"Tygřice Suryia Bára porodila v 6:15 ráno a v 7:13 se kotě poprvé napilo mateřského mléka," uvedl mluvčí zoo Ivan Langr.
Chovatelé zatím netuší, jakého pohlaví kotě je. Dozvědí se to nejdříve za tři týdny při první vakcinaci.
Pro Suryi Báru to byl již třetí porod. V roce 2011 se ale o své potomky nestarala, takže zahynuli. O rok později byl už odchov úspěšný. Prvního července před dvěma lety se narodili samci Sambura a Liama a samice Gaia. Ti už ovšem v zoo nejsou.
Nový přírůstek zatím ale lidé neuvidí. Chovatelům se ale podařilo pořídit několik snímků malého tygra mobilním telefonem.
"Pavilon šelem je od pátku pro návštěvníky uzavřen. Otevře se nejdříve na konci června nebo začátku července. Porodnici a přilehlé ubikace sledují nonstop webové kamery. Sestříhané výstupy z nich budeme umisťovat na sociální sítě," dodal Langr.
Bílí tygři jsou v Liberci největší zvířecí atrakcí. Je po nich pojmenován i místní hokejový klub. Na celém světě jich žije jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila. Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem, chybí jim oranžové barvivo.
První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat skutečně ohrožené druhy zvířat.
V souvislosti s bílými tygry se o liberecké zoo bohužel nejvíce mluvilo v listopadu 2012. Tehdy tygr Paris, otec současného mláděte, napadl praktikanta a dvě ošetřovatelky. Šestnáctiletého hocha dokonce chvíli vláčel v tlamě a způsobil mu poranění na hlavě, zátylku, podpaží i na zádech. Hoch naštěstí nebyl v ohrožení života. Dvěma ženám lékaři ošetřili poranění nohou a zad.
Šelma se pak v prostoru pro návštěvníky pohybovala asi hodinu, než ji zoolog uspal. V té době byla v zahradě skupina asi třiceti dětí, nedostala se ale daleko od pokladen.