Loňský zával zneprůchodnil Peklo, sklála ale nadále hrozí zřícením.

Loňský zával zneprůchodnil Peklo, sklála ale nadále hrozí zřícením. | foto: Šárka Mazánková, AOPK ČR, RP Liberecko

Peklem lidé neprojdou, hrozí jim zával. Zákaz bude platit až do léta

  • 4
Pískovcový kaňon Peklo, který se zjara mění na obří botanickou zahradu plnou nejen bledulí, zůstane nejspíš až do léta neprůchozí. Jedno z nejnavštěvovanějších míst na Českolipsku muselo být uzavřeno kvůli extrémnímu riziku skalního sesuvu.

Stezku vedoucí kaňonem Robečského potoka zavalil utržený skalní masiv už loni v únoru. Pěšinu a dřevěný chodník zasypalo na 175 tun kamenných bloků.

Lesy ČR ve spolupráci s Českou geologickou službou sice místo vyčistily, část skály ale dál hrozí zřícením. 

„Nepodařilo se zajistit a stabilizovat zbytek skalního žebra. To je stále nestabilní a ohrožuje bezpečnost návštěvníků,“ informoval Jakub Podskoč, referent lesního hospodářství českolipského odboru životního prostředí. 

Zákaz průchodu Peklem vyhlásily úřady na konci roku 2019, platí prozatím do konce března 2020.

Omezení však nejspíš bude platit i potom. „Na jaře se sanace skály určitě nestihne a zákaz budeme prodlužovat až do léta,“ potvrdila Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody Lesů ČR, které mají území ve správě. 

Podle ní by lidé neměli zákaz průchodu podceňovat. Vystavují se totiž riziku pokuty i ohrožení života. V místě zákazu jsou natažené výstražné pásky, vstupy do pekla Lesy ČR v nejbližších dnech osadí varovnými cedulemi s vysvětlením.

 „Jeden blok pískovce tam visí opravdu na vlásku. Vlhkost a výkyvy teplot ho mohou kdykoliv uvolnit, nedoporučujeme nikomu tam chodit a riskovat. Riziko skalního zřícení je skutečně velké,“ zdůraznila Kavková.

Pro představu: skalní masiv hrozící utržením má objem asi 80 metrů krychlových. Kubík pískovce váží přibližně 2,5 tuny, nestabilních je tak nadále 200 tun pískovce.

K bledulím jen po cestě tam a zpátky

Pro lidi mířící zjara za bledulemi je to komplikace. Mohou dojít z obou stran pouze k závalu a pak se zase vrátit. Zákaz vstupu platí v blízkosti Lisovy samoty, zhruba v půlce stezky.

Návštěvníci tak mohou jít do Pekla buď ze Zahrádek, nebo z České Lípy. 

Pískovcový kaňon Peklo, jehož údolím protéká Robečský potok, vytváří bledulím příznivé vlhké klima, takže se tu objevují v obřích shlucích, místy jde doslova o koberce bílých květin.

Kvetou zpravidla v březnu a dubnu. Lidi sem ale lákají i další představitelé fauny a flóry, z květin třeba ďáblík bahenní a árón plamatý, ze zvířat tu žijí ledňáčci, slepýši, výři nebo volavky. 

Údolí působí dojmem divoké přírody, i v ní ale zanechal člověk své otisky. Místní amatérští sochaři Erich Hockel a Augustin Schindler do skal vytesali dva obří reliéfy skladatele Richarda Wagnera a filozofa Friedricha Nietzcheho. Druhý jmenovaný ovšem lidem připomíná spíše sovětského diktátora Stalina.

Fotograficky vděčná je skalami obklopená osada Karba na začátku údolí Peklo, jejímž jádrem je kaplička a několik roubených stavení. Mezi technické zajímavosti se řadí 23 metrů vysoký železniční viadukt přes Robečský potok. To vše sem žene davy turistů. Ne nadarmo je toto území zákonem chráněno už od roku 1967.

Přírodní památka Peklo u Sosnové na Českolipsku

Přírodní památka Peklo u Sosnové na Českolipsku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz