S kazem až do Mladé Boleslavi. Lidé v Turnově přišli o zubní péči

  6:56aktualizováno  6:56
Od loňského října čekají na ošetření zubů tisíce lidí v Turnově. Někteří jsou zde bez prevence již rok. Nepodařilo se tam najít náhradu za doktorku Evu Preislerovou, která odešla loni v březnu do důchodu. Nová zubařka zatím nenastoupila a pacienti žijí v nejistotě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Problémem už se zabývá liberecký krajský úřad. „Naše děti měly jít na prevenci v říjnu. Byla jsem zvyklá objednávat měsíc dopředu a vždycky jsem dostala termín, jak bylo potřeba. V září jsme dostali termín na leden, aby mi ho zhruba týden před tím zrušili s omluvou, že se ozvou, jakmile vyřeší nějakou svoji situaci. Začátkem února jsem se připomněla a dostala odpověď, že přece říkali, že zavolají sami. Od té doby nikdo nevolal. Naše děti budou rok bez prevence,“ zlobí se jedna z klientek ordinace Michaela Tréglová. Další zubaři sice v Turnově ordinují, ale žádný z nich nepřibírá nové pacienty.

Zmíněná ordinace patří společnosti DentaLux, která ji převzala. Od loňska se jí nedaří sehnat novou doktorku. 

„Situace nás mrzí, ale nezavinili jsme ji. Máme smlouvu s novou zubařkou s dvacetiletou praxí, která už loni mohla ordinovat. Bohužel je z Ukrajiny, takže musí podstoupit aprobační zkoušku, je to velmi složitý a zdlouhavý administrativní proces. Pacientům se omlouváme, snažíme se to uspíšit,“ řekla jednatelka DentaLux Lucie Suchardová.

Jak podotkla, s pacienty se pokouší komunikovat a situaci jim vysvětlit. 

Aprobační zkoušky musejí složit všichni doktoři z nečlenských států EU, kteří v Česku chtějí vykonávat praxi. Skládají se ze tří částí, v několika testech se ověřují odborné znalosti, znalosti systému zdravotnictví a základů práva ve vztahu k poskytování zdravotních služeb v České republice. Další částí je ústní zkouška před komisí. 

Nejtěžší pak je praxe pod přímým vedením zubního lékaře v akreditovaném zařízení, která trvá šest měsíců. V té době uchazeč musí vypracovat pět případových studií, ze kterých si zkušební komise vybere jednu. Tu pak lékař během ústní zkoušky obhajuje. Celý proces je v češtině. 

Nová zubařka by mohla v Turnově pracovat od dubna

„Ta aprobační zkouška je skutečně složitá a zejména zvládnutí českého jazyka je pro mnohé lékaře z ciziny problém. Stát si tím chrání vysokou úroveň a kvalitu své lékařské péče. Adept sice může do doby zkoušky ordinovat, může na to získat od ministerstva zdravotnictví rozhodnutí, ale musí to být pod dozorem jiného českého lékaře. Zažila jsem mnoho případů, kdy kvůli nezvládnutí aprobační zkoušky musel lékař z ciziny odejít, klidně i z interny v nemocnici,“ podotkla vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Libereckého kraje Alena Riegerová. 

Lékařka z Ukrajiny, která má převzít pacienty v Turnově, zkoušku ještě nesložila. Ústní zkoušky ministerstvo zdravotnictví vypsalo v termínech od dubna do června, písemná část pak 24. a 25. dubna. 

„Pokud vše půjde hladce, mohla by paní doktorka nastoupit v dubnu, snad v květnu. Pokud by do té doby někdo z pacientů nechtěl či nemohl čekat, samozřejmě mu vyřídíme výpis z jeho zdravotní karty pro případného jiného zubaře, kterého si najde. Několik málo lidí už tak učinilo,“ informovala Suchardová. 

Kraj posílá pacienty do Boleslavi

Situací v Turnově už se Liberecký kraj také zabýval. Přestože neshledal žádné pochybení, doporučil provozovateli ordinace, aby pacienty čekající na objednání alespoň informoval o tom, že mohou využít služeb zubařky v Mladé Boleslavi. Tam se ale řadě lidí z Turnova nechce. 

„Tady se bohužel nedá nic dělat, pokud člověk nemá dostupného lékaře v místě bydliště, je jeho zdravotní pojišťovna povinna zajistit nového v dojezdové době do 35 minut,“ dodala Alena Riegerová. 

Nedostatek doktorů trápí zejména menší města. Třebaže tamní samosprávy nabízejí novým lékařům velké benefity, ti raději míří do krajských měst.

Doksy na Českolipsku slíbily novému pediatrovi služební byt, od provozovatele ordinace měl dostat garantovaný plat 100 tisíc korun měsíčně a auto. A přesto nabídka nikoho dlouho nezaujala. 

„Je to složitá situace nejen v Turnově, ale v celé republice. Sehnat nového lékaře je prostě problém, všichni míří do velkých měst. Snažíme se postupovat ve spolupráci se starosty, kteří zpravidla doktorům nabízejí zajímavé benefity jako třeba služební byty, ale pak stejně slyšíme, že lékař chce raději jít ordinovat do Liberce,“ prohlásila šéfka odboru krajského zdravotnictví Alena Riegerová.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Najdete na iDNES.cz