Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Koni lezla žebra, kapři se dřeli na krev. Veterináři rozdali vysoké pokuty

  11:44
Přes dva miliony korun uložila na pokutách v loňském roce krajská veterinární správa v Libereckém kraji. Kromě drobných přestupků řešila i několik závažných případů týrání zvířat.

Krávy měly výkaly po kolena. | foto: Hlas zvířat

Smutně skončil případ týraného koně, který řešila krajská veterinární správa na Jablonecku. Bělouš nebyl řádně ošetřován, lezla mu žebra a trpěl kvůli přerostlým kopytům, která mu znemožňovala pohyb. Na případ upozornila veterináře veřejnost. Když ale přijela kontrola na místo, moc už se dělat nemohlo.

Fotogalerie

„Kůň už měl trvalé následky, měl poškozený pohybový aparát. Museli jsme ho nechat utratit. Momentálně to řeší policie, bylo tam podané trestní oznámení. Případ tak může skončit u soudu. Mimo to hrozí viníkovi pokuta,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Roman Šebesta.

„Situace tam byla složitá v tom, že jsme několik dní rozšifrovávali, kdo je za stav koně zodpovědný a s kým řízení zahájit. Majitel dal koně někomu jinému do péče a ten ho zase umístil na pozemek, který patřil také někomu jinému,“ uvedl Jiří Plášil, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy.

Bohužel nejde o jediný případ týrání zvířat, kterým se krajští veterináři museli loni zabývat. Více než stovka krav žila po kolena ve vlastních výkalech v zemědělském družstvu Svor u Nového Boru.

„Nejenom, že ta zvířata nemohla chodit a žila ve strašném prostředí, ale vrstva výkalů je ohrožovala na zdraví. Navíc byl chov zanedbaný i po stránce evidenční. Krávy neměly v uchu známky, což je porušení plemenářského zákona,“ řekl Šebesta. 

Chovatel zahrabal mrtvé krávy

Dalším velmi závažným případem byl nález několika uhynulých kusů dobytka u chovatele v Novém Městě pod Smrkem. Místo, aby mrtvé kusy odvezl k likvidaci do kafilerie v Mimoni, zahrabal uhynulé krávy na svém pozemku. 

„Uhynulá zvířata přitom mohou být zdrojem nákazy. Každé uhynulé zvíře se musí převézt do asanačního podniku. Je jasné, že chovatel chtěl ušetřit peníze za kafilérii, ale to ho nijak neomlouvá,“ zmínil Plášil.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Na Frýdlantsku už se několikrát stalo, že mrtvé krávy nebo ovce pohodil majitel na obecní pozemek, aby likvidaci zvířete řešila obec.

K asanaci do Mimoně poslali veterináři také 4 600 kusů neoznačených vajec z Polska, maso zabavené na černých jatkách na Jablonecku nebo 220 kilogramů kaprů zabavených při kontrole vánočního prodeje ryb. Kaprů bylo v kádi tolik, že měli poraněnou kůži a do krve poraněné sliznice. I to vedou veterináři jako týrání zvířat.

Celkem za loňský rok provedla veterinární správa v Libereckém kraji 2 482 kontrol, a to nejen chovů, ale i přepravy zvířat na cestách, restaurací a rychlých občerstvení, farmářských trhů, jatek, mlékáren a dalších provozoven. V celkem 211 případech pak uložila pokuty ve výši 2,2 milionů korun. 114 pokut bylo vydáno provozovatelům potravinářských podniků a přes 85 pokut šlo za chovateli zvířat.

Nejčastějším prohřeškem u chovatelů byly nevhodné podmínky chovu, neprovádění povinných zdravotních zkoušek zvířat, nedostatečné vedení záznamů o podávání léčiv a chyby v evidenci chovů a zvířat v centrální evidenci.

U podniků pak šlo většinou o nedostatky ve značení potravin, nenahlášení dovozu potravin živočišného původu ze zahraničí nebo špatná hygiena. Nejvyšší částku, osmdesát tisíc korun, dostal chovatel za neevidování podávaných léčiv skotu. Ne všechny sankce za loňský rok jsou ale uhrazeny. Někteří porušitelé zákona se totiž placení vyhýbají, což pak řešení případů značně prodlužuje i na více než půl roku.

„Tyto případy vedeme jako pohledávky a pak to předáváme celní správě. Ta pak dlužné částky vymáhá, má k tomu větší pravomoci než my. Takže neplatiči se rozhodně pokutě nevyhnou,“ řekla Ludmila Kudělková, ředitelka odboru veterinární hygieny Liberci.

10. září 2019

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Bez helmy by bylo po mně, vzpomíná cyklista na střet s traktorem na stezce

Na kole ujel bez většího karambolu přes 100 tisíc kilometrů. Když však minulou neděli Tomáš Hájek z Prahy putoval po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Bez helmy by bylo po mně, vzpomíná cyklista na střet s traktorem na stezce

Na kole ujel bez většího karambolu přes 100 tisíc kilometrů. Když však minulou neděli Tomáš Hájek z Prahy putoval po...

Stromek je zbytečný, v Jablonci se chlubí vánočními ozdobami na parníku

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představuje návštěvníkům část své největší sbírky vánočních ozdob na světě...

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...