Věřitelé mistrovství světa protestují. Svaz lyžařů chce pořádat další akci

  9:28aktualizováno  9:28
"Nejdřív splaťte svoje dluhy," žádají věřitelé světového lyžařského šampionátu v roce 2009. Kritizují tak záměr Svazu lyžařů ČR pořádat za dva roky mistrovství světa v klasickém lyžování juniorů, který má hostit Liberecký kraj.

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Třeček

"Z mého pohledu by si měl svaz lyžařů nejdříve vyrovnat své závazky z minulosti, a ne se vrhat do nového mistrovství," podotkl Martin Pánek, obchodní ředitel společnosti Vyšehrad 2000, která zajišťovala na mistrovství před dvěma lety stravování na Ještědu.

Organizátoři firmě stále dluží devět milionů korun. "Svaz lyžařů byl součástí organizačního výběru, nominoval do něj svého zástupce. Jejich tvrzení, že za nic nemůžou, mi připadá opravdu směšné," podotkl jeden z věřitelů.

Ten je také členem občanského sdružení Oprávnění věřitelé, které chce pohledávky všech svých svěřenců vymáhat soudně. Chystají také žalobu právě na svaz lyžařů.

Mistrovství světa juniorů spolkne 22 milionů

Na mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v roce 2013 by si měli organizátoři vystačit s dvaadvaceti miliony korun. Dvanáct milionů přitom chce ze svého dát Liberecký kraj jako neinvestiční dotaci svazu lyžařů.

"Samozřejmě, že v případě, kdy budou náklady nižší, snížíme i náš příspěvek," upozornil Zdeněk Bursa, krajský radní pro ekonomiku. Podle Lukáše Sobotky, předsedy Svazu lyžařů ČR, je to ideální příležitost, jak využít vybudovaných sportovišť ve Vesci i na Ještědu. I proto nebudou náklady na juniorské mistrovství v takové výši jako před dvěma lety.

"Jsou to dvě úplně odlišné akce. Mimo přípravu areálů nebudeme mít téměř žádné výdaje. Pro sportovce zajistíme ubytování a oni si ho zaplatí. Navíc juniorské mistrovství nemá ani takovou publicitu," zdůraznil předseda.

Svaz chce o peníze požádat i některé věřitele

Rozpočet tak prý s největší pravděpodobností nepřekročí. Deset milionů, které by na mistrovství měl dát svaz lyžařů ze svého, se snaží sehnat i u sponzorů. Kritiku, že by nejdříve měli splatit staré dluhy, však Sobotka odmítá.

"My za ty dluhy nemůžeme, jako svaz lyžařů jsme je nenasekali," tvrdí Sobotka. Ten také nevylučuje, že při pořádání juniorského šampionátu osloví i některé věřitele, aby s nimi znovu spolupracovali.

"Budou to mít podstatně těžší minimálně pro to, že koho osloví, ten bude chtít zálohu, po těch zkušenostech z minula jim nikdo nic dopředu bez peněz neudělá," prohlásil Pánek. Jeho firma by se prý spolupráci také nebránila. "Podmínky by ale musely být nastavené jinak. Chtěli bychom peníze dopředu, ať máme jistotu, že nebudeme pracovat zadarmo," dodal.

V průběhu mistrovství světa juniorů se uskuteční pět závodů v běhu na lyžích, tři ve skocích na lyžích a tři závody v severské kombinaci. Běžecké disciplíny najdou start i cíl v areálu ve Vesci, skokani pak budou mít zázemí na Ještědu. Dorazit by mělo přes tři sta závodníků do jedenadvaceti let z třiceti zemí.

V organizačním výboru by podle kraje měli být lidé, kteří mají s pořádáním světových pohárů zkušenosti. "Počítáme i s těmi, kteří se podíleli na organizaci evropské olympiády mládeže, která proběhla letos," prohlásil Radek Cikl, náměstek hejtmana pro školství.

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Palachova tvář má i drátěnou podobu, bylo na ni třeba 73 metrů materiálu

Krkonošský umělecký dráteník Ladislav Šlechta vytvořil obličej Jana Palacha, od...

Mezi jeho díly se vyjímají císař Karel IV., císařovna Marie Terezie, prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo generál...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Najdete na iDNES.cz