Podle zjištění spolku Hlas zvířat měly krávy výkaly až po kolena.

Podle zjištění spolku Hlas zvířat měly krávy výkaly až po kolena. | foto: Hlas zvířat

Údajné týrání krav policie odložila, spolek Hlas zvířat žádá o přezkum

  • 10
Policie odložila případ údajného týrání krav na Českolipsku. Nepotvrdilo se ani podezření z dotačního podvodu. Spolek Hlas zvířat, který podnět na počátku září podal, ale není se závěry kriminalistů spokojen.

O odložení případu informovala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Spolek Hlas zvířat už požádal o přezkum a dal stížnost na postup policie a proti odložení věci na Okresní státní zastupitelství v České Lípě. Sdělila to předsedkyně spolku Tereza Plicka.

Už v srpnu dal Hlas zvířat podnět na veterinární správu. Skot v kravíně se podle spolku brodil ve vlastních výkalech a mladší telata se do výkalů bořila téměř po břicho, uvnitř bylo asi 120 zvířat.

Podle zjištění aktivistů získala společnost, které hospodářství patří, na dotacích přes 60 milionů korun. Svá tvrzení doložil spolek videem, veterináři ho ale pro svá šetření nemohli použít.

„To bychom museli na místě zdokumentovat my,“ řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta. To se ale nepovedlo, když veterináři chov kontrolovali, bylo už ve chlévě uklizeno.

Spolek pak podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

„Oznámení jsme přijali 4. září. Ve spolupráci s českolipskou pobočkou veterinární správy prověřovali kriminalisté podmínky chovu skotu a neshledali, že by tam docházelo k týrání,“ řekla Baláková.

Proto policie případ odložila. Z nashromážděných dokladů dospěli kriminalisté také k názoru, že se firma dotačního podvodu nedopustila, proto i tento případ už ve fázi prověřování odložili.

Veterináři prověřovali chovy stejné firmy ve Svoru a Heřmanicích v Podještědí, s firmou podle Šebesty zahájili správní řízení kvůli porušení plemenářského zákona. „Objevili jsme neoznačené kusy,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy.

Veterináři podle něj podali také podnět na stavební úřad kvůli nevyhovujícím podmínkám jednoho z chovů. Objekt zkolaudovaný jako seník nebyl pro chov dobytka vhodný, což potvrdil i stavební úřad. I když se týrání nepodařilo prokázat, veterináři se na firmu chtějí podle Šebesty více zaměřit a její chovy budou častěji kontrolovat.


Témata: Liberecký kraj