Nevyužívaný internát v Zeyerově ulici chce Liberecký kraj přestavět na školu...

Nevyužívaný internát v Zeyerově ulici chce Liberecký kraj přestavět na školu pro handicapované děti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opuštěný internát přestavějí na základní školu pro autistické děti

  • 3
Dětí s postižením přibývá a kapacita speciální školy v Liberci přestává stačit. Za pár let by mohla najít nové prostory v bývalém internátu v Zeyerově ulici. Liberecký kraj jej chce zrekonstruovat za 75 milionů.

Každý rok přibude na liberecké škole v Jedličkově ústavu jedna třída dětí, které mají oproti svým vrstevníkům nějaké znevýhodnění. Nejčastěji se jedná o autisty, děti s psychiatrickou diagnózou nebo vadou řeči. Kapacita prostor už je ale několik let zoufale nedostačující. Problém se město Liberec společně s Libereckým krajem rozhodlo vyřešit rekonstrukcí rozlehlé budovy bývalého internátu v Zeyerově ulici nedaleko stadionu U Nisy. Stát by měla 75 milionů bez DPH.

„Naše největší třídy mají 24 metrů čtverečních, ve kterých se může vyučovat až čtrnáct žáků. Deváťáci se nám do nich prostě už nevejdou,“ upozornil ředitel Základní školy a Mateřské školy pro tělesně postižené Vít Šťastný. Třídy, které by v bývalém domově mládeže měly vzniknout, budou mít nejméně třicet metrů čtverečních.

Děti musejí odmítat

„Zboří se příčky mezi pokoji a máme velkou třídu. Ve stávajících prostorách už musíme k výuce využívat předělanou koupelnu nebo šatní místnost,“ vylíčil Šťastný. 

Budova v Zeyerově ulici je v majetku města Liberce a jako domov mládeže ji využívala Střední škola strojní, stavební a dopravní. Od roku 2017 je ale prázdná.

Za sedm let, kdy na škole působí, se zvedl počet žáků o třetinu. „Během školního roku řešíme třicet až čtyřicet žádostí na přestup dětí k nám. Dvacet jich odmítáme,“ okomentoval Šťastný. Zájem byl menší pouze jeden rok, kdy se prosazovala inkluze. Pak se podle něj opět vše vrátilo do normálu.

Ve škole, která se momentálně nachází v prostorách areálu Jedličkova ústavu, funguje 19 tříd pro 146 žáků, kteří sem dojíždějí z Liberecka a Jablonecka. Po rekonstrukci budovy v Zeyerově ulici by se kapacita zvýšila na 220 žáků. Vzniklo by zde až 22 kmenových tříd a sedm speciálních učeben, jako je hudebna, výtvarný ateliér, PC učebna nebo cvičná kuchyňka. 

„Pro potřeby školních speciálních pedagogů se vytvoří čtyři až pět odborných místností, které budou využívány pro individuální práci s žákem. Vznikne též odpovídající zázemí pro pedagogy,“ sdělil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Chybět nebude ani družina.

Běžná škola jim nestačí

Podle ředitele školy jejich žáci žádné speciální úpravy prostor nepotřebují. Jedná se o děti, které často docházely i na běžnou základní školu, ale výuku zde z nejrůznějších důvodů nezvládaly. „Naše třídy jsou poskládané z autistů, z dětí s vadami řeči, poruchami učení, psychiatrickými diagnózami nebo s lehkou retardací,“ upřesnil Šťastný. 

Rozšíření kapacity speciální školy je nutné i podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra. „Máme spoustu žáků, kteří nejsou schopni existovat v běžných třídách. Běžné základní školy nejsou schopny speciální pedagogickou péči zajistit,“ upozornil Langr. Budova v Zeyerově ulici je v majetku města Liberce a jako domov mládeže ji využívala Střední škola strojní, stavební a dopravní. Od roku 2017 je ale prázdná.

Zřizovatel školy, Liberecký kraj, podepsal s městem memorandum o jejím dalším využití. Podle primátora Jaroslava Zámečníka se jedná o lepší variantu než návrh umístit zde kasino, o kterém se uvažovalo před pěti lety.

Stavební úpravy na budově nezačnou dříve než za dva roky. Jak potvrdil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, rekonstrukce začne, i když na ni nebudou dotace. „Peníze v rozpočtu budeme muset najít,“ poznamenal hejtman.

Nové hřiště i parkoviště

„V rozpočtu na rok 2022 už bychom mohli mít peníze na první etapu,“ doplnil náměstek hejtmana Petr Tulpa, který připomněl, že v rámci renovace projde výraznou úpravou i okolí budovy. „Vznikne zde nové hřiště, pozemky a parkovací plocha,“ dodal náměstek.

Historická budova obklopená zahradou byla postavena na konci devatenáctého století, původně sloužila jako městský zaopatřovací ústav, tak zvaný starobinec, od padesátých let minulého století zde sídlily koleje pro vysokoškoláky, později internát.