„Pro běžkaře by se otevřela příjemnější cesta do vyšších pater Jizerských hor, kde už by měl ležet přírodní sníh,“ zmínil starosta Bedřichova Petr Holub.
Jedná se o vysoce vytížený úsek Jizerské magistrály, kde do stop nastupuje stále víc běžkařů. Jenže několik posledních zim se spíš brodili blátem. Sníh chyběl i během minulého ročníku Jizerské Padesátky, pořadatelé nakonec museli improvizovat a „vysněžit“ čtyřkilometrový okruh.
„Jizerská Padesátka byla sice důležitým impulzem, chceme ale hlavně udržet nástupní místo na Jizerskou magistrálu ze stadionu v Bedřichově i v době, kdy počasí a přírodní sníh tolik nepřejí. Bedřichov nabízí pro zástupy běžkařů vynikající infrastrukturu a parkovací plochy. Běžecké lyžování je stále populárnější a dá se čekat, že zájem bude zesilovat,“ vysvětlil starosta.
Do Bedřichova jezdí lidé z Jablonecka a z Liberce. Nejen auty, v Bedřichově zastavují také autobusové linky z obou měst. Za běžkováním tam míří také množství návštěvníků ze středních Čech a z Prahy.
Studie počítá s tím, že by zasněžovací systém vedl ze stadionu směrem k místu zvanému U Buku a dál k Nové louce. Na několika místech by byly stanice pro zasněžování s děly či sprchami pro výrobu sněhu. Dál by pak sníh mohly rozhrnovat ještě rolby.
Voda bude proudit z přírodní nádrže
Voda pro zasněžování by proudila z přehrady Bedřichov II přímo u stadionu a z přírodní nádrže Dolina.
„Máme předběžnou studii proveditelnosti a posvěcení od Lesů ČR, dále Povodí Labe a ochranářů. Rádi bychom co nejdřív zahájili přípravu projektu a v příštím roce samotnou stavbu. Zasněžovací systém by mohl začít sloužit od zimní sezony 2017/18,“ popsal starosta Holub.
Zasněžovací systém by měl podle odhadů stát 10 milionů korun. Na projektu se budou společně podílet obec Bedřichov, Jizerská o.p.s. a Liberecký kraj. Peníze na vybudování zasněžovacího systému může žadatel, v tomto případě nejspíš Jizerská o.p.s., získat hned z několika programů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Dotace by mohla pokrýt až 90 procent nákladů
Projekt ve středu podpořila i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Přislíbila projektu pomoc se získáním státní finanční podpory.
„Oceňuji především, že Jizerská magistrála je všem zdarma přístupná a že zasněžování zlepší podmínky běžeckých tratí, které mohou kromě návštěvníků z regionu využívat i školy k lyžařským výcvikům nebo sportovní oddíly dětí a mládeže,“ řekla Kateřina Valachová na středečním jednání.
Zmínila, že podobný projekt už ministerstvo podpořilo i v Novém Městě na Moravě. Tam byl ze státních dotací vybudován zásobník sněhu.
Z dotačního programu ministerstva by mohli žadatelé získat 70 – 90 procent z celkové částky, dalším dílem by se podílela obce a peněžní podporu přislíbil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Liberecký kraj podporuje pořadatele Jizerské Padesátky i samotnou Jizerskou magistrálu dlouhodobě. A tak logicky chceme podpořit i rozvoj infrastruktury. Z rozpočtu kraje bychom mohli přispět třiceti procenty z celkové částky, tedy asi třemi miliony korun. Ostatně podobnou cestou jsme šli i v případě rozvoje biatlonového areálu Hraběnka v Jilemnici,“ řekl Martin Půta.
Liberecký kraj peníze na podporu výstavby zasněžovacího systému v Bedřichově bude chtít vyčlenit v rozpočtu na nadcházející rok.
Projekt by mohl odlehčit jiným místům v horách
„Tuto iniciativu vítáme. Jizerské Padesátce by to velmi pomohlo. Pomůže to ale i samotnému Bedřichovu. Technický sníh má delší trvanlivost a prodlouží sezónu,“ řekl Petr Lešek, zástupce organizátora Jizerské Padesátky.
Projekt by mohl odlehčit i jiným místům v Jizerských horách. Pokud je totiž nedostatek sněhu v Bedřichově, využívají běžkaři jako nástupní místo na magistrálu například Jizerku. Ta ale nemá dostatečné zázemí a bývá přetížená.
Každou sezónu přijede za běžeckým lyžováním do Jizerských hor až půl milionu návštěvníků.