Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Koni lezla žebra, kapři se dřeli na krev. Veterináři rozdali vysoké pokuty

  11:44aktualizováno  11:44
Přes dva miliony korun uložila na pokutách v loňském roce krajská veterinární správa v Libereckém kraji. Kromě drobných přestupků řešila i několik závažných případů týrání zvířat.

Krávy měly výkaly po kolena. | foto: Hlas zvířat

Smutně skončil případ týraného koně, který řešila krajská veterinární správa na Jablonecku. Bělouš nebyl řádně ošetřován, lezla mu žebra a trpěl kvůli přerostlým kopytům, která mu znemožňovala pohyb. Na případ upozornila veterináře veřejnost. Když ale přijela kontrola na místo, moc už se dělat nemohlo.

Fotogalerie

„Kůň už měl trvalé následky, měl poškozený pohybový aparát. Museli jsme ho nechat utratit. Momentálně to řeší policie, bylo tam podané trestní oznámení. Případ tak může skončit u soudu. Mimo to hrozí viníkovi pokuta,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Roman Šebesta.

„Situace tam byla složitá v tom, že jsme několik dní rozšifrovávali, kdo je za stav koně zodpovědný a s kým řízení zahájit. Majitel dal koně někomu jinému do péče a ten ho zase umístil na pozemek, který patřil také někomu jinému,“ uvedl Jiří Plášil, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy.

Bohužel nejde o jediný případ týrání zvířat, kterým se krajští veterináři museli loni zabývat. Více než stovka krav žila po kolena ve vlastních výkalech v zemědělském družstvu Svor u Nového Boru.

„Nejenom, že ta zvířata nemohla chodit a žila ve strašném prostředí, ale vrstva výkalů je ohrožovala na zdraví. Navíc byl chov zanedbaný i po stránce evidenční. Krávy neměly v uchu známky, což je porušení plemenářského zákona,“ řekl Šebesta. 

Chovatel zahrabal mrtvé krávy

Dalším velmi závažným případem byl nález několika uhynulých kusů dobytka u chovatele v Novém Městě pod Smrkem. Místo, aby mrtvé kusy odvezl k likvidaci do kafilerie v Mimoni, zahrabal uhynulé krávy na svém pozemku. 

„Uhynulá zvířata přitom mohou být zdrojem nákazy. Každé uhynulé zvíře se musí převézt do asanačního podniku. Je jasné, že chovatel chtěl ušetřit peníze za kafilérii, ale to ho nijak neomlouvá,“ zmínil Plášil.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Na Frýdlantsku už se několikrát stalo, že mrtvé krávy nebo ovce pohodil majitel na obecní pozemek, aby likvidaci zvířete řešila obec.

K asanaci do Mimoně poslali veterináři také 4 600 kusů neoznačených vajec z Polska, maso zabavené na černých jatkách na Jablonecku nebo 220 kilogramů kaprů zabavených při kontrole vánočního prodeje ryb. Kaprů bylo v kádi tolik, že měli poraněnou kůži a do krve poraněné sliznice. I to vedou veterináři jako týrání zvířat.

Celkem za loňský rok provedla veterinární správa v Libereckém kraji 2 482 kontrol, a to nejen chovů, ale i přepravy zvířat na cestách, restaurací a rychlých občerstvení, farmářských trhů, jatek, mlékáren a dalších provozoven. V celkem 211 případech pak uložila pokuty ve výši 2,2 milionů korun. 114 pokut bylo vydáno provozovatelům potravinářských podniků a přes 85 pokut šlo za chovateli zvířat.

Nejčastějším prohřeškem u chovatelů byly nevhodné podmínky chovu, neprovádění povinných zdravotních zkoušek zvířat, nedostatečné vedení záznamů o podávání léčiv a chyby v evidenci chovů a zvířat v centrální evidenci.

U podniků pak šlo většinou o nedostatky ve značení potravin, nenahlášení dovozu potravin živočišného původu ze zahraničí nebo špatná hygiena. Nejvyšší částku, osmdesát tisíc korun, dostal chovatel za neevidování podávaných léčiv skotu. Ne všechny sankce za loňský rok jsou ale uhrazeny. Někteří porušitelé zákona se totiž placení vyhýbají, což pak řešení případů značně prodlužuje i na více než půl roku.

„Tyto případy vedeme jako pohledávky a pak to předáváme celní správě. Ta pak dlužné částky vymáhá, má k tomu větší pravomoci než my. Takže neplatiči se rozhodně pokutě nevyhnou,“ řekla Ludmila Kudělková, ředitelka odboru veterinární hygieny Liberci.

  • Nejčtenější

Zemřel bývalý liberecký radní Šotola, pád z okna vyšetřuje policie

Někdejší radní Liberce za ČSSD a bývalý předseda představenstva dopravního podniku Roman Šotola je po smrti. Zemřel ve...

Sněžné skútry poškodily nejcennější místa Krkonoš, strážci jezdce dopadli

Strážci Krkonošského národního parku s policisty dopadli při činu skupinu jezdců na sněžných skútrech. Vandalové...

Jděte do pr..., když nemáte pro mě. Hasiči rozvážející roušky čelí urážkám

Sprostým urážkám čelí dobrovolní hasiči v České Lípě. Při rozvážení roušek seniorům se setkávají s lidmi, kteří jim...

Podraz a kudla do zad od ruské banky, stěžuje si Liberec na uťatý úvěr

Libercem cloumá velká zloba. Tamní obří sportovní areál Sport Park, jehož součástí je i hokejová aréna Bílých Tygrů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motorkář bez řidičáku předjel na plné čáře policisty, pak se vyboural

Přes plnou čáru a ve vysoké rychlosti předjel policisty v neoznačeném voze muž na Českolipsku. Po krátké honičce se pak...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Hlad po kultuře bude velký, říká ředitel divadla a vyhlíží novou sezonu

Váleček s barvou vzal do rukou ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur. Kvůli nouzovému stavu se nehraje a divadlo tak...

Hrad Valdštejn stojí v Českém ráji. Za jeho opravu poděkujme Turnovu

Valdštejn patří k nejstarším hradním sídlům v regionu Český ráj. V současnosti je v majetku města Turnova, které se o...

Hasiči bojovali s požárem lesa na Jablonecku, chyběla jim pomoc vrtulníku

Dvaatřicet jednotek hasičů bojovalo s požárem lesa na Jablonecku. Do těžko přístupného terénu potřebovali shazovat vodu...

Přijeďte jindy, žádají obce východních Krkonoš. Parkoviště jsou zavřená

Obce ve východních Krkonoších požádaly turisty, ať odloží cesty do hor. Už o předešlém víkendu se na hřebeny vypravily...

Najdete na iDNES.cz