dosud z velké části zahaleno tajemstvím. Ale třeba i to, zda jsou stáda ze strany chovatelů dobře zajištěná.

Hnutí Duha Olomouc zatím žádá kraj o povolení výjimky ze základních ochranných podmínek zvláště chráněného druhu živočicha. Pokud získá povolení, chce projekt rozjet příští rok. 

„Obdrželi jsme žádost. Teď vedeme řízení a sbíráme podklady potřebná pro rozhodnutí. Je to zatím první případ, kdy nás někdo požádal o odchyt vlka. Ještě jsme nikdy nic podobného neřešili,“ uvedla Radka Vlčková, vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu Libereckého kraje. 

Hnutí Duha chce vlky odchytávat a následně sledovat na celém území kraje. Tedy v širším okolí chráněných krajinných oblastí Kokořínsko - Máchův kraj, Jizerské a Lužické hory. O výjimku žádá i ve Středočeském a Královéhradeckém kraji.

„Hlavním cílem je získat data o prostorové aktivitě vlka v oblastech, kam se nově vrací. Jde o komplexní výzkum, který nám pomůže získat více poznatků o chování vlka v kulturní krajině,“ nastínil za Hnutí Duha Miroslav Kutal.

GPS odhalí přesná loviště vlků

Hnutí Duha se zaměřuje hlavně na neinvazivní metody sledování šelem, jako je stopování či používání fotopastí. Podle Kutala jsou ale pro některé účely data z GPS telemetrie nenahraditelná. 

„Získáme vysoce kvalitní prostorová data. Umožní nám například dohledat konkrétní místa, kde vlci zabili svoji kořist. Dá se jimi testovat i účinnost preventivních opatření. Zjistíme, jestli vlci chodí kolem pastvin, které jsou zabezpečené a nevznikají tam škody,“ řekl Miroslav Kutal.

Na odchytu bude Duha spolupracovat s Mendelovou univerzitou v Brně, kde Kutal působí. Odborníci už mají zkušenosti s odchytem medvěda či rysů v Beskydech.

Vlci se mají podle záměru odchytávat do speciálních nášlapných pastí. Vlkovi neublíží, ale zadrží jej na místě. Nedaleká fotopast zároveň pošle pověřenému člověku MMS zprávu o tom, že se šelma chytila.

Přivolaný veterinář pak zvíře uspí. Pod kůži mu vpraví čip a nasadí speciální obojek. Ten pak vysílá v předem nastavených intervalech signál. Data se posílají buď pomocí mobilní GSM sítě, nebo pomocí satelitů. 

„Při dohledávání kořisti je nejlepší mít samozřejmě co nejčerstvější data. Kdybychom chtěli dvě souřadnice denně, obojek vydrží i čtyři roky, pokud je budeme chtít každou hodinu, životnost je pak menší,“ vysvětlil Miroslav Kutal.

Obojek lze podle něj nastavit tak, že se po určité době sám odemkne a vlk o něj přijde. Data se dají stáhnout i z dohledaného obojku.

Hnutí Duha předpokládá, že odchytne během roku ve všech třech krajích maximálně pět zvířat. Projekt Hnutí Duha má zatím trvat dva roky. O výjimku ale žádá až do konce roku 2024. „Předpokládáme, že bychom pak v monitoringu pokračovali,“ vysvětlil Kutal. 

Chytat vlky chtějí i ochránci přírody

O povolení odchytu vlka žádala také Česká zemědělská univerzita Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK). Projekt už běží.

„Jednou z otázek je, jestli povolovat odchyt vlků více organizacím. Zda to není nadbytečné. Monitoring ale jinak považuji za potřebný. Budeme vědět, kolik vlků máme, jak se chovají, rozmnožují, čím se živí,“ míní regionální ředitel AOPK Jiří Hušek.

„Je nezbytné mít co nejvíc informací k tomu, abychom mohli vlky účinně chránit a zároveň zabránili škodám na hospodářských zvířatech. Je ale také nutné vyplácet kompenzace v reálné výši. Ne jako dosud, že se platila jen část. Chovatelé například nedostávali peníze za jehňata, co vlci beze stop odnesli. Jinak si farmáři podporovaní myslivci začnou zjednávat právo silou,“ upozornil Hušek. 

Liberecký kraj vyplatil od roku 2014 do loňského srpna za škody způsobené vlky majitelům hospodářských zvířat přes 289 tisíc korun. Výše škod dosud stoupala. V roce 2017 kraj vyplatil 89 tisíc, loni už to bylo 159 tisíc korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Nefunkční výtahy, zákaz sprchování. Studenti na kolejích v Liberci se bouří

Premium Studenti bydlící na libereckých kolejích platí i přes nefunkční výtahy, hučící topení a nedávný zákaz sprchování více...

Řidič se v protisměru srazil s autem na sekání trávy, na místě zemřel

Řidič osobního auta nepřežil ve čtvrtek ráno na Liberecku srážku s protijedoucím vozidlem sekajícím trávu u silnice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školáci kradli v cirkuse zebru, chytila je kolemjdoucí preventistka kriminality

Partu dětí v České Lípě přistihla při pokusu o krádež zebry asistentka prevence kriminality. Koncem minulého týdne...

Důvěřivý senior půjčil skoro dva miliony podvodníkovi. O část řekl známým

Kriminalisté obvinili z podvodu jedenapadesátiletého muže z Jablonecka v Libereckém kraji. Podle jejich dosavadního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž vypadl ze třetího patra, náraz ztlumila zaparkovaná dodávka

O velkém štěstí může hovořit muž z Liberce, který v neděli ráno vypadl z okna domu na ulici. Jeho pád ztlumila...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Neobvyklá inscenace Cesta provede diváky Libercem, účinkuje v ní přes 120 dětí

Více než 120 dětí se společně s dospělými umělci představí v nově nastudované inscenaci Šaldova divadla Cesta. Ta...

Oprava liberecké přehrady může kvůli nedostatku peněz skončit předčasně

Oprava liberecké přehrady za 400 milionů korun by se mohla zastavit. Evropská komise totiž rozhodla o vyřazení stavby z...

Důvěřivý senior půjčil skoro dva miliony podvodníkovi. O část řekl známým

Kriminalisté obvinili z podvodu jedenapadesátiletého muže z Jablonecka v Libereckém kraji. Podle jejich dosavadního...

Policie pátrá po dvou chlapcích, které jejich otec nevrátil do azylu v Liberci

Policie pátrá dvou chlapcích ve věku dva a pět roků, z nichž starší má poruchu autistického spektra. Jejich...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...