Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Okupanty v Turnově přivítaly houfnice, vojáci je nepustili do kasáren

  6:30
Přesně před 50 lety se v Turnově psala nejkurióznější epizoda okupace Československa. Zdejší vojáci nikdy nevpustili vetřelce do kasáren. Pohrozili jim houfnicemi, jimiž zatarasili vjezdy. Polská jednotka tak musela tábořit potupně za městem.

Turnovští vojáci instalují 22. srpna 1968 do vrat kasáren houfnice. | foto: archiv Miloše Ištvánka

Turnov si lidé pletou s Trutnovem odnepaměti. Tomuto omylu ale podlehla v srpnu 1968 i armáda Varšavské smlouvy a díky tomu zůstal Turnov jediným městem v republice, které nebylo 21. srpna vojensky obsazeno.

Polská okupační jednotka dorazila až 23. srpna dopoledne, českoslovenští vojáci 361. dělostřeleckého pluku v kasárnách proti ní nasadili 122milimetrové houfnice. 

Major Bohumil Ištvánek

Major Bohumil Ištvánek

Odvážný akt, který neměl nikde jinde obdoby, byl možný hlavně kvůli majoru Bohumilu Ištvánkovi.

Tento dnes veřejností téměř pozapomenutý hrdina národního povstání v Plzni, kde jako člen Revolučních gard čistil město společně s americkou armádou od nacistů, vydal v srpnových dnech spolu s velitelem posádky rozkaz bránit se.  

„Nařídili jsme velitelům baterií houfnic, aby zatarasili brány jak u vrchních, tak spodních kasáren. Dále přišel rozkaz k bojové pohotovosti, s cílem vyvedení pluku do pole. Za tím účelem nařídil velitel vydat mapy. Vyslali jsme do terénu dva rádiové vozy s cílem zachytit vojenské zprávy sovětů,“ píše zástupce velitele Bohumil Ištvánek ve svých pamětech, které po jeho smrti schraňuje jeho syn Miloš a které teď poskytl MF DNES.

Turnov mohl být vybombardován

O tom, že vojáci byli skutečně rozhodnutí bojovat, svědčí fakt, že obsluha děl prováděla nácvik přímé střelby, jako by se připravovala na boj. Turnov přitom stále zůstával svobodný a okupanti nikde. 

„Atmosféra v Turnově byla značně ponurá. Kolem města přes Pyrám jezdily od Liberce na Prahu tisíce tanků a obrněných vozů, samotný Pyrám zakrátko srazili, ale do Turnova samotného nepřijel po dva a půl dne ani jeden okupantský vůz. To vedlo k panice, že Turnov jako velmi aktivní centrum obrody bude vybombardován,“ dokládá turnovský žurnalista Milan Brunclík, který se v srpnu 1968 podílel na protiokupačním rozhlasovém vysílání.

Turnovští vojáci mezitím přišli se samostatným prohlášením, které odsuzovalo okupaci země. Rezoluci podepsali všichni vojáci základní vojenské služby i vojáci z povolání. Prohlášení pak Ištvánek zavezl do Prahy do redakce Mladé fronty, 23. srpna jej otiskly Pojizerské listy a Rozvoj.

Do kasáren v tu dobu chodili obyvatelé Turnova a chtěli dobrovolně na vojenské cvičení. Zástupci místních závodů vybízeli útvar, aby nezklamal a aby se postavil na odpor.

To už si ale okupanti uvědomili svůj kardinální omyl a dorazili „konečně“ i do Turnova. Čekaly je namířené hlavně kanonů. 

Poláci žádali stažení děl

„Když Poláci viděli děla v branách kasáren, doslova zuřili. Jejich tanky a obrněné transportéry se postavily tak, jako by chtěly kasárna odstřelovat. Velitel Poláků s námi začal jednat. Žádal zákaz pohybu vojáků mimo kasárna, stažení děl, odevzdání zbraní. Všechno jsme odmítli,“ píše ve svých pamětech major Bohumil Ištvánek.  

Polské okupační jednotky obklíčily kasárna, dovnitř se ale nikdy nedostaly.

Polské okupační jednotky obklíčily kasárna, dovnitř se ale nikdy nedostaly.

Poláci nechtěli riskovat otevřený střet v ulicích města, které neznali. Tanky zaparkovali na polích na Hruštici s hlavněmi demonstrativně namířenými na město. Čekali, jak vyjednávání dopadnou.

Svědci se shodují na tom, že v této vyhrocené situaci stačilo málo a děla na obou stranách by se rozezněla palbou.

Bojovou náladu tenkrát doslova zmrazil projev Dubčeka a prezidenta Svobody v rádiu poté, co se vrátili z Moskvy. Vybízeli rezignovaně ke klidu. Bylo jasné, že v případném boji proti okupantům by Turnované zůstali sami. 

Děla byla z bran kasáren stažena, ale holínka polského vojáka kasárna nikdy neposkvrnila. Okupanti si vybudovali za městem obří polní ležení.

Srpen68 - články k výročí

„K ubytování a stravování mužstva byly postaveny obrovské vojenské stany, jeden z nich stál přímo uprostřed naší zahrady. Co si okupanti za dva měsíce ovšem nepostavili vůbec, byly latríny. Důležitější než hygiena byla pro okupační jednotky důkladná propaganda. Dodnes nechápu, že tento necivilizovaný fakt nezpůsobil v bezprostřední blízkosti městské vodárny epidemii,“ vzpomněla pro Muzeum Českého ráje turnovská rodačka a muzejnice Jitka Petrušková.

Fotogalerie

Záhy přišel rozkaz (tak podobný tomu z roku 1938!) opustit kasárna – uvolnit je přijíždějící sovětské posádce; 28. září se lidé z Turnova přišli rozloučit s československým dělostřeleckým plukem, který přesunuli do Uherského Hradiště. 

„Z toho loučení jsem natočil zvukový film s politrukem panem Jarešem, který jsem pak ukrýval do Listopadu 1989, neboť jsem se obával, že by mohl posloužit jako důkaz vlastizrady. Otevřeně totiž přiznával, že se naši vojáci budou chovat podobně rytířsky k Polákům, až pojedeme okupovat zase my je,“ vzpomíná Milan Brunclík. 

Sověti rozbořili dům komunistce

Definitivní tečkou za nadějemi Turnovanů učinili sovětští vojáci, kteří nahradili Poláky. Jezdili po Turnově se svou obří technikou ve snaze budit hrůzu u případných protestujících vůči okupaci.

Jedním z mobilních odpalovačů raket najeli do domu v dnešní Hluboké ulici, který pobořili. Paradoxně v něm bydlela předsedkyně místního spolku Československo–sovětského přátelství. 

Na řadu přišly prověrky a kádrová opatření mající za cíl turnovské vojáky a důstojníky dostat z armády. Ti, kteří se nezachránili prohlášením za pomýlené a nesnesli na sebe patřičnou sebekritiku, čekal vyhazov. Propuštěni z armády tak byl velitel Považan, politruk Jareš a také Bohumil Ištvánek. Toho zbavili všech vojenských poct a degradovali na vojína. Musel nastoupit jako traktorista v JZD.

Z majora traktoristou

„Vzali mu i výsluhy, měl odslouženo 22 let a nedostával téměř nic. Z práce vyhodili i mámu, která původně dělala laborantku a jako čtyřicetiletá musela jít mezi patnáctiletá děvčata a vyučit se kuchařkou, aby směla dělat ve výrobně polotovarů. Já se na střední školu dostal díky výbornému prospěchu, ale má přihláška na vejšku byla nomenklaturními kádry označena za urážku dělnické třídy,“ popsal útrapy rodiny syn Bohumila Ištvánka Miloš. 

Degradovaný major dokonce jeden čas sloužil v Restauracích a jídelnách spolu s Milanem Brunclíkem, kde se jako dva „muži určení k likvidaci“ potkali.

„Podobně jako Švejk si slíbil se sapérem Vodičkou, že se po válce sejdou v půl šesté v hospodě Na bojišti, měli jsme s Bohoušem smluveno, že se potkáme v šest v Centrále (nynější Korunní princ) druhý den poté, co se bolševik zhroutí. Sešli jsme se, přišel i pan Jareš. Maloval jsem jim, jak z nich na základě toho mého filmu udělám republikové hrdiny. Oni mne zpražili, ať vše publikuji až po jejich smrti, že na vlivných pozicích zůstává množství sviní, což je doslovná citace, které by jim i nadále mohly nebezpečně škodit,“ doplňuje mozaiku neuvěřitelného příběhu Milan Brunclík.

Rehabilitace se major Ištvánek dožil až po revoluci, kdy Sověti z Turnova odtáhli do Turkmenistánu. Psal se 26. květen 1990.

Zeď skrývá sbírku protiokupačních hesel, muzeum zvažuje jejich záchranu

Hala, na které se protiokupantské nápisy nacházejí. Památkáři předloni spolu s...

VIDEO Pod vrstvami novějších nátěrů se na zdi haly u ústecké Spolchemie ukrývá největší ucelená sbírka...

Zeman odsuzuje snahu ocenit okupanty z roku 1968, chce od Rusů vysvětlení

Prezident Miloš Zeman hovoří na Žofínském fóru. (28. května 2019)

VIDEO Zeman chce od ruského velvyslance vysvětlení k návrhu zákona uznat účastníky okupace z roku 1968 za...

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská...

Startuje Tankocaching. Hledejte kešky na místech spojených s okupací 1968

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 jsme rozmístili unikátní schránky,...

Šok a bezmoc, vzpomíná pamětník na smrtící střelbu okupantů v Prostějově

Jaromír Veselý se v srpnu 1968 během prostějovské Krvavé neděle před střelbou a...

VIDEO Pro Jaromíra Veselého z Prostějova byla okupace Československa před 50 lety obrovský šok. Hlavní...

  • Nejčtenější

Sever Čech trápí extrémní deště, voda v ulicích. Srážky se přesunou na Moravu

Do Česka se vrátily bouřky, pro okolí Děčína, Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí. V Mikulášovicích...

Loučící se historická tramvaj odhodila auto, které jí nedalo přednost

Historické tramvaji, která se loučila s unikátní tratí mezi Libereckem a Jabloncem, nedal v sobotu odpoledne přednost...

Hasiči na Českolipsku evakuovali dvě obce, hladiny řek postupně klesají

V noci na Liberecku začala opět stoupat hladina řek a potoků. Intenzivní deště zvedly hladiny Šporky a Dobranovského...

V lese na Českolipsku se našel balík peněz, nikdo se k němu nehlásí

Už čtrnáct dní pátrá policie po majiteli peněz, které se našly začátkem července v lese v okolí Cvikova na Českolipsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda na Liberecku zaplavila rodinné domy i kemp, některé toky již kulminují

Liberecko v sobotu zasáhl vydatný déšť. Podle krajského povodňového webu platí stav ohrožení na Olešce v Dětřichově,...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Při přípravě se zavřu do své bubliny, říká mistr extrémního hasičského sportu

V roce 2017 Jan Pipiš vybojoval v Americe na mistrovství světa v extrémním hasičském sportu členství v prestižním klubu...

Zchátralá sýpka v Lemberku znovu ožije. Ujali se jí manželé z Prahy

Dlouhé roky jen chátrala a zarůstala křovím. Teď zhruba 400 let stará barokní sýpka přímo naproti zámku Lemberk znovu...

Helma je nutnost, po chodníku nejezděte. Liberec chce vychovat koloběžkáře

Nejezděte po chodníku, používejte helmu. Nová kampaň, kterou spustili v Liberci, se zaměřila na jezdce na...

Památky v Libereckém kraji táhnou méně než loni, kvůli opravám i opatřením

Na hrady a zámky v Libereckém kraji přišlo o tisíce návštěvníků méně než loni za stejnou dobu. Podle ředitele...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...