Cyklisté a běžci na nedaleké cyklostezce přihlížejí prořezávání lesa, sběru odpadků a především budování prvního libereckého parku s ekologickými a společenskými funkcemi.
„Chceme lidi vytáhnout z nákupních center a dostat je do přírody,“ říká duchovní otec nápadu Stanislav Šťastný, který místo upravuje na aktivně-odpočinkovou zónu.
Budou sem moci chodit sportovci, rodiče s dětmi nebo páry, kterým nestačí jen obyčejné parky nebo zahrádky u restaurací, ale chtějí strávit několik hodin v upraveném prostředí, zároveň však stále v přírodě.
Šťastný roky podniká v oboru zahradní architektury, vše si tak buduje sám a pouze spolupracuje s odborníky, kteří rozumí jednotlivým aktivitám. S entomology vytváří unikátní hmyzí hotely, kde si děti budou moci založit malou hmyzí farmu.
Jinde zase vyrostou první liberecké čmelíny, úly pro čmeláky, kteří patří k důležitým městským opylovačům.
Ke spolupráci Šťastný vyzval i ekology a ornitology - v celém areálu postaví desítky až stovky ptačích budek. Vše z přírodních materiálů. Kromě milovníků přírody by do parku rád přivedl i sportovce, kteří pracují s jednoduchou venkovní výbavou.
Terasa, grily i piknikové koše
„Stavíme tu crossfitové hřiště. Zatím jsme oslovili Seberevoltu a Bootcamp. Všichni jsou z našeho nápadu nadšení,“ říká.
Kdo raději tělo spíš rozmazluje, než utápí v potu, může vystoupat na jednu z výškových teras, které dělníci zbudují ve strmém kopci. „Chceme nabízet gril k zapůjčení nebo prodávat piknikové koše,“ přibližuje Štastný.
Nejlákavějším, a taky nejnákladnějším prvkem se mají stát vyhlídkové domečky v korunách stromů.
Tak zvané treehouses nijak neškodí stromům, člověk je naopak v samém centru přírody, mezi vůní stromů a zpěvem ptáků. Zájemcům poskytnou vyhlídku do krajiny a odvážnějším třeba i nocleh ve spartánských podmínkách.
„Mobilní telefony, tablety a jiné sci-fi přístroje jsou v domečcích nežádoucí,“ upozorňuje Štastný. Každý tak šetří přírodu tím, že nepoužívá elektrický proud či chodí na ekologické toalety s pilinami.
Chtějí tu divadelní představení i koncerty
Pokud by však někdo přeci jen nevydržel bez moderních technologií několik metrů nad zemí, bude si muset přísun elektrické energie zasloužit.
„Zakládáme charitativní projekt Světlo pro život. Kdo si bude chtít ve svém domečku odčerpat trochu energie, musí napřed zaslat určitou částku formou DMS jím vybraným nadačním fondům či neziskovým organizacím,“ řekl Šťastný.
První liberecký ekopark nemá být jen pasivním místem, kam lidé jednou za čas zajdou. „Vymýšlíme příběh, který především děti přiměje se sem vracet. Už nyní se mohou seznamovat se skřítky a postavičkami, které park hlídají,“ doplnil Šťastný.
Bohatý program pod širým nebem očekává Šťastný i v dolní části parku. Vyhradí zde plochu pro drobné koncerty či divadelní vystoupení, na travnatých plochách by v budoucnu mohly skotačit kamerunské kozičky.
Přesnou výši vstupného v hlavě Šťastný zatím nemá, ale dokáže si představit fungování projektu na bázi „něco za něco“. „Lidé sem mohou chodit štípat dříví, vytvářet energii na eko rotopedu nebo přinést něco dobrého pro zvířátka. My jim za to dáme vstup nebo jinou výhodu.“
Projekt proto nepovažuje za byznys, vnímá je jako splnění klukovského snu. „Dvacet let jsem žil v paneláku. Mít možnost jít si zablbnout někam do přírody bych proto rád nabídl i městským dětem,“ slibuje Šťastný.