Od hranic zmizí tisíce tun německých odpadků. Likvidace začne za měsíc

  13:52aktualizováno  13:52
Čtyři a půl tisíce tun odpadu, především pet lahví nebo potahů z autosedaček, začne během března mizet z nelegální skládky u Bulovky na Frýdlantsku. Do letních prázdnin má být areál na česko-německém pomezí čistý.

Druhá fáze likvidace skládky v Bulovce začne už za měsíc. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obří skládka na hranicích

Likvidace obří skládky v Bulovce právě začala.

Do zemědělského areálu v Bulovce - Arnolticích byly od roku 2004 dovezeny tisíce tun plastů, textilu, použité obuvi a koberců původem z Německa. Údajně měly být znovu využity, zpracováno a využito však bylo podle odhadů jen něco málo přes 500 tun textilu a plastů. Ve čtyřech objektech a na volném prostranství zůstalo uskladněno téměř 9000 tun odpadu. V první etapě se podařilo odvézt a zlikvidovat 4499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3523 tun plastů. Likvidace stála 320 000 eur a zaplatili ji Němci. O zbytek se teď postará kraj.

S likvidací odpadu by se mělo začít za měsíc. Specializovaná firma vytěží až čtyři a půl tisíc tun odpadu. Stejné množství už před dvěma lety odvezli ze skládky Němci, ostatně právě od nich většina odpadu pocházela.

Jenže zatímco německá firma se zaměřila především na odpad, který se dá co nejlépe energeticky využít, takže jej stoprocentně mohla spálit v Termizu, s tím, co na skládce zbylo, už to tak jednoduché nebude.

„Zhruba čtyřicet procent se spálit dá, ale šedesát procent musí na regionální skládky, které ale jsou pod odborným dohledem,“ upozornil Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Kraj nakonec zaplatí jen dva miliony

Do konce února podepíše kraj smlouvu s firmou, která vyhrála výběrové řízení. Její jméno zatím náměstek prozradit nechce, nicméně s likvidací odpadů má prý zkušenosti a pochází z Libereckého kraje. „Ta soutěž nebyla úplně jednoduchá právě s ohledem na to, že část toho odpadu se musí vytřídit,“ upřesnil hejtman Martin Půta.

Už nyní ale může být kraj spokojený. Vysoutěžil menší cenu než původně plánoval, a na odstranění skládky získal téměř osmdesátiprocentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

„Původně vycházela likvidace celé skládky na třiadvacet milionů korun, o polovinu se postarali Němci a my jsme měli v rozpočtu připraveno zhruba devět a půl milionu korun. Při výběrovém řízení se nám ale podařilo cenu ještě snížit a navíc díky státní dotaci zaplatíme z krajského rozpočtu nakonec jen necelé dva miliony korun,“ prohlásil náměstek Jadrný.

Na to, až odpad z Arnoltic zcela zmizí, se těší i starostka Bulovky Romana Šidlová. „Bude už konečně klid,“ prohlásila.

Nelegální skládka začala v zemědělském areálu vyrůstat už v roce 2004. Bývalý majitel sem nechal dovézt tisíce tun plastů i textilu z Německa. Původně tu plánoval třídící linku, odpad chtěl zpracovávat a znovu využít. Jenže z podnikání sešlo a nakonec tu zůstalo ležet kolem devíti tisíc tun odpadu.

Největší nebezpečí? Oheň

„Žít vedle skládky není moc příjemné. Obtěžuje zápachem a létají odtud odpadky po celé vesnici. Navíc jsme měli strach i z množení hlodavců, lidé, kteří bydlí poblíž si stěžovali i na vyšší výskyt hmyzu,“ přiblížila starostka.

Ale největším nebezpečím byl oheň. Skládka hořela v minulosti několikrát. Před čtyřmi lety likvidovali hasiči požár nejdříve v bývalém seníku, který ukrýval až tři tisíce tun textilu a jen o týden později hořelo v areálu bývalého teletníku, kde byly podle odhadů uskladněny asi čtyři tisíce tun textilu a plastů.

„Došlo k mírné kontaminaci území právě v momentě, kdy skládka hořela. Hasební vody se spojily s chemikáliemi z hoření a natekly do žlabů. Až odvezeme odpad, chystáme se provést monitoring a pak případně zlikvidovat ekologickou zátěž. Podle mých informací ale není nijak veliká,“ dodal Jadrný.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Najdete na iDNES.cz