Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Vesmírem krouží Jizera i Turnov, planetky mají tvar brambory

  7:34aktualizováno  7:34
Až do vzdáleného vesmíru mezi Mars a Jupiter dosáhl věhlas Libereckého kraje. Krouží tam planetky nesoucí jména z našeho regionu. Svého zástupce ve vesmíru tak mají třeba Zdislava, Turnov, Jizera, ale i bytosti Izeryna či Rübezahl.

Planetky jsou běžně pouhým okem neviditelné. Jako jediná z mála, kterou lze na obloze spatřit bez hvězdářské techniky, je asteroid Vesta. Krouží v hlavním pásu asteroidů, podobně jako třeba planetka Turnov. | foto: NASA

Zdánlivě banální věc znamená pro vědecký svět mnoho – jména planetek jsou mezinárodně platná a znají je tak astronomové v celém světě. 

„Má to symbolický a kulturní dopad. Vždyť pojmenovat si planetku je nesmírně prestižní věc, není jich zase tolik. Pozoruhodné je, že se při tom respektuje čeština, takže věhlas našeho kraje se šíří ve světě,“ podotkl Martin Gembec, jablonecký učitel fyziky, popularizátor astronomie a kosmonautiky, o kterých přednáší. 

Jméno planetky nesmí být nemravné

Pět z devíti planetek pojmenovaných po místech či lidech z Libereckého kraje objevili na observatoři Kleť poblíž Českých Budějovic během uplynulých desetiletí.

Jméno pro planetku navrhuje obvykle objevitel a schvaluje komise Mezinárodní astronomické unie. Pravidel, jak mohou jména vypadat, je mnoho. Namátkou třeba u politika je nutné počkat nejméně sto let od jeho smrti, vojáci a vojevůdci jsou zakázaní. Jméno planetky nesmí být nemravné. 

„Myslím, ze to je docela hezká reklama nejen naší země a zpřístupnění některých výstupů z vědecké práce veřejnosti,“ myslí si výzkumný pracovník observatoře v jihočeské Kleti Miloš Tichý. Sám je se svými pěti sty objevenými planetkami nejúspěšnějším českým planetkovým astronomem. 

„Nejmladší“ planetkou s krajským názvem je Izeryna jako jediná objevená na hvězdárně v Ondřejově až v roce 2000. Jméno má po víle z Jizerských hor a zdejší oblasti tmavé oblohy. Nejstarší planetkou je pak Beer, pojmenovaná už v roce 1971 na počest astronoma Arthura Beera, německého a později anglického vědce, který se narodil v tehdejším Reichenbergu (Liberci).

Turnovská optická dílna byla vyhlášená

Ale i ostatní planetky jsou zajímavé svým příběhem. Planetky Turnov a Jizeru objevil někdejší ředitel kleťské observatoře Antonín Mrkos v letech 1983 a 1986.

Nad pojmenováním neváhal. Kleť totiž spolupracovala s turnovským závodem Preciosy, kde pokovávali zrcadla pro teleskopy. Místní optická dílna byla vyhlášená. Planetka Šolc se jmenuje po Ivanu Šolcovi, zakladateli turnovského podniku Monokrystaly a později Optické dílny patřící pod Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově. 

„Šolc stál na počátku šedesátých let u myšlenky postavení hvězdárny v Turnově na Výšince, kterou pomohl realizovat. Byl uznávaným fyzikem a matematikem, ale i astronomem,“ přiblížil Gembec.

V roce 1986 objevený asteroid Zdislava byl pojmenován podle sv. Zdislavy, která je oblíbenou svatou paní Marie Mácové, ženy spolužáka objevitelky Z. Vávrové. 

Planetka Vepřoknedlozelo

Při pojmenování planetek neztrácí vědci smysl pro humor. Na obloze najdeme planetky Asterix, Obelix, Idefix a Panoramix. Tak je pojmenovali francouzští astronomové, v narážce na skupinku komiksových Galů, kteří se báli toho, že jim nebe spadne na hlavu. Smysl pro humor projevil i největší český objevitel Miloš Tichý, ten dal jedné planetce jméno Vepřoknedlozelo. Podle typického českého jídla. 

„Je to typické jihočeské, přesněji však keltské jídlo. Stejné dostanete v Českých Budějovicích, Pasově i Linci. Například na Moravě je úplně jiné než v těchto třech keltských regionech. Proto jsem se rozhodl planetku tomuto jídlu věnovat,“ vysvětlil astrofyzik. 

Co je to vlastně taková planetka zač? Laicky řečeno jde o kus skály putující vesmírem po své dráze. Má tvar brambory, na rozdíl od rozeklaných tvarů komet. Termín planetka je český název pro asteroid. Třeba planetka Turnov patří mezi středně velké asteroidy s průměrem 15 kilometrů. 

V březnu ji lze spatřit na obloze v souhvězdí Panny mezi Marsem a Jupiterem, ale jen pokud máme k dispozici hvězdářský dalekohled s Maksutovovou komorou a CCD snímačem. Má oběžnou dráhu 5,31 roku, pokud by na ní existoval inteligentní život a slavil Vánoce, měl by je jednou za pět a půl roku. Turnov pluje vesmírem 390 milionů kilometrů od Slunce, tedy více než dvojnásobně dál než Země. 

Dát planetce jméno je dlouhý proces

K objevům planetek nedochází proto, že by se astronomové nudili a zírali na nebe. Observatoř Kleť sleduje planetky, které jsou potenciální hrozbou pro život na Zemi v případě kolize. A čas od času se v teleskopu objeví objekt, který ještě nikdo neviděl. 

Dát planetce jméno je dlouhý proces. Aby dostala mezinárodní označení, je třeba ji sledovat po dvě noci, pak dostává předběžné označení. Potom je planetku třeba pozorovat delší dobu, zpravidla 1 až 2 měsíce – aby mohla být znovunalezena v dalším roce, až bude opět pozorovatelná ze Země. Když je planetka dobře pozorována alespoň ve čtyřech letech (opozicích), lze jí spolehlivě spočítat dráhu a poté dostane definitivní označení. Jméno přidělí až nakonec. 

Objevování planetek není jen milá kratochvíle, ale i praktická věc. Jejich výzkum může hodně povědět o vesmíru a poodhalit roušku tajemství jeho vzniku. 

„Může napovědět třeba to, odkud se na Zemi vzala voda. Teorie panspermie říká, že život byl zavlečen na zemi třeba na asteroidech, které sem dopadaly, i to stojí za zkoumání. Průzkum planetek by v budoucnu mohl vést i k tomu, že bychom mohli některé na Zemi vzácné, avšak na planetkách běžné, suroviny těžit,“ říká amatérský astronom Martin Gembec.

  • Nejčtenější

Malý chlapec vyrazil po rušné silnici za babičkou, nesl jí sedm korun

Několik kilometrů po frekventované silnici urazil bez doprovodu šestiletý chlapec z Českolipska. Rozhodl se jít k...

Slavia - Jablonec 5:0, souboj prvního s třetím skončil pro hosty debaklem

První tým ligy nastoupil proti třetímu, ale zároveň to byl i souboj sebevědomé Slavie s výrazně oslabeným Jabloncem. A...

Dobrovolná školní docházka je protiústavní, myslí si senátor Canov

Ústavní paskvil, který nemá obdoby. Tak vnímá senátor za Liberecko Michael Canov usnesení, kterým ministerstvo školství...

Na pandemii doplácí i tetřívci. V českých horách jsou na vymření

Ochranáři se bojí o populaci tetřívka obecného v Jizerských horách. Kvůli současnému náporu turistů nemusí tetřívci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paraglidistu po startu z Ještědu odvál vítr za hřeben. Spadl do elektrického vedení

Paraglidista po startu z Ještědu vlétl kvůli poryvu větru do elektrického vedení, šňůry padáku se přepálily a muž spadl...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Motorkář narazil na Českodubsku do stromu. Nehodu nepřežil

V sobotu se krátce před patnáctou hodinou nedaleko Českého Dubu na Liberecku stala tragická dopravní nehoda. Zasahovala...

Liberecká slévárna jde k zemi, v novém areálu najde práci 300 lidí

Až tři sta pracovních míst má přinést nová výrobní hala, která vyroste na místě zkrachovalé slévárny v Liberci...

Umělci mají v Liberci nový kout, moderní obrazy visí nad hlavami pivařů

Liberečtí umělci získali nový prostor pro svá díla. Nese název Kunst Kout a je součástí liberecké hospody Labský zámek.

Ze srázu se valily pneumatiky na vlak s cestujícími, poškodily soupravu

Devatenáct pneumatik se v úterý valilo na vlak s cestujícími na Českolipsku. I přes snahu strojvedoucího včas zastavit...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...