V roce 2012 potěší Liberecko návrat piva do Frýdlantu i vystavený upír

  8:16aktualizováno  8:16
V Hodkovicích dá lidem práci nová továrna, Tanvald bude mít nové nádraží a ve Frýdlantu se po letech začne zase vařit pivo. To jsou jen některé z novinek, které v roce 2012 zlepší život v Libereckém kraji.

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Práce pro 150 lidí

V automobilovém průmyslu, který je v Libereckém kraji dominantním zaměstnavatelem, vznikne příští rok 150 nových pracovních míst v právě budované výrobní hale v Hodkovicích nad Mohelkou.

Stavba nové tovární haly na výrobu tlumičů a výfuků v Hodkovicích nad Mohelkou

Halu pro rozšíření výroby tlumičů pérování a výfukových systémů si nechává postavit společnost Monroe Czechia. Má tu být výroba dílů pro firmy Škoda Auto, PSA a Renault. Část pracovníků sem přejde ze stávajících prostor, další bude firma hledat. "Podle výhledových plánů vedení podniku by měli mít zajištěnou výrobu až do roku 2025," zmínil hodkovický starosta Antonín Samek (více zde).

Nový dopravní terminál

Od září příštího roku budou moci lidé v Tanvaldě využívat nové nádraží, které ulehčí cestování vlakem i autobusem. Už nebude nutné kvůli přestupu ujít zhruba jeden kilometr. Cestující ušetří čtvrt hodiny času, kterou potřebovali k přestupu z autobusu na vlak. S moderním autobusovým a vlakovým stáním přibude stánek s občerstvením, toalety a parkoviště. Součástí nového terminálu bude také informační systém (více zde).

Máchovo jezero

Máchovo jezero bude čistší

Patnáct tisíc kubíků bahna chce odstranit ze dna Dokeské zátoky na Máchově jezeře Agentura ochrany přírody a krajiny. Chce tím zabránit, aby se do jezera dostaly sedimenty a živiny, které se tam od roku 2004 zachytily a které by podpořily bujení sinic.

Odebrané bahno se rozveze na okolní pole, kde bude zaorané. Projekt zlepšení kvality vody odstartoval před sedmi lety, kdy byla v Dokeské zátoce umístěna ekologická hrázka (více zde).

Fara se změní v infocentrum

Turistické a informační centrum, památník manželů Scheybalových, víceúčelová místnost, depozitář a elektronická badatelna se objeví v nejstarší budově v Jablonci nad Nisou po její rekonstrukci. Město do přestavby bývalé fary za 26 milionů zahrnulo také stěhování Galerie My, která v současné době sídlí v budově radnice. Hned v přízemí rekonstruované budovy se bude nacházet Turistické a informační centrum, první patro připravují pro Galerii My. Památník manželů Scheybalových si lidé budou moci prohlédnout o patro výš.

Takto podle vědců vypadal muž, který žil před sedmi sty lety v Hrádku nad Nisou.

Výstava hrádeckého upíra

V Hrádku nad Nisou vystaví ve speciální hermeticky uzavřené vitríně kosterní ostatky muže z Kostelní ulice přezdívaného hrádecký upír. Budou tam ležet přesně v poloze, v jaké je loni odkryli archeologové. Muž zemřel před 700 lety ve věku 45 až 55 let. Obyvatelé dnešního Hrádku jej pochovali za středověkou hřbitovní zdí, obličejem dolů. Součástí připravované expozice bude i trojrozměrná rekonstrukce vampýrova obličeje (více zde).

Budování nové cyklostezky

Po dlouhých letech plánování a slibování se po Novém roce začne rodit první delší část cyklostezky Greenway Jizera v Libereckém kraji. Téměř desetikilometrový úsek mezi Líšným a Dolánkami na Turnovsku by měl být hotový na cyklistickou sezonu 2013. První nové kilometry cyklostezky mají být sjízdné už před letní sezonou (více zde).

Vlčí louka s typickým porostem

Nové lesy v Jizerkách

Z Jizerských hor mají zmizet smrkové lesy. Na ploše 3 000 hektarů je nahradí původní dřeviny. "Celkem půjde o více než tři čtvrtě milionu kusů buku, smrku, jedle, javoru, jeřábu, jilmu a dalších druhů dřevin. Součástí projektů není jenom výsadba nových stromků, ale také další péče o ně, jako ožínání, ochrana proti zvěři, prořezávky a další," vypočítal Svatopluk Sýkora, generální ředitel Lesů ČR. Lesníci se při vysazování zaměří hlavně na to, aby vedle sebe rostly proměnlivé druhy stromů různého stáří (více zde).

Benátská noc slaví 20 let

Slovenský Elán na začátek a Český slavík Karel Gott na závěr. Mezi tím desítky českých a slovenských interpretů a dosud největší zahraniční hvězda historie. Tak předběžně vypadá dramaturgický plán festivalu Benátská noc, který se v Malé Skále v Českém ráji uskuteční v tradičním termínu o víkendu v půlce prázdnin. A to už po dvacáté. "Letošní novinkou bude slovenský večírek, který nahradí večírek pro nedočkavé. Vystoupí Eláni, Peter Nagy a Kristýna. Na závěr festivalu máme rozjednaného Českého slavíka Karla Gotta. Ještě to ale není domluvené, tak bych ho nerad vyplašil," uvedl zakladatel festivalu Pavel Mikez. Hlavní hvězdu odtajní organizátoři až v lednu, má to být skupina, která vyprodává koncerty během několika hodin a podle Mikeze na českých festivalech ještě nevystoupila.

Mobilní asistenční služba pro seniory Anděl strážný vznikla na Českolipsku a

Anděl pomůže starým lidem

Na Českolipsku a postupně i v celém kraji začne naostro fungovat služba pro seniory s příznačným názvem Anděl strážný. Lidem v důchodovém věku nebo například pacientům s těžkou nemocí umožňuje jediným stisknutím tlačítka přivolat pomoc od sanitky po sociální pracovníky. Funguje ale i automaticky. Anděl strážný je napojený na krajskou záchranku (více zde).

Takto by mohl po opravě vypadat areál frýdlantského pivovaru.

Návrat piva do Frýdlantu

Pivovar ve Frýdlantu začne poprvé od konce války opět vařit pivo. "První pivo začneme vařit příští rok v prosinci. Pak budeme mít pět měsíců na vyladění stabilní chuti. Počítáme s tím, že první zákazníci dostanou naše pivo během Valdštejnských slavností v roce 2013," přiblížil budoucí provozovatel pivovaru Marek Vávra. Majitel plánuje, že zpočátku vyrobí 1 500 hektolitrů ročně a postupně výrobu rozšíří až na 16 tisíc hektolitrů (více zde).

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

Areál na Ještědu má blíž k novým sjezdovkám, posudek je příznivý

Pás ukazuje, kde by na Ještědu měla vést další sjezdovka s názvem Nová Skalka.

Zatím to vypadá pro slovenského miliardáře Igora Rataje dobře. Posudek, který měl zhodnotit plány jeho společnosti TMR...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz