Vepře léčené antibiotiky měla likvidovat kafilerie, maso šlo do restaurací

  11:37aktualizováno  11:37
Na černých jatkách na Frýdlantsku se poráželi vepři přeléčení antibiotiky, kteří měli putovat do kafilerie. Organizovaná skupina ale podle zjištění policie maso prodávala. Končilo i v restauracích. Skupinu deseti obžalovaných nyní posílá státní zástupce před soud.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Organizovaná skupina podle policie zabíjela vepře a následně dodávala zákazníkům veterinárně nezkontrolované maso. Končilo nejen u drobných odběratelů v okolí, ale i v restauracích na Liberecku a Mladoboleslavsku. Případ teď míří k soudu.

Deseti obžalovaným mužům převážně z Liberecka hrozí tresty od dvou do osmi let. „Skupina čelí obvinění z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Jeden člen skupiny je obviněný z účastenství, při trestné činnosti pomáhal,“ řekl státní zástupce Martin Budina.

Státní zastupitelství neuvádí k případu podrobnosti a vyjadřuje se jen v obecné rovině.

MF DNES ale zjistila, že antibiotiky často přeléčení vepři ze dvou českých velkochovů na Liberecku měli správně putovat do kafilerie. Jeden z obžalovaných je však za dumpingové ceny vykupoval. Maso pak pod cenou, ale s velkým ziskem prodával dál. 

Mezi obžalovanými jsou nejen řezníci, kteří zvířata na Frýdlantsku zabíjeli a maso zpracovávali, ale také dodavatelé vepřů. A rovněž lidé, kteří maso odebírali a dále je zpracovávali v restauracích.

Státní zastupitelství neupřesnilo ani místo, kde se zvířata zpracovávala. MF DNES ale zjistila, že se vepři poráželi v Dětřichově. Maso se pak zpracovávalo ve špatných hygienických podmínkách bývalého statku u rodinného domu v Heřmanicích.

Žádné správní řízení, žalobce žene skupinu před soud

Policisté zmapovali počínání skupiny od září 2016 do ledna 2017. Za tuto dobu prošly jatky desítky zvířat. Jatka ale ve skutečnosti fungovala mnohem delší dobu.

Případ je ojedinělý v tom, že podobné kauzy v České republice končily dosud většinou ve správním řízení. Také obžalovaní jsou přesvědčení o tom, že se nedopustili trestného činu. Jednání považují maximálně za pouhý správní delikt.

Státní zástupce je ale přesvědčený o tom, že se organizovaná skupina trestného činu dopustila. Jeden z obviněných a hlavní aktér obchodů také byl několik týdnů ve vazbě. 

„Vzhledem k promyšlenosti a rozsáhlosti případu a jeho závažnosti jsem přesvědčen o tom, že patří před soud. Obvinění věděli, jak by měli při nakládání s masem správně postupovat. Někteří byli i zaměstnáni v potravinářských podnicích. Škodlivost jejich jednání je velmi vysoká,“ doplnil státní zástupce Budina. 

Podle zjištění policistů bylo vepřové maso bylo bez jakékoliv kontroly v celém řetězci. Od převozu a prodeje živých zvířat, přes zpracování masa až po prodej drobným zákazníkům z Frýdlantska či odběratelům, kteří maso zpracovali v restauracích. Už dodavatelé vepřů z českých chovů prodávali zvířata bez průvodních dokumentů o jejich původu. Státní veterinární správa o převozech nevěděla, nemohla tedy zvířata zkontrolovat.

Maso nebezpečné bylo, neprošlo veterinární kontrolou

Jestli měli někteří konzumenti kvůli nezkontrolovanému masu zdravotní potíže, se nepodařilo zjistit. Ani to obžaloba neřeší. „Vychází z toho, že nebezpečnost potravin vyplývá ze samotného šíření masných výrobků bez jakékoliv veterinární kontroly,“ vysvětlil státní zástupce Budina. 

Vepře mohou zpracovat domácí odběratelé pro vlastní potřebu. Nesmějí s nimi ale obchodovat. 

„Zvířata se dodávala v takovém objemu a v takovém rozsahu, že dodavatelům muselo být jasné, že je odběratel bere kvůli zpracování na další živočišný produkt, který půjde dál,“ je přesvědčen Budina. 

Škoda se v tomto případě těžko vyčísluje, neboť zvířata se prodávala výrazně pod cenou. Obžaloba se  nezabývá daňovými úniky. „Od začátku do konce tam docházelo k porušování celé řady právních předpisů. Ať už jde o český zákon o veterinární péči nebo porušování evropského práva,“ poznamenal státní zástupce. 

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že...

Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích...

Podvodníci s energiemi obelhali Chrastavu, soud dal městu za pravdu

Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze...

Chrastava vyhrála v těchto dnech soud nad podvodníky na trhu s energiemi. Ti se oháněli neplatnou smlouvou s městem.

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Najdete na iDNES.cz