Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Betonový skelet v Turnově skryl výhled na hory, starosta se omluvil

  10:33
Obyvatelé Turnova kritizují stavbu bytového domu ve Sluneční ulici v lokalitě na Vrchhůře. Zničil podle nich oblíbené odpočinkové místo. Za stavbu už se omluvil i starosta.

Emoce vyvolala v Turnově stavba bytového domu ve Sluneční ulici. Poblíž je i barokní sousoší. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z místa vedle turnovské hvězdárny, odkud byl jeden z nejhezčích výhledů z Turnova na Ještěd, část Jizerských hor a Maloskalsko, teď není vidět nic. Celý výhled zakryl železobetonový skelet budoucí bytovky se šesti byty. Často fotografované místo s barokním sousoším Tří svatých je tak podle místních zcela zničené. Hrubá stavba si už vysloužila přezdívku Tesco.

„Je to příšerné, chodíme sem na procházky, ale ta stavba zdejší půvab úplně zničila. Jak to mohl někdo povolit?“ postěžovala si jedna ze starších kolemjdoucích. A naštvaní jsou i lidé ze sousedních rodinných domů. 

„Se stavbou sousedíme přes cestu, ale stavební úřad nás nepřizval jako účastníky řízení. A jsou tam i další vady. Budova nerespektuje územní plán, který má chránit tato pohledově exponovaná místa, dále svou výškou a celkovou mohutností neodpovídá okolní stávající zástavbě, kterou převyšuje. Tady jsou všude rodinné domky a teď tu roste tohle. Dokonce ani příjezdová cesta není dostatečně široká tak, jak ukládá zákon,“ popisuje Markéta Bednaříková.

Protesty obyvatel Turnova proti domu jsou na sociálních sítích tak veliké, že vyburcovaly i starostu města Tomáše Hockeho (NB) k veřejné omluvě. „Je to průšvih, který už se nedá vzít zpět, a velmi mě to mrzí,“ omlouval se obyvatelům.

„Asi v Turnově není nikdo, kdo by řekl, že se mu to líbí. Celý svůj mandát starosty se snažím kultivovat stavební činnost ve městě. Myslel jsem, že máme vícestupňový systém kontroly, který takovou stavbu dokáže odhalit. V tomto případě však systém ukázal, že je ještě co zlepšovat. Na druhou stranu se chci ohradit proti spekulacím o podplacených úřednících a vedení města a nedodržení územního plánu,“ uvedl Hocke.

Podle něj je stavba povolena a územní plán tu počítá s bydlením smíšeným, tedy jak s rodinnými domy, tak bytovkami. 

O zástavbě Vrchhůry se rozhodlo už v roce 1996. Územní plán tam umožňoval výstavbu čtyřpodlažních domů. V roce 2018 navrhl odbor rozvoje města, aby se na Vrchhůře mohly stavět jen rodinné domy. Vedení Turnova to ale zamítlo, nicméně čtyři nadzemní podlaží se zrušila a nově tak platí jen dvě podlaží a jedno ustupující. To však zmíněný dům nesplňuje. 

Sousedé chtějí, aby byl dům nižší

„Když jsme nahlédli do spisu, zjistili jsme, že zcela chybí stanovisko odboru životního prostředí. Ten výslovně uvedl, že své stanovisko vydá až po provedení odborného posudku, protože hrozí narušení krajinného rázu. Ve spisu ale posudek chybí, stejně jako následné stanovisko. Povolení ke stavbě tak bylo vydáno nezákonně,“ myslí si Bednaříková.

Stejný názor zastává i část koalice na turnovské radnici. „Požadovali jsme, aby se město přidalo k přezkumnému řízení na krajském úřadě, zda je stavba v souladu s územním plánem, a abychom podpořili žádost majitelů okolních pozemků a domů o přezkum, zda opomenutí při vydání stavebního povolení je v pořádku. Bohužel, radní z Nezávislého bloku nebyli ochotni vyslyšet naše argumenty. Pro jsme hlasovali jen my a Piráti,“ sdělil radní Michal Loukota (PROTO).

Majitelé domů sousedících s rozestavěnou stavbou požadují, aby se projekt předělal a dům se snížil alespoň o jedno patro. To ale podle starosty není možné, protože stavba je řádně povolena.

Investorem sporného domu je společnost Na Vyhlídce Turnov s.r.o. se sídlem v Liberci. Úpravu stavby firma odmítá. 

„Je to montovaný skelet, konstrukce je vzájemně propojená, nevím, jak by se to technicky mělo provést. Navíc, kdo by to zaplatil? Pozemek jsme koupili od předchozích majitelů i s jejich studií na zastavění. Tu jsme po dohodě s hlavním architektem města upravili a tvar budovy máme od něj schválený. I vedení města nám říkalo, že tam byty potřebují. Chápu emoce lidí, ale věřím, že až bude dům kompletně hotový, bude tam působit jinak než teď hrubá stavba. To místo je krásné, ale je určené k zástavbě. Takže tam časem vyrostou i další podobné domy,“ okomentoval jednatel firmy Jakub Šesták.

Dům na Vrchhůře není jedinou kontroverzní stavbou v Turnově. Velký odpor místních je i proti plánovanému domu se šestnácti byty v Jeronýmově ulici, který tam také hmotově nezapadá. U projektu v ulici Jana Palacha už dokonce krajský úřad zvrátil rozhodnutí turnovského stavebního úřadu, že jen mechanicky povoluje stavby podle limitů v územním plánu, ale nerespektuje konkrétní místo. 

Aby se zabránilo dalším podobným případům, nařídila rada města předělat územní studii pro výstavbu v lokalitě Durychov a Na Kamenci, která má víc respektovat dané místo a začlenění budoucí zástavby do okolí.

Dům roste nedaleko turnovské hvězdárny.

Dům roste nedaleko turnovské hvězdárny.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

Auto v Českém ráji zavadilo o cyklistu, následně jich popadalo šest

Šest cyklistů se v úterý dopoledne střetlo s autem v Českém ráji. Tři z nich se zranili. Nehoda se stala u Rovenska pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...