V Českém ráji hynou chránění netopýři. Ruší je turisté v jeskyních

  13:33aktualizováno  13:33
Nelegální rozdělávání ohňů a přespávání v jeskyních Českého ráje ohrožuje kolonie netopýrů, kteří patří mezi chráněné živočichy. Naposledy takto uhynulo ve skalách v Příhrazech dvanáct netopýrů. Strážci přírody tábořiště hlídají a provinilcům dávají pokuty.

Netopýři v Českém ráji hynou kvůli tomu, že turisté táboří na místech, kde je to zakázané. Přespávají například v jeskyních, kde netopýři žijí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"V jeskyni v Příhrazských skalách uhynulo dvanáct netopýrů. Šlo o starší zvířata i mláďata. Způsobilo to táboření v jeskyni, které je přitom zakázané," uvedl vedoucí správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Vrápenec malý

Kriticky ohrožený živočich má rozpětí křídel kolem 20 centimetrů a jeho tělo měří asi čtyři centimetry.

Samičky se koncem června usídlují v letních koloniích, kde porodí mladé. Ti jsou začátkem září již schopni samostatného letu.

Matky je tehdy opouští, aby se do zimy stačili naučit samostatně lovit.

Strážci přírody v Příhrazských skalách a Klokočských skalách, kde je nelegální táboření nejčastější, pravidelně hlídkují a rozdávají pokuty. Ty mohou ve správním řízení dosáhnout i několika tisíc korun.

Počty netopýrů v Českém ráji každoročně mírně narůstají, ale netopýři nadále zůstávají přísně chráněni a je zakázáno je jakkoliv vyrušovat. Právě během léta vyvádějí mladé a jsou velmi citliví na jakékoliv vyrušení.

"Od devadesátých let, kdy se přestalo v zemědělství používat tolik chemie, zvláště pesticidy, netopýrů mírně přibývá. Jsou ale velmi zranitelní. Všechny druhy mají být zařazeny do skupiny silně ohrožených živočichů. Jejich přemnožení určitě nehrozí," sdělil Daniel Horáček, který se netopýry zabývá již přes čtvrt století.

Netopýry nerušte, radí odborníci

V Českém ráji se nejčastěji vyskytuje netopýr hvízdavý, nejmenší a vrápenec malý. Častým místem letních pobytů netopýrů jsou hrady a zámky. V Českém ráji to je především Hrubá Skála, Kost a Valdštejn.

Netopýři on-line

Sledovat život netopýrů je nyní možné na internetu. Čtyři webové kamery zaznamenávají letní netopýří kolonie na jedné z půd v obci Kvítkov na Českolipsku.

Ojedinělý projekt s názvem Sledujeme netopýří rodinku lze najít na adrese www.batsfamily.cz.

Na Valdštejně dokonce kolonie netopýrů zbrzdila opravy střechy jednoho z paláců. Řemeslníci museli počkat, až netopýři kolonii opustí.

Se stejnými problémy se potýkají i na Kosti. Oblíbeným místem netopýrů je i jeskyně Sklepy v přírodní rezervaci Apolena. Rušení netopýrů nezodpovědnými návštěvníky bylo jedním z důvodů uzavření této rezervace.

"Máme také několik signálů o výskytu netopýrů na půdách či ve štítech chalup a stodol, ale nejde o žádné větší kolonie, které by mohly strašit lidi. Pokud někde osídlí lidské obydlí, je nejlepší počkat do podzimu, vůbec je nerušit a nechat vyvést mladé. Pak je možné otvor zadělat, netopýři si příští rok najdou jiné místo pro letní kolonii," vysvětlil Mocek.

Všech 21 druhů netopýrů, kteří žijí v České republice, je zákonem chráněno. Někdy se stane, že netopýr vlétne přímo do pokoje. Ochranáři varují před amatérským odchytem nejen kvůli porušení zákona, ale i možnosti nakažení některou nemocí, třeba vzteklinou. "Lidé by měli zavolat někoho z odborníků," doporučil Horáček.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Najdete na iDNES.cz