Stavba na dva roky uzavře frekventovanou silnici z Liberce do Jablonce

  10:15aktualizováno  10:15
Už v březnu vypukne dlouho připravovaná stavba silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Přinese s sebou značné dopravní komplikace. Silnice se uzavře 29. března. Uzavírka potrvá šestadvacet měsíců - naplánována je až do května 2018.

Silnice mezi Libercem a Jabloncem se narovná. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nová silnice se dvěma pruhy do Jablonce a jedním do Liberce, kde budou moci auta jezdit devadesátkou, je už velmi potřeba. Podle údajů z posledního měření intenzity dopravy z roku 2010 projelo úsekem za čtyřiadvacet hodin 9,5 tisíce vozidel.

Za šest let přitom doprava ještě narostla. Na silnici často vznikají kolony, v serpentinách se totiž nevyhnou kamiony. Potíže vznikají i při sněžení nebo dopravních nehodách, kdy se silnice ucpe.

Silnice do Jablonce

Trasa nové silnice z Jablonce nad Nisou do Liberce.

Trasa chystané silnice z Jablonce nad Nisou do Liberce.

Silnice I/14 - Kunratice - Jablonec nad Nisou je hlavní trasa nové silnice, která bude měřit 2514 metrů, objeví se na ni nově dva mosty o celkové délce 161 metrů. Silničáři musejí vybudovat také šest protihlukových stěn, dlouhých 808 metrů a šest opěrných zdí v délce 679,6 metrů. Stavba má začít v březnu a objízdná trasa povede přes Vratislavice nad Nisou. Silnici má postavit firma M-Silnice z Pardubic. Její cena vyjde na 296 488 881 korun bez DPH. Peníze na vylepšenou silnici přijdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Stavba nové silnice vyjde na 360 milionů korun,“ uvedla mluvčí ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Příprava si vyžádala rozsáhlé kácení. „Les se kácel v hodně nepřístupném terénu,“ přiblížila Ledvinová.

V příštích dvou letech stavba a s ní spojená uzavírka přinesou řidičům značné problémy. Liberecký kraj původně požadoval, aby úplná uzavírka neplatila pro zimní období. Nyní ale po jednání ustoupil.

„Zhotovitel nás přesvědčil o tom, že to technicky nejde. Nebylo by tam možné bezpečně zachovat provoz,“ zmínil vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Stavba se může prodloužit

V případě špatných klimatických podmínek může firma termín konce stavby prodloužit až do podzimu. Samotná stavba je naplánovaná na 33 měsíců. „Je to dlouhá doba a stát se tam může cokoliv, s čím projekt nepočítal,“ domnívá se vedoucí libereckého odboru dopravy Pavel Rychetský.

Velké komplikace přinese uzavírka cestujícím v hromadné dopravě, kterou objednává Liberecký kraj. Ten zatím předběžně vyčíslil, že kvůli uzavírce bude muset na zajištění dopravy vyčlenit o 1,5 milionů korun ročně víc.

„Ještě není dořešeno, jestli bude kraj zajišťovat a objednávat všechny autobusy, nebo třeba dáme městům větší příspěvek, aby se zintenzivnil tramvajový provoz,“ nastínil Čáp.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou už případné zkrácení intervalů v ranních nebo i v odpoledních špičkách prověřoval. Namísto čtyř spojů v hodině by mohly přibýt další dva spoje. Tramvaje by pak jezdily po deseti minutách.

„V našich možnostech to je, otázkou je další financování,“ naznačil ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. „Jak se cestující zachovají, zda zůstanou v autobusech, půjdou na tramvaj nebo železnici, ukáže vždy až praxe během prvního měsíce,“ poznamenal Wejnar.

Autobusy by měly jezdit přes Vratislavice. „Díky tomu, že se výrazně prodlouží jízdní doba na autobusové lince Jablonec, Mšeno, Liberec, přímo se nabízí vyzkoušet přidání spojů na tramvajové lince. Mnoho lidí ze Mšena by zcela jistě tramvaje využilo, i kdyby museli přestupovat,“ je přesvědčen dopravní specialista Jindřich Berounský. -

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

U nádrže Kristýna staví mola a sjezd pro vozíčkáře, radil paralympionik

Vodní nádrž Kristýna bude příští rok pro návštěvníky zase atraktivnější. Začala tam totiž odkládaná druhá etapa...

Štve mě, když krásné staré náhrobky končí za plotem, říká autor knihy

Dlouhých deset let se Michal Maršík zaobíral příběhy a historií libereckých hřbitovů. O těch zaniklých i těch...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz