V liberecké nemocnici probíhá akce kulový blesk. Interna se stěhuje

  8:30aktualizováno  8:30
Už druhý měsíc se liberecká interna potýká s náporem pacientů z Frýdlantského výběžku. „Museli jsme rozjet akci kulový blesk,“ říká primář interního oddělení krajské nemocnice Tomáš Klimovič.

Nemocnice bojuje s náporem pacientů z Frýdlantska. „Za září to bylo 147 lidí,“ říká říká primář interny Tomáš Klimovič. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od chvíle, kdy frýdlantská nemocnice zrušila interní lůžkové oddělení, končí většina pacientů z Frýdlantska právě u vás. Nebojíte se, že je za chvíli nebudete mít kam umístit?
Je pravda, že průměrně u nás na interně leží denně třiadvacet pacientů jenom z Frýdlantska. To je jako jedno oddělení. A to je před námi jedno z nejhorších období roku, podzimní plískanice a s nimi chřipkové epidemie. Takže jsme se rozhodli udělat akci kulový blesk.

Co si pod tím lze představit?
Zavíráme část kožního oddělení v infekčním pavilonu, kde bude čtrnáct lůžek sloužit nově pro oddělení následné péče. Na oddělení následné péče se přemístí rehabilitace s patnácti lůžky, na rehabilitaci půjde patnáct lůžek z interny a interna poskytne devět lůžek kardiologii. Jsou to taková škatulata, a to ještě budeme doufat, že nám ten počet lůžek vystačí.

Kolik takové přesuny budou stát a kdo to zaplatí?
To nevím, ale určitě to zadarmo nebude. Náklady budou zvýšené především s přesunem rehabilitace, a také s navýšením ošetřovatelského personálu. A kdo to zaplatí? Zřejmě Liberecký kraj.

Vím, že jste nabídli frýdlantské ambulanci služby svých lékařů, aby mohla fungovat nepřetržitě. Využili toho?
Slíbili jsme jim pomoc do konce roku, a to také dodržíme. Dohoda zněla, že zajistíme polovinu služeb, a to jsme udělali. Nabídli jsme Frýdlantu patnáct volných termínů, kdy tam naši lékaři mohou sloužit, ale bohužel akceptovali jen osm dní z měsíce. Zbytek si obsadili svými lékaři, a také externisty. Ovšem minulou neděli se stalo, že tam půl dne sloužil chirurg, nikoli internista. Což je problém, chirurg pacienta nevyšetří, nepopíše EKG.

Ambulance ve Frýdlantě by měla zachytit případy, u nichž není nutná hospitalizace, a tudíž ani převoz k vám na oddělení. Je to tak i v praxi?
Občas k nám rychlá záchranka přiveze pacienty rovnou, s tím, že je na ambulanci odmítli, nebo se tam nedovolali. Víme o pár takových případech. Standardně k nám jezdí napřímo pacienti s infarktem, kteří potřebují specializovanou péči, což vyhodnotí u výjezdu záchranáři. Ale na ambulanci ve Frýdlantě by měli končit pacienti, kteří specializovanou péči nepotřebují a v několika případech tam nekončí. Záchranku si volá hodně pacientů z Nového Města pod Smrkem, kde žijí převážně starší lidé.

Kolik pacientů z Frýdlantska jste od začátku září ošetřili?
Jen za září to bylo 147 lidí, více než polovinu jsme poslali domů. To jsou ti lidé, kteří k nám ani nemuseli dorazit, stačilo je ošetřit na ambulanci. Sedmdesát pacientů jsme přijali k hospitalizaci. Záchrankou se k nám dostalo šedesát procent lidí, což je hodně a 122 pacientů potřebovalo jednotku intenzivní péče. Průměrně u nás leží denně třiadvacet lidí z Frýdlantska, na postelích, které byly původně určené pro město Liberec a nejbližší okolí. V tomto regionu žije dvacet čtyři tisíc obyvatel, tamní nemocnice potřebuje vlastní internu s lůžkovým oddělením.

Jakou má liberecká interna kapacitu?
Máme čtyřiaosmdesát interních lůžek, ale v nich jsou zahrnuta i nadregionální centra, jako je revmatologie či gastroenterologie, kde se léčí nespecifické střevní záněty. Teď potřebujeme kvůli zvýšenému počtu pacientů i postele určené na realizaci těchto programů. Tím pádem jsou blokovány a pacienti, kteří jsou v nich zařazeni, musejí déle čekat.

Jak dlouho u vás na urgentním příjmu pacienti čekají na ošetření?
Tak někteří i několik hodin, pokud jde o neakutní stav, s nímž by mohli chodit do ordinace praktického lékaře. Chodí k nám dost často lidé s chronickými bolestmi zad i hlavy, ale i s přisátými klíšťaty.

Nepřetržitá ambulance bude ve frýdlantské nemocnici fungovat do konce roku. Jak to bude od toho příštího zatím nikdo neví. Co by to znamenalo pro vás, pokud by se tam třeba zrušila?
Museli bychom určitě vybudovat ještě jedno oddělení. A to je otázka desítek milionů korun. Sami jsme proto zvědaví, jak se to bude ve Frýdlantu dál vyvíjet.

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Starý bazén v Liberci neopraví. Pro nás je to likvidační, bojí se plavci

Bazén v ZŠ Švermova v Liberci

Plavecké oddíly v Liberci nesouhlasí s tím, že město opustilo plány na obnovu bazénu na ZŠ Švermova. Městský bazén...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK ÚDRŽBY VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz