Těžké úrazy přežije v liberecké nemocnici víc lidí, než v Německu

  10:08aktualizováno  10:08
Liberecká nemocnice si úspěšně vede v boji o život člověka s vražednou kombinací mnohačetných těžkých zranění. Na traumatologii zemře osm lidí ze sta, což je méně než v Německu, kde proudí do zdravotnictví mnohem víc peněz.
Do Liberce vozí účastníky automobilových nehod, lidi spadlé z výšky i motorkáře. (Ilustrační snímek)

Do Liberce vozí účastníky automobilových nehod, lidi spadlé z výšky i motorkáře. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Vyléčení pacienta, jemuž bezprostředně po těžkém úrazu hrozí smrt a stráví u nás týden nebo deset dní, si vyžádá až dva miliony korun," řekl primář anesteziologickoresuscitačního oddělení Dušan Morman.

Stavům, kdy pacient utrpěl mnohočetná těžká zranění, se říká polytraumata.

Do Liberce s nimi vozí především účastníky automobilových nehod, lidi, co spadli z výšky, a také motorkáře. "Zhruba deset procent pacientů se k nám dostává jako oběti násilných trestných činů," řekl přednosta oddělení traumatologie a ortopedie v liberecké nemocnici Richard Lukáš.

Loni na oddělení zemřelo čtrnáct lidí. "Ale přijali jsme 179 pacientů s polytraumaty a máme menší úmrtnost než naši kolegové v Německu, i když tam pracují s lepším vybavením v lepších podmínkách. Letos budeme pravděpodobně stejně úspěšní."

Průměr na traumatologiích v Česku je zhruba 87 zachráněných lidí na 100 pacientů. "Někdy se setkáváme s pochybnostmi, jestli uvádíme přesná čísla, ale dám za ně ruku do ohně," prohlásil Lukáš.

Jsme sehraný tým, říká přednosta traumatologie

A v čem vidí příčinu, že z liberecké traumatologie odchází víc živých lidí než z většiny stejných pracovišť v Německu? "Jsme sehraný tým se záchrannou službou, s anesteziologickoresuscitačním oddělením, se spinální jednotkou, ale i s transfuzní stanicí," uvedl Lukáš. "Potřebujeme také hrudní chirurgy a další specialisty."

Mezi klasické případy polytraumatu patří vnitřní krvácení, spojené s komplikovanými zlomeninami pánve a dlouhých kostí. "Když jede sanitka záchranky do nemocnice, už od posádky víme, co nás čeká," poznamenal Lukáš. "Jsme schopni dát dohromady tři týmy, složené z traumatologů, anesteziologů a zdravotních sester."

Na příjmu pacientů se ukrývají čtyři traumatologická lůžka. "Například minulou neděli jsme na nich měli tři lidí s polytraumaty," prozradila vedoucí lékařka z anesteziologickoresuscitačního oddělení Ivana Zýková.

Na traumatologii se občas dostanou pacienti, jimž nakonec skoro nic není. Záchranná služba se ale řídí striktními seznamy, kde stojí, koho musí na traumatologii přivézt. Mimo jiné přesně určují, jaká výška je při pádu na zem životu nebezpečná. Nebo jaká rychlost při čelním nárazu auta do stromu vede k roztržení sleziny.

"Deset procent lidí se k nám může dostat zbytečně, ale na druhou stranu zachráníme dvakrát víc těch, u nichž se příznaky úrazu zpočátku neprojevovaly," vysvětlil primář spinální jednotky Jaroslav Šrám.

Traumatologie dostává od zdravotních pojišťoven ročně 65 milionů korun, což nestačí. "Osmnáct milionů korun nám doplácí nemocnice ze zisků z jiných oddělení," řekl Lukáš.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

Najdete na iDNES.cz