V roce 2012 potěší Liberecko návrat piva do Frýdlantu i vystavený upír

  8:16aktualizováno  8:16
V Hodkovicích dá lidem práci nová továrna, Tanvald bude mít nové nádraží a ve Frýdlantu se po letech začne zase vařit pivo. To jsou jen některé z novinek, které v roce 2012 zlepší život v Libereckém kraji.

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Práce pro 150 lidí

V automobilovém průmyslu, který je v Libereckém kraji dominantním zaměstnavatelem, vznikne příští rok 150 nových pracovních míst v právě budované výrobní hale v Hodkovicích nad Mohelkou.

Stavba nové tovární haly na výrobu tlumičů a výfuků v Hodkovicích nad Mohelkou

Halu pro rozšíření výroby tlumičů pérování a výfukových systémů si nechává postavit společnost Monroe Czechia. Má tu být výroba dílů pro firmy Škoda Auto, PSA a Renault. Část pracovníků sem přejde ze stávajících prostor, další bude firma hledat. "Podle výhledových plánů vedení podniku by měli mít zajištěnou výrobu až do roku 2025," zmínil hodkovický starosta Antonín Samek (více zde).

Nový dopravní terminál

Od září příštího roku budou moci lidé v Tanvaldě využívat nové nádraží, které ulehčí cestování vlakem i autobusem. Už nebude nutné kvůli přestupu ujít zhruba jeden kilometr. Cestující ušetří čtvrt hodiny času, kterou potřebovali k přestupu z autobusu na vlak. S moderním autobusovým a vlakovým stáním přibude stánek s občerstvením, toalety a parkoviště. Součástí nového terminálu bude také informační systém (více zde).

Máchovo jezero

Máchovo jezero bude čistší

Patnáct tisíc kubíků bahna chce odstranit ze dna Dokeské zátoky na Máchově jezeře Agentura ochrany přírody a krajiny. Chce tím zabránit, aby se do jezera dostaly sedimenty a živiny, které se tam od roku 2004 zachytily a které by podpořily bujení sinic.

Odebrané bahno se rozveze na okolní pole, kde bude zaorané. Projekt zlepšení kvality vody odstartoval před sedmi lety, kdy byla v Dokeské zátoce umístěna ekologická hrázka (více zde).

Fara se změní v infocentrum

Turistické a informační centrum, památník manželů Scheybalových, víceúčelová místnost, depozitář a elektronická badatelna se objeví v nejstarší budově v Jablonci nad Nisou po její rekonstrukci. Město do přestavby bývalé fary za 26 milionů zahrnulo také stěhování Galerie My, která v současné době sídlí v budově radnice. Hned v přízemí rekonstruované budovy se bude nacházet Turistické a informační centrum, první patro připravují pro Galerii My. Památník manželů Scheybalových si lidé budou moci prohlédnout o patro výš.

Takto podle vědců vypadal muž, který žil před sedmi sty lety v Hrádku nad Nisou.

Výstava hrádeckého upíra

V Hrádku nad Nisou vystaví ve speciální hermeticky uzavřené vitríně kosterní ostatky muže z Kostelní ulice přezdívaného hrádecký upír. Budou tam ležet přesně v poloze, v jaké je loni odkryli archeologové. Muž zemřel před 700 lety ve věku 45 až 55 let. Obyvatelé dnešního Hrádku jej pochovali za středověkou hřbitovní zdí, obličejem dolů. Součástí připravované expozice bude i trojrozměrná rekonstrukce vampýrova obličeje (více zde).

Budování nové cyklostezky

Po dlouhých letech plánování a slibování se po Novém roce začne rodit první delší část cyklostezky Greenway Jizera v Libereckém kraji. Téměř desetikilometrový úsek mezi Líšným a Dolánkami na Turnovsku by měl být hotový na cyklistickou sezonu 2013. První nové kilometry cyklostezky mají být sjízdné už před letní sezonou (více zde).

Vlčí louka s typickým porostem

Nové lesy v Jizerkách

Z Jizerských hor mají zmizet smrkové lesy. Na ploše 3 000 hektarů je nahradí původní dřeviny. "Celkem půjde o více než tři čtvrtě milionu kusů buku, smrku, jedle, javoru, jeřábu, jilmu a dalších druhů dřevin. Součástí projektů není jenom výsadba nových stromků, ale také další péče o ně, jako ožínání, ochrana proti zvěři, prořezávky a další," vypočítal Svatopluk Sýkora, generální ředitel Lesů ČR. Lesníci se při vysazování zaměří hlavně na to, aby vedle sebe rostly proměnlivé druhy stromů různého stáří (více zde).

Benátská noc slaví 20 let

Slovenský Elán na začátek a Český slavík Karel Gott na závěr. Mezi tím desítky českých a slovenských interpretů a dosud největší zahraniční hvězda historie. Tak předběžně vypadá dramaturgický plán festivalu Benátská noc, který se v Malé Skále v Českém ráji uskuteční v tradičním termínu o víkendu v půlce prázdnin. A to už po dvacáté. "Letošní novinkou bude slovenský večírek, který nahradí večírek pro nedočkavé. Vystoupí Eláni, Peter Nagy a Kristýna. Na závěr festivalu máme rozjednaného Českého slavíka Karla Gotta. Ještě to ale není domluvené, tak bych ho nerad vyplašil," uvedl zakladatel festivalu Pavel Mikez. Hlavní hvězdu odtajní organizátoři až v lednu, má to být skupina, která vyprodává koncerty během několika hodin a podle Mikeze na českých festivalech ještě nevystoupila.

Mobilní asistenční služba pro seniory Anděl strážný vznikla na Českolipsku a

Anděl pomůže starým lidem

Na Českolipsku a postupně i v celém kraji začne naostro fungovat služba pro seniory s příznačným názvem Anděl strážný. Lidem v důchodovém věku nebo například pacientům s těžkou nemocí umožňuje jediným stisknutím tlačítka přivolat pomoc od sanitky po sociální pracovníky. Funguje ale i automaticky. Anděl strážný je napojený na krajskou záchranku (více zde).

Takto by mohl po opravě vypadat areál frýdlantského pivovaru.

Návrat piva do Frýdlantu

Pivovar ve Frýdlantu začne poprvé od konce války opět vařit pivo. "První pivo začneme vařit příští rok v prosinci. Pak budeme mít pět měsíců na vyladění stabilní chuti. Počítáme s tím, že první zákazníci dostanou naše pivo během Valdštejnských slavností v roce 2013," přiblížil budoucí provozovatel pivovaru Marek Vávra. Majitel plánuje, že zpočátku vyrobí 1 500 hektolitrů ročně a postupně výrobu rozšíří až na 16 tisíc hektolitrů (více zde).

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz