„Hodně navazuji na to, co tu Pavel vybudoval. Nebudu kormidlem otáčet o 180 stupňů,“ ubezpečuje Dostál, který kvůli inspiraci navštívil zbývající čtyři science centra v republice, mezi nimiž Liberec loni jasně vynikl svou návštěvností.
Vydalo se sem 464 tisíc lidí, kdežto do Ostravy, druhého nejvyhledávanějšího centra, jich loni přišlo 370 tisíc. V jedenácti libereckých expozicích, kde je vystaveno přes 400 interaktivních exponátů, stráví průměrný návštěvník zhruba tři a půl až čtyři hodiny.
Udržet návštěvnost na stávajících číslech je jednou z Dostálových priorit. „Osobně si nemyslím, že jsme schopni ji zásadně zvedat,“ dodává. Chce se zaměřit na seniory, kteří se podle něj budou muset více vzdělávat, aby lépe chápali rychle se měnící svět kolem sebe, a na žáky základních škol. Ty dělí do tří kategorií.
„Třetina škol je proaktivní, jejich vedení hledá alternativy vzdělávání. Druhá třetina tak aktivní není, ale když jim to dáte pod nos, tak do toho půjdou. A poslední třetina je hodně rezistentní a nerozhýbá je nic, možná změna ve vedení,“ popisuje. Na prostřední kategorii iQlandie zacílí. „Ale nevynecháme ani ty rezistentní školy, chceme je více rozhýbat,“ komentuje nový ředitel, jenž vystudoval fakultu strojní na ČVUT v Praze.
Ze schůzek se svým předchůdcem si odnesl myšlenku, že science centra nejsou od toho, aby ukazovala to nejnovější. Ukazují ale věci, které návštěvníci už znají, takovou formou, aby pochopili i jejich princip. Do konce roku tak chtějí v iQlandii otevřít například AI koutek, kde na exponátu návštěvníkům předvedou, jak funguje strojové učení, které je jedním z pilířů umělé inteligence.
Liberecká iQlandia zdražila vstupné, návštěvníci se přesto vrátili |
„Nechceme být ani Disneyland, kde jde o zábavu, aby se lidé co nejvíc zasmáli, ani Karlštejn, kam přijedou jednou, navnímají atmosféru a nemohou na věci sahat. A když tam přijedou za pět let, Karlštejn bude pořád Karlštejn,“ poukazuje Dostál na rozdíl mezi klasickými turistickými destinacemi a chytrou zábavou.
Jednička v inovacích
Nadto si vytyčil ještě další cíl – být jedničkou v inovacích. Tedy přinášet novinky nejrychleji a nejkvalitněji. Ruku v ruce s podporou návštěvnosti jde i zviditelnění planetária. Dostál proto chce rozšířit programovou nabídku, aby do něj přitáhli více lidí. Současně se mohou návštěvníci těšit na atraktivnější kombinaci vstupného. Jediný limit planetária je jeho kapacita 50 míst, v optimálním případě odbaví pět představení denně.
„Kdybychom ho naplnili, bylo by to 250 lidí za den. Naše ambice je, aby planetárium bylo silnější součástí iQlandie,“ říká Dostál. Kromě toho hledají i možnosti, jak rozšířit relaxační zónu, aby měli příchozí více příležitostí k odpočinku. A aktivně řeší také parkování.
To se neobešlo bez investic do nového systému, který řidičům ukazuje, kolik je na parkovišti ještě volných míst. Zároveň jednají o alternativních parkovacích místech. Nynější kapacita parkoviště před iQlandií je omezená asi na 140 míst. Za deštivých dnů, kdy je návštěvnost na maximu, se zaplní už po dvaceti minutách.
„Snažíme se lidi vzdělávat, ale nečtou. Čím více pracují s informacemi před návštěvou iQlandie, tím menší problémy pak mají. Už den dopředu říkáme, že bude pršet, a že bude plno. Lidé nečtou web nebo se nepodívají na sociální sítě, kde jsou informace o plné kapacitě uvedené, a přijedou až sem, a tady nastane problém,“ konstatuje Veronika Slavíková z marketingového oddělení science centra. Řidiči by kromě OC Forum mohli v budoucnu využívat i nově vznikající parkovací dům u krajského úřadu.
Aniž by přesně věděl, kterým směrem se bude jeho kariéra ubírat, dal Václav Dostál v lednu výpověď ve společnosti O2 Czech Republic, ve které strávil na různých pozicích 280 měsíců. Pak objevil inzerát na pozici ředitele iQlandie v Liberci. „Byl hezky a vtipně napsaný. Chvíli jsem o tom přemýšlel, pak jsem to zkusil. A prvního září jsem naskočil,“ uzavírá Václav Dostál, nový ředitel nejnavštěvovanější turistické destinace v kraji.
Unikátní iQlandia v Liberci nabízí geopark, nanosvět i tobogán (28. 3. 2015):
3. dubna 2015 |