Liberecká univerzita protestuje proti Putinovi. Nestojí o ruské studenty

  9:14aktualizováno  9:14
Noví studenti z Ruska? Ne, děkujeme. Liberecká univerzita se překvapivě vymezila vůči současné politice Moskvy a dala najevo postoj k rusko-ukrajinské krizi. O další ruské studenty nemá zájem a v Rusku zastavila propagaci svých studijních programů.

S protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině. Není možné tvářit se, že se nic neděje," uvedla mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

V Liberci studuje přes 500 zahraničních studentů ze stovky zemí světa. A Rusové patří k nejpočetnějším. Nyní jich na univerzitě studuje přes 70. Ukrajinců má univerzita 47.

"Každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat," řekl rektor univerzity Zdeněk Kůs ke svému rozhodnutí.

Univerzita jezdí do Ruska dělat škole reklamu v rámci různých veletrhů a jiných propagačních akcí a snaží se nabídkou potenciální studenty oslovit. Tento druh propagace v Rusku teď končí.

Před ruskými studenty se rozhodně nezavíráme

Podle rektora to však neznamená, že univerzita zavře dveře před studentem, který se i bez propagace školy rozhodne v Liberci studovat. "Když přijde ruský student, který bude mít splněny všechny požadavky včetně víza, není samozřejmě důvod, abychom ho nevzali," upřesnil rektor Kůs.

"S postojem univerzity souhlasím. Osobně mám ze současné politiky Ruska obavy a vadí mi," míní student Jakub Khun. Zároveň je prezidentem Mezinárodního klubu studentů při Technické univerzitě v Liberci.

Klub pomáhá zahraničním studentům, kteří přijeli na univerzitu v rámci výměnného programu Erasmus, s jejich začleněním do studentského života. "Konkrétně ruští studenti se mezi ostatní neintegrují. Osobně si ale myslím, že politiku nijak neřeší a nesdružují se. Nevím ani o tom, že by měli problémy s ukrajinskými studenty," dodal Khun.

Obří karikatura Putina na radnici

Protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. Obraz jej zobrazoval jako průnik diktátorů Stalina a Hitlera. Byl na něm vyveden jako diktátor s hitlerovským knírkem a vyznamenáními se symboly fašismu a komunismu na prsou.

Za instalací stálo občanské sdružení Dekomunizace, které chtělo varovat před údajným postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. Karikatura se na budově objevila se souhlasem magistrátu, už odpoledne ale musela na popud policie dolů. Viset tam přitom měla až do 18 hodin.

Nynější ruská agrese na Ukrajině má podle aktivistů analogie v dějinách Evropy. "Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň," řekl Ondřej Matyáš z Dekomunizace.

Plakát rozdělil veřejnost, část kvůli němu i nevybíravě útočila na primátorku. Jeden z anonymů například hrozil: "Přijdem, pověsíme tě na větev a vykucháme ti děti." Podané trestní oznámení vyšetřovala i policie.

Ruské velvyslanectví se proti karikatuře ostře ohradilo. "Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné, bez ohledu na motivy, kterými se jejich organizátoři zaštiťují," psalo se v oficiálním prohlášení Velvyslanectví Ruské federace v České republice.

"Takové akce nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemně výhodných bilaterálních rusko-českých styků, rozsáhlých hospodářských vztahů, na jejichž rozvoji v posledních letech významný zájem projevuje i česká strana," psala ruská strana.

Autor:

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

V Jizerských horách plánují novou sjezdovku, už nyní má své odpůrce

Ilustrační foto

Za minutu vyjede na svah v Kořenově asi dvacet lidí. Až 1 350 lyžařů za hodinu obslouží nový lyžařský vlek, který v...

Jednodenní občanská válka v ulicích, to byl Liberec před padesáti lety

Liberecký spisovatel a novinář Luboš Příhoda si za socialismu od komunistů...

I v Liberci mlátili 21. srpna 1969 Češi Čechy. Důvodem byly protesty proti okupaci města sovětskou armádou. Novinář a...

Najdete na iDNES.cz