Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

PŘEHLEDNĚ: Na koleje v kraji přichází třetí dopravce a mění se ceny

  6:32
Na železnici v Libereckém kraji přichází nový dopravce. Cestující čekají od 15. prosince některé změny. Přinášíme vám jejich přehled pro lepší orientaci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

V integrovaném dopravním systému IDOL jsou již devět let zapojeni dva železniční dopravci - ČD a Die Länderbahn, nyní přichází třetí dopravce Arriva.

„Obecně platí, že pro cestujícího využívajícího IDOL nedochází k zásadním změnám a jeho zvyky zůstanou pro vnitrokrajské cestování téměř stejné. Pochopitelně dojde ke změnám zejména v mimokrajském cestování, a proto bude cestujícím umožněna větší variabilita při koupi jízdenek podle tarifu dopravce,“ uvedl Jan Maxa ze společnost Korid, která koordinuje veřejnou dopravu v kraji.

1Kde si koupit jízdenku?

Jednotlivé jízdenky IDOL bude možné koupit přímo ve vlaku u průvodčích bez přirážky. To bude od 15. prosince platit u všech dopravců nebo na kontaktních místech dopravce. Tedy přímo u přepážky dopravce nebo v předprodejním automatu.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

Při cestách, kdy cestující opouští systém IDOL, jsou pravidla částečně ponechána na podmínkách stanovených dopravci a volbě cestujícího.

ČD i Arriva mají svůj systém, kdy si cestující může jízdenku zakoupit v e-shopu nebo na přepážkách (automatech), případně u průvodčího, kde se však podle konkrétních podmínek dopravce vystavuje riziku přirážky, pokud je ve stanici pokladna.

Ve vlacích trilex dopravce Die Länderbahn je naopak preferován prodej u průvodčího. Cestující má zároveň možnost koupit jízdenku podle tarifu dopravce již z výchozí stanice (pakliže cestu absolvuje s konkrétním dopravcem), nebo až z poslední stanice, do které má zakoupenou platnou jízdenku IDOL.

V případě tratí mezi Libereckým a Královehradeckým krajem mohou cestující využít vzájemného provázání integrovaných tarifů a zejména u časových jízdenek tak kombinovat jízdné IDOL a IREDO bez tarifu jednotlivých železničních dopravců. Stejná nabídka se plánuje s Ústeckým a Středočeským krajem.

2Jak jezdit vlakem po kraji?

Od 15. prosince v osobních a spěšných vlacích na cestách po Libereckém kraji na dvou tratích (Liberec - Stará Paka a Železný Brod - Tanvald) už dál neplatí jízdenky státních Českých drah, ale jen krajské lístky IDOL.

Pro cesty začínající a končící na území IDOL bude dopravce Arriva na základě svého rozhodnutí prodávat pouze jízdenky podle Tarifu IDOL.

U dopravců ČD a Die Länderbahn bude možné zakoupit také jízdenku podle jejich tarifu. Své jízdenky si dopravci uznávat nebudou. Jednotným tarifem bude tedy pouze IDOL.

3Jak jet vlakem mimo kraj?

Například Nová Paka v Královehradeckém kraji je od 15. prosince 2019 nově integrována do IDOL. Tudíž zde platí ještě jízdenka v rámci tarifu Libereckého kraje. Cesta z Jablonce nad Nisou je možná po železnici s přestupem v Tanvaldu, Železném Brodě a Staré Pace nebo v kombinaci linkového autobusu do Železného Brodu a dále vlakem s přestupem ve Staré Pace.

Cestující si na Opuscard zakoupí jízdenku IDOL přímo do cílové stanice u dopravce u kterého započne cestu (v tomto případě buď ve vlaku ČD nebo v autobusu BusLine), následně přestoupí s platnou jízdenkou na vlak dopravce Arriva a poté případně na ČD, tj. cestujícímu nevznikne žádný problém.

4Kolik cestující zaplatí?

Hlavním významem Opuscard je umožnit cestujícím výhodné jízdné. Významnou součástí dopravní obslužnosti Libereckého kraje je autobusová doprava, která na vlaky navazuje a jen s Opuscard lze mezi více druhy dopravy a dopravci přestupovat (včetně MHD).

Zejména pro pravidelné cestující nabízí výhodné časové jízdenky pro vybrané relace i celou síť. Cestující si podle rozsahu používání mohou vybrat mezi anonymní přenosnou Opuscard za 50 korun nebo osobní kartou s fotografií za 140 korun, která však nabízí větší sortiment výhodnějšího jízdného. V současnosti je evidováno zhruba 140 tisíc aktivně používaných Opuscard.

Ceník jízdné IDOL se již v letošním roce po šesti letech změnil, a tak výše jízdného zůstane od 15.prosince stejná. S ohledem na rozdílnost výpočtu jízdného mezi dopravci a zónově relačním tarifem IDOL nelze stanovit konkrétní cenový rozdíl.

Levnějšího jízdného v přepočtu na jízdu dosáhnou pravidelní cestující, kteří využívají časové jízdenky. Větších výhod IDOL se nyní dá dosáhnout rozšiřováním územní platnosti IDOL do Královehradeckého kraje a v přípravě je i rozšíření do Středočeského a Ústeckého kraje (plán v průběhu roku 2020).

Příklady cen jízdného dospělého od 15. prosince 2019 (jednotlivé IDOL z Opuscard = / Jednotlivé ČD se slevou IN25):

Liberec – Turnov 46,- / 48,- (IDOL zahrnuje i přestup na MHD v Liberci a Turnově)

Semily – Česká Lípa 92,- / 114,- (IDOL zahrnuje i přestup na MHD v České Lípě)

5Co teď s režijkami?

Do režijních jízdenek dopravce ČD Liberecký kraj nijak nezasahuje a jejich použití ve vlacích ČD nebude omezovat.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Legendární alkoholik Čurda živoří v karavanu, zachránit ho má nealko pivo

Premium Alkoholická legenda Milan Čurda z Tuhaně na Semilsku přišel za nevyjasněných okolností v exekuci o garáž. Teď přežívá v...

Pracovníka komunálních služeb vyděsilo ženské torzo, šlo o sexuální pomůcku

Zděšení zažil pracovník komunálních služeb, který v Hrádku nad Nisou svážel tříděný odpad. V kontejneru na papír...

Nové XXL krematorium spálí tisíc těl měsíčně, zvládne i půltunové zesnulé

Premium První žehy právě spustilo nové krematorium Ladislava Kopala v Novinách pod Ralskem. Je jediné za uplynulých třicet let,...

Poslat do restaurace zásahovku je přes čáru, říká nástupce ředitele Husáka

Premium Na místo nastoupil ze dne na den po neslavném odchodu svého předchůdce. Zdědil problémy a musí se vypořádat i s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doma je zvyklá vyhrávat. Mladá lyžařka z Liberce teď udivila svět

Takové talenty české lyžování potřebuje. Teprve šestnáctiletá běžkyně na lyžích Nela Půbalová z Liberce na nedávném...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Česko volí krajní řešení, žaluje Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Oznámilo to...

Kapela bojuje s virem armádou mikrofonů, atmosféru koncertů sdílí na webu

Dohromady se dali minulou zimu a těšili se na první sezonu. Liberecká pop-rocková kapela Potomek ale kvůli pandemii...

„Ségru“ máš radši, vyčetl osmiletý kluk matce a po hádce zmizel do tmy

Osmiletý chlapec z Malé Skály odešel z domova poté, co se pohádal s matkou. Domníval se, že má raději jeho sestru. Po...

Poslední závod odstartoval, v Krkonoších padla první klapka

Šest let přípravy a dvanáct verzí scénáře. Film Poslední závod o tragické smrti legendárního lyžaře Bohumila Hanče a...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...