Umělci kritizovali korupci v Liberci, tiskli bankovky se jménem Syneru

  10:17aktualizováno  10:17
Korumpujete liberecké politiky a vaše peníze jsou špinavé. Touto ostrou kritikou se ve středu večer opřela do stavební firmy Syner umělecká skupina Guma Guar, která se představila v liberecké galerii 3x3 v prostorách Malého divadla.

Jedna z použitých rekvizit performance umělecké skupiny Guma Guar, která v Liberci tvrdě kritizovala vliv stavební firmy Syner. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podtitul akce zněl Byznys a politika. Skupina tím chtěla poukázat na to, že Syner je podle ní úzce napojen na místní komunální politiky a jeho peníze jsou špinavé. Co bude obsahem vyjádření pražských uměleckých aktivistů, bylo ovšem do poslední chvíle tajné.

Guma Guar

V liberecké galerii 3x3 proběhla performance umělecké skupiny Guma Guar kritizující vliv stavební firmy Syner.

Umělecko-aktivistická skupina působící v Praze. Od svého založení v roce 2003 se zabývá kritikou systému a ironizováním mediálního světa.

Skupina na sebe upozornila výstavou s názvem Meze tolerance, která se stavěla proti zákazu Komunistické strany mládeže. Tato výstava vyvolala bouřlivé diskuse a byla vandaly zničena. (více čtěte zde)

V roce 2008 skupina také vystavovala v Praze na nábřeží Vltavy v rámci projektu Galerie Artwall. Na billboardech parodujících kampaň na pořádání olympijských her v Praze se objevily tváře, které si lidé spojují s kriminalitou a podsvětím. Výstavu poničil neznámý pachatel a galerie Artwall byla zrušena z rozhodnutí pražského magistrátu. (čtěte zde)

Galerii zaplavily napodobeniny bankovek, které byly po místnosti rozfoukávány větrákem. Všemu vévodila obrazovka s nápisem Synergie (pozn. red. - řecky spolupráce), což byla předělávka loga liberecké firmy. Stejný nápis se pak objevil také na tiskárně, která bankovky dávala do pomyslného oběhu.

"Syner je firma, která korumpuje liberecké politiky. Má takovou pověst, že už to nelze ignorovat," uvedla za Guma Guar Michaela Pixová. Podle ní údajná propojenost Syneru s radnicí přesáhla určité meze a je to už příliš viditelné.

"Nejrůznější kauzy společnosti jsme dlouho sledovali a uvažovali, že podobnou akci uděláme dříve. Když však ve volbách zvítězila Změna pro Liberec, zdálo se to být už zbytečné. Teď, když se do vedení města navrátili původní kmotři a mafiáni, se toto téma znovu otevřelo," dodala Pixová.

Stavební firma akci umělců vnímá jako účelovou. "Vystoupení skupiny vnímám jako objednané a mrzí mě, že organizátoři neměli dostatek vnitřní síly na představení pozvat ty, které neoprávněně poškozují," sdělil mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Lidé jsou v Liberci pasivní, tvrdí aktivisté

"Ani umělecká tvorba by neměla šířit lži založené na pomluvách ve snaze účelově pošpinit dobré jméno společnosti. Navíc ochranná známka Syner byla použita bez našeho souhlasu," dodal Paclt.

Dle slov Pixové jsou všechny peníze, co se v Liberci točí, špinavé. "Každý člověk na tom může svým způsobem participovat. Lidé jsou tady pasivní. Kdyby například na demonstraci proti odvolání dnes již exprimátora Korytáře přišlo místo sedmi set lidí sedm tisíc, mohlo být třeba všechno jinak," dodala.

Jedna z použitých rekvizit performance umělecké skupiny Guma Guar, která v Liberci tvrdě kritizovala vliv stavební firmy Syner.

Odvolanému primátorovi se vystoupení skupiny zamlouvá. "Guma Guar znám. Říkají to tvrdě, jelikož si to mohou dovolit oproti politikům, kteří to musí balit do nejrůznějších frází. Myslím si, že je to také nadsázka, umělecké vyjádření. Vyjadřují se k tomu, co je třeba pod pokličkou, a takhle ten problém vytáhnou na světlo a poukáží na něj," popsal Jan Korytář.

Podle primátorky Liberce Martiny Rosenbergové by měli umělci přijít s důkazy. "Doporučila bych umělcům, že jestli si myslí, že tu je korupce, ať předloží důkazy nebo podají trestní oznámení," vzkázala.

Guma Guar nejsou jedinými umělci, kteří se pustili do kritiky Syneru. Před volbami firmu zmínil ve své písni Pozdravy z Liberce i raper Lipo. "Radnice je místo, kde má ústředí stavební firma," zpívá se v ní. (více se dozvíte zde)

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Údržbář - elektro, TZB - správa nemovitostí, Praha, až 32 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz