Odhadované náklady se podle něj za posledních šest let v souvislosti s růstem cen stavebních prací a materiálů zvýšily zhruba o 60 procent. Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut.
Podle ředitele přípravy staveb Správy železnic Pavla Paidara bude nová trať z velké části dvoukolejná a elektrifikovaná a počítá s řadou přeložek, což by mělo umožnit zvýšit rychlost až na 200 kilometrů v hodině.
„Součástí projektu je také elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku a zkapacitnění spojení do Dvora Králové nad Labem,“ řekl.
Samostatným projektem je modernizace železniční stanice v Liberci, která by se měla proměnit v dopravní terminál, který propojí železniční dopravu s autobusovou a MHD.
Vlaky, autobusy a MHD v jednom. Liberec bude mít do roku 2033 Central Station![]() |
Železniční trať z Liberce na Prahu vybudovali stejně jako většinu tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. Trasa do Prahy je jednokolejná a cesta do hlavního města dnes z Liberce trvá 160 minut.
Trať pomůže i Frýdlantsku
O úpravách trati na Prahu se hovoří už léta, od roku 1990 bylo zpracováno 16 studií. V roce 2003 se předpokládalo, že rychleji budou vlaky jezdit už v roce 2010. Přednost ale vždy dostaly jiné železniční tratě v Česku.
Cesta vlakem z Liberce do Prahy bude trvat 69 minut, slibuje studie![]() |
Po modernizaci trati by se cesta do Prahy měla zkrátit na 68 minut, i proto je pro Liberecký kraj lepší železniční spojení na Prahu, ale i do sousedního Polska a Německa, prioritou. Zlepšit by to mělo i dostupnost příhraničních oblastí Frýdlantska, což podpoří jejich rozvoj.
Liberecký kraj musí kvůli modernizaci spojení změnit územní dokumentaci, v dubnu by se proto mělo uskutečnit jednání s dotčenými obcemi na trase. „Krajští zastupitelé budou o změně dokumentace jednat na konci dubna,“ dodal hejtman.