Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Bojím se o svoji rodinu, říká Syřan, který se v Liberci učí česky

  11:36
V Liberci učí cizince česky. Zájem mají hlavně Rusové, ale také Vietnamci i obyvatelé válkou zmítané Sýrie, nebo Afričané. Reportérka MF DNES se zúčastnila jednoho z kurzů.

Kromě kurzů češtiny pro středoškolské studenty probíhají v Liberci i zkoušky pro cizince, kteří chtějí získat české občanství či trvalý pobyt. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dong Tong Quang pochází z Vietnamu. Do Liberce přijel před třemi měsíci. Učí se mluvit i psát česky. Z jazyka potřebuje udělat zkoušku, která mu otevře dveře ke studiu na Technické univerzitě.

„Čeština je moc těžká, horší je gramatika, mluvit je lehčí a psaní to je problém,“ říká lámanou češtinou. Rád by se dostal na strojní fakultu, a až dostuduje, vrátí se zpátky domů. Stýská se mu.

Podobně na tom je i Yazan Hrfoshe ze Sýrie. Pochází z Damašku, kde žije jeho rodina. Kromě toho, že mu schází, má o ni i strach. Před válkou utíkají z jeho země tisíce lidí, pokaždé, když zaslechne zprávy o dalších konfliktech, volá domů a kontroluje, zda jsou všichni v pořádku.

„Jsem tu čtyři měsíce, možná budu studovat informatiku. Mám rád češtinu, trochu těžká je gramatika a psaní,“ popisuje. V Liberci je spokojený, považuje jej za hezké město, kde jsou hory a v zimě sníh.

„Mám tu rád všechno, ale lyžovat neumím,“ dodává. V Čechách žije i jeho strýc, jako lékař pracuje v Mostě. Ten také svému synovci doporučil, aby se na kurz přihlásil. Chtěl jej vyvézt z válkou zmítané země.

Kurz cizince připraví na studium na vysokých školách

V učebně sedí ještě Panagiotis Litsos z Řecka. Touží po studiu na Lesnické fakultě. Až získá vysokoškolský titul, ještě se rozhodne, zda se vrátí domů nebo zůstane. Výhodu má v tom, že tu žije i jeho babička.

„Českou republiku mám rád, ale po domově se mi stýská. Mám tam kamarády a rodinu, ale tady je mi taky dobře. A chutná mi i tradiční české jídlo,“ svěřuje se.

Všichni tři patří do skupiny studentů, kteří se učí v Liberci, na pobočce Ústavu jazykové a odborné přípravy (ÚJOP), který spadá pod Karlovu univerzitu. Tady nabízejí češtinu jako cizí jazyk pro zahraniční středoškoláky. Během roku je v kurzu připraví pro studium na vysokých školách.

„Centrálu máme v Praze a pak několik poboček po republice. Třeba v Mariánských Lázních, kde připravujeme hlavně budoucí lékaře. Největší středisko je v Poděbradech, v tamních zámku studuje 400 cizinců a k nim nyní přibyli i uprchlíci z Libanonu. V Liberci jsme zaměření na technické obory, spolupracujeme i s místní univerzitou. Ta nám teď třeba do kurzu poslala patnáct Indů a naši studenti nově začali chodit ve druhém semestru i na nějaké přednášky, aby se více sžili s prostředím,“ popsala Dana Nevrklová, ředitelka střediska ÚJOP v Liberci.

Nejvíce zahraničních studentů je z Ruska

Cizinci, kteří se rozhodnou, že pojedou do Čech studovat vysokou školu, potřebují nejdříve složit zkoušku z češtiny v úrovni B2. Pak mají studium na univerzitě zadarmo. V Liberci na to mají rok, aby osvědčení zvládli získat. Ubytovaní jsou na kolejích a za kurz zaplatí zhruba čtyři a půl tisíce euro.

„V ceně mají lektora a veškeré učební materiály, také půlroční ubytování na koleji. Pojištění si platí sami. Ze všech našich středisek jsme ale nejlevnější,“ dodává vedoucí.

Studenti k nim přijíždějí z celého světa. Nejvíce z Ruska, i když vlivem poklesu kurzu rublu i strachu z uprchlíků jich ubývá. Zato se zvyšuje podíl studentů z Ukrajiny a stále větší zájem mají o češtinu i cizinci z arabských zemí, Asiaté i Afričané.

„Momentálně máme v kurzu dvanáct studentů, na příští rok už jich je ale přihlášených třicet. Díky tomu, že se zaměřujeme spíše na techniku, tak převládají muži, ale máme tu i čtyři dívky,“ zmínila Dana Nevrklová.

Jednou z cizinek je i Anna Kliavina z Ruska, z Moskvy. V Liberci je půl roku. „Nejtěžší je pro mě gramatika a pády, mluvení je v pohodě. Chci studovat nějaký technický obor na zdejší univerzitě,“ podotkla nesměle.

Čeština není lehký jazyk, říká Tunisan

Její spolužák Yakoub Tovati z Tuniska byl sdílnější. I on už je v krajském městě asi šest měsíců. „Čeština není moc lehký jazyk, i když arabština je také těžká. Gramatika mi takový problém nedělá, pokud se to tedy netýká y a i,“ přiznává.

Ještě prý neví přesně, co bude studovat, možná informatiku, buď na liberecké univerzitě nebo v Praze. Pak se rozhodne, zda v Čechách zůstane, nebo se vrátí domů.

„Jsem tu zatím krátkou chvíli a hodně se mi stýská po Tunisku, po rodině, po kamarádech, a také po jídlu. Tady mi moc nechutná,“ prohlásil. Důvod, proč se rozhodl studovat v Čechách, netkví prý v nedostatku univerzit v jeho rodné zemi. Jde o zkušenosti. A navíc tu má i tetu.

„Měl jsem možná výhodu, že jsem něco málo česky uměl, sice víc slovensky, ale čeština pro mě nebyla úplně neznámý jazyk jako pro ostatní,“ dodává.

Nejtěžší to mají studenti z Asie

Kurz je velmi intenzivní, studenti týdně absolvují 35 hodin. Největší problém ale mají s výukou Asiati. Pro studenty ze slovanských národů je to jednodušší.

„Třeba studenti z Ruska jsou dobře vybaveni slovní zásobou, mají rychlejší náběh a dostanou se rychleji na požadovanou úroveň. Ale zase mají třeba větší blok v konverzaci, Arabové jsou více otevření, ukecanější. A je taky pravda, že slovanští studenti si myslí, že když rozumí, tak už češtinu umí, přitom v ní dělají spoustu chyb, takže se musejí více motivovat,“ vysvětluje učitelka Jana Závacká.

Ne všichni pak jsou u závěrečné zkoušky úspěšní. „Teď chceme prosadit, aby studenti z Asie měli ten kurz delší, je pro ně mnohem těžší se češtinu naučit a většinou tak na tu zkoušku B2 nedosáhnou. Pak si musejí vybírat mezi školami, které ji nepožadují, ale těch už mnoho není,“ přiblížila Dana Nevrklová.

Kromě učení čeká na studenty i zábava. Učitelé je berou na výlety, chodí do divadla, nebo hrát volejbal. A občas se sejdou i u vaření, kdy si navzájem představují své krajové speciality.

„Školu a život tady jim platí nejčastěji rodiče, většinou jde o děti z bohatých rodin. Ale je pravda, že někteří studenti si najdou i brigádu a snaží se pracovat a něco si přivydělat,“ dodává vedoucí. Jak jejich děti prospívají, to se mohu rodiče dozvědět z elektronické žákovské knížky, k níž mají přístup přes internet.

Kromě kurzů češtiny pro středoškolské studenty probíhají v liberecké pobočce UJOP i zkoušky pro cizince, kteří chtějí získat české občanství či trvalý pobyt.

„Ty kurzy jsou plně obsazené, u občanství až do konce roku a od letoška děláme nově právě i trvalý pobyt a tam máme také plno,“ zmínila Dana Nevrklová. Ta nabídla služby i magistrátu v souvislosti s příjezdem skupiny uprchlíků do Liberce.

„Bylo mi ale řečeno, že to má na starosti nějaká neziskovka, ale pokud by měli zájem, samozřejmě jim můžeme vypomoci,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Nefunkční výtahy, zákaz sprchování. Studenti na kolejích v Liberci se bouří

Premium Studenti bydlící na libereckých kolejích platí i přes nefunkční výtahy, hučící topení a nedávný zákaz sprchování více...

Horolezec v Českém ráji spadl ze skály, záchranáři k němu slanili z vrtulníku

V sobotu v podvečer se v Sedmihorkách v Českém ráji zranil horolezec. Při boulderingu poblíž věže Sfinga spadl z výšky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič se v protisměru srazil s autem na sekání trávy, na místě zemřel

Řidič osobního auta nepřežil ve čtvrtek ráno na Liberecku srážku s protijedoucím vozidlem sekajícím trávu u silnice....

Po srážce s autem skončil autobus s cestujícími v příkopu. Řidič seatu jel opilý

Krátce před půl šestou ráno se opilý řidič v osobním vozidle Seat Leon střetl u Dobranova na Českolipsku s autobusem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Liberci vyrostl masomat, vydává steaky i paštiky z krkonošské farmy

Doba jde kupředu a nákupy ve výdejních automatech také. V některých z nich už totiž nekoupíte jen nápoje, sušenky nebo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Koupaliště v Libereckém kraji zdražují, převratné novinky přitom nechystají

Až dvojnásobek loňského vstupného zaplatí milovníci plavání a vodních radovánek, kteří vyrazí na koupaliště v...

V autech bez chlazení řidiči vezli mléčné výrobky a maso pro restaurace

Celníci v Libereckém kraji odhalili při kontrolách na silnicích v jediném týdnu hned dva automobily, které v nevhodných...

Důvěřivý senior půjčil skoro dva miliony podvodníkovi. O část řekl známým

Kriminalisté obvinili z podvodu jedenapadesátiletého muže z Jablonecka v Libereckém kraji. Podle jejich dosavadního...

Policista si všiml kradeného auta, jeho řidiče totiž prozradila nervozita

Minulý týden v pátek se cizinec s kradeným luxusním SUV vydal z Německa do Čech. Za volantem byl však nervózní, čehož...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....