Děti se na školní zahradě starají o čmeláky, k záchraně motivují i rodiče

  15:05aktualizováno  15:05
Ve školní zahradě plné stromů a lučních květin stojí ve stínu barevná bedýnka. Při bližším poslechu bzučí. Jde o čmelín, ze kterého pravidelně za potravou vylétávají chránění čmeláci skalní. Základní škola Náměstí Míru si je nechala jako první liberecká škola přivézt kvůli ekologické výchově od sdružení Čmeláci Plus.

Teď v rámci unikátního projektu pomáhá podporovat a propagovat tento vzácný hmyz (Bombus lapidarius). Děti navíc učí, jak čmeláky chránit a vytvářet jim podmínky pro větší rozšíření do přírody.

Kvůli nedostatku potravy a vhodných míst k hnízdění totiž čmeláků dramaticky ubývá. 

„Na začátku června bylo uvnitř asi dvacet čmeláků. Děti byly nadšené, když nám lidé ze sdružení Čmeláci Plus čmelín přivezli a čmeláci začali vylétávat a poznávat okolí. Včelí matku si pojmenovaly Amálka. Teď v rámci environmentální výchovy sledují, jak čmeláci pracují, dozvídají se o jejich životě či o podmínkách, které potřebují k přežití. Nemají z nich vůbec strach. Teď už je uvnitř několik desítek až stovek čmeláků,“ popsala zástupkyně ředitelky školy Barbora Melicharová. 

Na školní zahradě s hmyzími domky, velkým jezírkem, ptačími budkami nebo trouchnivějícím dřevem pro rozmnožování hmyzu, nenajdete anglický trávník. Opodál se k nebi tyčí záhon náprstníků, v trávě kvete jetel. I díky tomu mají čmeláci na zahradě dostatek potravy.

„V Liberci se naši čmeláci původem od Rudné moc dobře adaptovali. Mají tam výborné prostředí. Žádný posekaný trávník, ale květnatou louku se spoustou potravy,“ pochvaluje si Ondřej Hercog za skupinu Čmeláci Plus.

Tento nevýdělečný spolek mimo jiné lidem přes Facebook radí, jak čmeláky chránit. Pomoci může každý. Třeba tím, že nenechá psa rozhrabávat hnízda v zemi. Nebo že si vytváří přírodě blízkou zahradu.

„Míst, kde se čmelákům daří, výrazně ubývá. Kromě toho, že si lidé dělají sterilní anglické trávníky bez potravy a života, ničí tyto opylovače chemie na polích. Jsou citliví i na měnící se klimatické podmínky. Letos je sezona špatná a je opravdu vidět velký úbytek čmeláků,“ zdůraznil Hercog.

Podle Melicharové už nyní získaly všechny školní děti ke „svým“ čmelákům vztah.

„Všechno, co jim říkáme o životě čmeláků, si opravdu zapamatují. Mají to prožité. Řada z nich už nadchla k ochraně čmeláků své rodiče. Pomohou už tím, že rodičům říkají, aby v trávě nechávali ostrůvky s květinami. Čmeláci a další hmyz budou mít dostatek potravy,“ uvedla Barbora Melicharová. Příští rok si chce ruprechtická škola pořídit další dva čmelíny. „Rádi bychom pomohli v rozmnožení dalším čmelákům.“

Oplodněné matky čmeláků skalních se na jaře, pokud přežijí zimní hybernaci, mohou vracet do svého původního hnízda. Tam založí novou generaci. „Loni se mi ze čtyř matek vrátila jediná. Přežití čmeláků je stále složitější,“ poznamenal Ondřej Hercog.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Najdete na iDNES.cz