Tisíce aut v kraji nemají povinné ručení. Viníci platí škodu celý život

  15:24aktualizováno  15:24
Víc než třicet tisíc vozidel jezdilo v roce 2011 po Libereckém kraji bez povinného pojištění. Kraj se tím dostal na třetí nejhorší místo v České republice. Před ním jsou jen Ústecký a Karlovarský kraj. Naopak nejméně nepojištěných vozidel mají v Kraji Vysočina.
Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek)

Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Na území Libereckého kraje je registrováno 295 610 vozidel, z nichž nemělo sjednáno pojištění jedenáct procent. Tedy každé deváté auto jezdí bez povinného ručení. Za posledních sedm let způsobila tato vozidla v Libereckém kraji 1 600 škod za téměř šedesát jedna milionů korun," uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Podle něj patří v tomto ohledu tři okresy z Libereckého kraje mezi 15 nejhorších okresů republiky. Nejhůře je na tom Jablonec nad Nisou, který je v celorepublikovém měřítku čtvrtý.

"Procentuálně nejvíc nepojištěných vozidel má okres Česká Lípa - čtrnáct," doplnila Petra Zlatohlávková, zástupkyně ředitele České kanceláře pojistitelů, která dále řekla, že havárie pro nepojištěného motoristu může znamenat doživotní zadlužení. Lidé prý toto riziko velmi často podceňují.

Poté uvedla několik odstrašujících případů, kdy majitelé vozidel nezaplatili povinné ručení ve výši stokorun nebo tisíců, ale vznikla jim škoda násobně vyšší.

Neměl povinné ručení, škodu bude splácet po celý život

"Devatenáctiletý mladík si koupil auto v autobazaru. Rozhodl se, že si povinné ručení sjedná až později. Dva týdny poté vjel do křižovatky a narazil do jiného auta, které jelo po hlavní silnici. Při nehodě vznikla škoda ve výši 58 500 Kč, kterou mladík musel zaplatit do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pointa je v tom, že průměrná cena povinného pojištění byla na jeho typ auta tři tisíce čtyři sta korun," řekla Zlatohlávková.

Podstatně horší případ se stal v Libereckém kraji patnáctiletému mladíkovi. Na nepojištěném motocyklu Jawa 50 vyjel v důsledku nepřiměřené rychlosti mimo vozovku do lesa, kde havaroval. Při nehodě došlo k těžkému zranění spolujezdce, který utrpěl vážná zranění, po nichž zůstal plně invalidní.

"Způsobená škoda na zdraví u sedmnáctiletého spolujezdce byla dvacet milionů. Mladík a jeho rodiče budou tuto škodu splácet celý život. Přitom povinné ručení na celý rok by vyšlo přibližně na 300 korun," dodala Zlatohlávková.

Česká kancelář pojistitelů začala od ledna 2009 obesílat neplatiče pojištění s výzvou k zaplacení sankcí. Ty činí za každý den bez pojištění podle typu vozidla od 20 do 300 korun, navíc může řidič dostat od policie tři tisíce korun pokuty na místě a dalších 40 tisíc ve správním řízení. Pak následuje soud, nebo exekuce.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz