Masky zakrývají většinu obličeje a je tak těžké si například všimnout úsměvu. Respirátory, roušky a masky nafasovali také policisté. V Turnově měli průhlednou filtrační masku, která umožňuje lepší komunikaci. | foto: 3D tiskárna Turnov

V respirátoru z Turnova je vidět úsměv a nemlží se brýle, stačí měnit filtr

  • 27
Chrání, ale nezakryje úsměv. Tak zní motto, kterým svůj unikátní průhledný respirátor propaguje 3D tiskárna Turnov. Začala na něm pracovat už v březnu tohoto roku krátce poté, co pandemie koronaviru pronikla i do České republiky.

V těchto dnech nevelká turnovská firma spouští crowdfundingovou kampaň na Hithitu, jejímž cílem je získat dostatek peněz, aby mohla rozjet sériovou výrobu zmíněných masek.

Podle vedoucího projektu Lukáše Berndta chtějí získat aspoň půl milionu korun, ideálně milion.

„Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dostaly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrýt jejich tváře,“ říká k výrobku své firmy její majitel Peter Knobloch.

Podle vedoucího projektu se na ně obrací i kadeřnice, kosmetičky nebo lidé, kteří mají v rodině někoho, kdo hůř slyší. Prostě všichni ti, pro něž je při práci důležité dávat najevo své emoce.

Kromě toho, že průhledná filtrační maska umožňuje mnohem lepší mezilidskou komunikaci, chrání podle jejich tvůrců lépe než respirátory FFP3. Má nejvyšší stupeň filtrace H13 a zadržuje tak viry, pyly, prach a další nečistoty.

„Má mnohem vyšší komfort dýchání. Lidé dýchají přes plochu dva metry čtvereční, protože je respirátor skládaný. Vydechovaný vzduch pak odchází ven,“ upozornil Berndt.

Největším problémem je prach

Podle něj lze respirátor používat opakovaně. Vyměňovat se musí pouze HEPA filtry, které turnovská firma rovněž vyvinula a vyrábí. Jak často se musí měnit, závisí podle Berndta na prostředí, kde se používají. „Největším problémem je prach. V normálních provozech, například ve zdravotnictví, je jeho životnost proto mnohem větší. Vydrží až měsíc,“ vysvětlil vedoucí projektu. 

Například v průmyslových provozech se filtr může zanášet rychleji. Filtry si ale podle Berndta mohou lidé vyčistit i doma sami, například pomocí vysavače nebo je mohou vystříkat alkoholovým sprejem a nechat vyschnout.

Náklady na provoz respirátoru jsou výrazně levnější než v případě jiných průmyslově vyráběných filtračních masek či dokonce jednorázových roušek. „Pohybují se kolem stovky na měsíc,“ dodal Berndt.

Respirátory podle tvůrců pomohou i lidem, kteří musí nosit brýle. Díky hydrofilní vnitřní vrstvě se totiž nemlží a nezamlžují ani brýle.

Momentálně je respirátor a k němu vyvinutý filtr na testování ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. Berndt neočekává, že by certifikaci nezískali. Podle něj měli zpětnou vazbu od ústavu už během vývoje. V momentě, kdy ji získají, bude jejich výtvor sloužit oficiálně jako osobní ochranný prostředek pro EU. Bez certifikátu by šlo o zdravotní pomůcku.

Průhledný respirátor si zatím mohou objednat pouze zájemci, kteří na jeho výrobu přispějí v rámci crowdfundingové kampaně na HitHitu. Získají jej v předstihu a o pět set korun levněji.

Vzhled a technické provedení respirátoru zaujalo také mezinárodní porotu v prestižní soutěži German Design Awards. V letošním ročníku jejím tvůrcům udělila zvláštní uznání v kategorii Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče.