Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Turnov si chce vzít úvěr 60 milionů. Opozice nápad cupuje

  8:54aktualizováno  11:54
Bez nového obřího úvěru se Turnov neobejde. Na letošní i příští roky si totiž patnáctitisícové město naplánovalo rozsáhlé investice, které ze svého rozpočtu nemá šanci utáhnout. Těmi největšími je dostavba divadla za 100 milionů i nová knihovna nejméně za 50 milionů.

Zdravé zadlužení města je podle vedení Turnova až 180 milionů korun. Opozice míní, že je to moc velké sousto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnovská opozice tvrdí, že si tím vedení města staví pomníček a nemyslí na důležitější věci. Městu navíc hrozí, že prohraje spor s dědičkou šlechtického rodu Walderode a bude jí muset vyplácet náhradu za pozemky, které v mezičase již prodalo. Jde v součtu o majetky za 3 miliardy korun. Tento scénář si ale radnice nepřipouští.

„Obě akce, divadlo i knihovnu, budeme letos zatím projektově připravovat. Příští rok se stavebně nejspíš potkají, i když raději bych začal divadlem. Vezmeme si na to další úvěr, nejspíše ve výši 60 milionů korun,“ informoval starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Už dnes Turnov dluží 112 milionů, letos z nich splatí bankám 16 milionů, dalších 10 milionů činí splátka kontokorentního úvěru. Jen na úrocích dá město bankám milion korun ročně. Prohloubení dluhu o dalších 60 milionů korun není podle starosty rizikové.

„Jistě, řídit město bez dluhů by šlo. Ale všechny investice by se posunuly o několik let. Většina našich akcí je vázána na dotace, tudíž bychom přišli o tuto podporu a nakonec zaplatili mnohonásobně víc, neboť by nám s tím nikdo finančně nepomohl,“ argumentuje starosta.

Problém by mohl nastat, kdyby Turnov neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu ve věci restituční kauzy Walderode. Pak by dědička rodu hraběnka Kammerlanderová mohla žádat také o vydání pozemků, které Turnov již prodal nebo na nich něco stojí. Starosta věří, že dovolání dopadne ve prospěch Turnova. A kdyby ne, pak by se prý pokusil o mimosoudní vyrovnání. 

„Neexistuje ani soupis těch pozemků. Dopátrat se pozemků podle vlastnictví v roce 1945 bude těžké, dojít k nim v katastru nemovitostí bude administrativně složité. Soud by pak musel řešit, který majetek se má vydat a který ne. Bylo by to na několik let a Turnov tím v současnosti nechci zatěžovat,“ zdůrazňuje Tomáš Hocke.

180 milionů je zdravé zadlužení, míní starosta

Zdravé zadlužení města je podle něj až 180 milionů korun, což prý vychází z kalkulací bank, které Turnovu půjčují. „To je náš strop, kterého ale zatím nedosáhneme. Úvěry si berou lidé, firmy a koneckonců i stát. Nevidím problém v tom, proč si nepůjčit taky,“ tvrdí Tomáš Hocke.

Nahrává mu i fakt, že úrokové sazby se aktuálně pohybují kolem jednoho procenta, což je rekordně nízké. Podle radního Josefa Uchytila (PROTO) je ideální doba půjčovat si peníze. 

„Dělal jsem si propočet a zjistil, že za posledních deset let vzrostly naše daňové příjmy o 77 procent a výdaje o 45 procent. Příjmy tedy rostou nad výdaji. A ohrozit by nás mohla jedině nějaká velká recese. Do platebních problémů se Turnov nedostane, v případě potíží jsme schopni se zadlužení během tří, čtyř let zbavit,“ ujišťuje koaliční zastupitel. 

Turnov už si půjčil na radnici

V minulosti si už Turnov peníze také půjčoval, banky mu poskytly 60 milionů na stavbu nové radnice, rekonstrukci Nádražní ulice a na vodohospodářské stavby. Ještě předtím si radnice brala úvěr na stavbu areálu Maškova zahrada.

Podle opozice si Turnov ukusuje příliš velké sousto. Zastupitel za ODS Lukáš Bělohradský tvrdí, že městu ročně rostou mandatorní výdaje, tedy takové, jejichž výši nemůže ovlivnit – určuje je totiž vláda. Jde například o platy úředníků. Ty se od roku 2015, kdy činily 254 milionů korun, zvednou v roce 2023 na 350 milionů. A rozpočet s tím příliš nepočítá. 

„Vedení města s problémem růstu běžných výdajů dlouhodobě neúspěšně bojuje. To vše se samozřejmě projevuje a bude projevovat v menší dynamice investičních výdajů, které jsou ještě směřovány nikoliv do investic vedoucích k dlouhodobému šetření provozních nákladů, ale naopak do projektů, které nejenže zvýší zadluženost města, ale povedou k dalšímu neúměrnému nárůstu provozních nákladů a snížení schopnosti města provést v budoucnu potřebné investice. Budeme se například u plánované dostavby divadla ptát, jaké budou budoucí provozní náklady a kde se v kultuře ušetří na nadstandard architektonicky úžasné, ale na údržbu a provoz náročné prosklené budovy,“ říká Bělohradský.

ODS, jíž je členem, byla v minulosti v koalici a měla pod svou správou finance. V roce 2014 za éry ODS mělo město úvěry ve výši 100 milionů korun, stejná částka ale Turnovu ležela na účtech. Bělohradský nechce o vyšším zadlužování města slyšet. 

„Optimální výše dlouhodobých úvěrů je maximálně mezi 100 až 130 miliony korun z důvodu dobrého hodnocení města z pohledu úvěrujících bank, což se projeví ve výši úrokové sazby. Překročení této hranice se městu prodražuje a náklady na zaplacení úroků pak přerůstají do milionových částek. Na výstavbu nové knihovny a přístavbu divadla město nebude mít dle mého názoru v tomto období dostatek prostředků. Osobně bych se radši držel původně plánovaných 30 až 40 milionů na rekonstrukci a dostavbu divadla a postavil pro širokou veřejnost novou knihovnu a krytý bazén v Maškově zahradě, který by využil pro vytápění teplo z chlazení zimního stadionu,“ míní zastupitel.

Podobný názor má opoziční zastupitel Michal Kříž z ANO. „Teď ještě jsou peníze levné, máme úrok kolem procenta. Mně ale vadí, kam ty peníze jdou. Divadlo i knihovna nám navýší provozní výdaje a na jiné investice nezbude. Pokud se sníží daňové příjmy, bude to ještě horší. Mnohem víc by se mi líbilo, kdyby město investovalo jinam, například se postavil sjezd na dálnici v Ohrazenicích, parkovací dům v centru nebo se začalo jednat s developery o stavbě nového supermarketu. Lidi totiž netrápí, jestli mají novou knihovnu a opravené divadlo, ale spíš že nemají v centru kde zaparkovat, že je problém ráno dovézt děti do školy, že jim odpolední nákup zabere hodinu nebo že v centru města máme na Koňském trhu brownfield,“ kritizuje Kříž.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Bez helmy by bylo po mně, vzpomíná cyklista na střet s traktorem na stezce

Na kole ujel bez většího karambolu přes 100 tisíc kilometrů. Když však minulou neděli Tomáš Hájek z Prahy putoval po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Nový vězeňský e-shop ušetří odesílatelům peníze a strážské věznici čas

Drogy ukryté v zubní pastě nebo kontraband ve štangli salámu. Kontrola příchozích balíků zabere věznici ve Stráži pod...

Zauzlovanou plastiku k poctě Masaryka v Turnově odmítli, je moc kontroverzní

Plastika připomínající potrubí, zauzlovanou tkaničku nebo tasemnici se nelíbila turnovským zastupitelům. Umělecké dílo,...

Plyn je moc drahý, liberecký dopravní podnik nekoupí nové autobusy

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou chtěl letos nakoupit dalších 15 kloubových autobusů na stlačený zemní...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...