Turnov chce muzeum horolezectví, hledá pro něj prostory

  8:22aktualizováno  8:22
Pamětníků počátků horolezectví v Českém ráji ubývá, jejich vzpomínky přitom dosud nejsou zveřejněny a leckdy ani nejsou zaznamenány. Napravit to má muzeum lezectví, o jehož vznik se pokusí turnovské muzeum, které se pustilo do přípravy sbírkových materiálů.

Skály v Českém ráji | foto: MF DNES

"V případě, že bychom měli pro muzeum nějaké prostory, naše práce by byla intenzivnější. I když zatím nemáme nic jisté, sbíráme kontakty na jednotlivé dosud žijící pamětníky a spolu s Vladimírem Procházkou mapujeme předměty, které by se pro muzeum hodily," uvedl za Muzeum Českého ráje v Turnově David Marek, kurátor sbírkových fondů a historie.

Počátky lezení

Prachovské skály - Český ráj

Koncem 19. století se ve skalách Českého ráje začínají objevovat němečtí lezci. V roce 1907 byl založen nejstarší český "venkovský" oddíl - Lezecký kroužek Prackov.

Po první světové válce bylo vylezeno mnoho těžkých cest na dominantní věže Hruboskalska, Příhrazských skal i Drábských světniček.

Jako nejvhodnější objekt pro muzeum horolezectví se muzejníkům jeví sousední dům, dosud patřící městu. To počítá, že svoje úřady odsud odstěhuje. Dům by pak mohl být na prodej.

Myšlenku vzniku muzea českého lezectví podporuje i náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. "Mně by se to samozřejmě velmi líbilo. Existuje myšlenka, že by město opustilo s muzeem sousedící objekt, o který bychom měli zájem. Jakési oťukávací jednání již probíhá, ale jestli to bude za dva nebo tři roky, to zatím neumím říct," zmínila Vajnerová.

Zřizovatelem turnovského muzea je Liberecký kraj, který by dům od města musel koupit. V místě obvyklá cena je kolem 6 až 7 milionů.

"Případné opuštění a prodej budovy souvisí s rekonstrukcí bývalého internátu, která ale není momentálně nejvyšší prioritou města," uvedla turnovská starostka Hana Maierová.

Pamětníci počátků pískovcového lezení vymírají

Myšlenka horolezeckého muzea putuje Turnovskem již řadu let, ale dosud se nenašly vhodné prostory, které by umožnily nejen vnitřní expozici, ale i venkovní aktivity včetně lezecké stěny.

Lezení v Českém ráji

"Jednali jsme třeba o domu vedle spořitelny, ale ten nemá venkovní prostor. Dům u muzea by umožňoval propojení s atriem muzea, ale na tahu je spíš kraj než my," upřesnila Maierová.

Odkládání zřízení muzea českého pískovcového lezení, ze kterého vzešly první české alpské i himalájské expedice, znamená ztrátu nenahraditelných vzpomínek.

"Už teď je toho spousta ztracena, je svým způsobem pozdě. Většina těch prvních lezců již odešla a odcházejí další. Naposledy to byl Olda Kopal. Ale nemá cenu brečet nad rozlitým mlékem, musíme se snažit zachránit, co se dá," podotkl Vladimír "Chroust II" Procházka.

Jeho otec, vedoucí první úspěšné české himalájské expedice, začínal s lezením ve Skaláku. "Myšlenkou muzea já žiji, snažím se poshánět, co se dá. Myslím, že mám celkem slušnou sbírku fotografií, knížek i vlastních horolezeckých předmětů. Na podzim to pro muzeum sepíšu," dodal Procházka.

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Muž chtěl bivakovat v Jizerských horách. Pátrala po něm horská služba

Se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem dojeli horští...

V pozdních hodinách v pátek večer hledali horští záchranáři ztraceného turistu v Jizerských horách. K muži se vydali na...

Dopravní podnik ve svěráku. Nejsme z nejhoršího venku, říká jeho šéf

Šéf DPMLJ Michal Zděnek je ve svízelné situaci. Stále neví, jestli je ze strany...

Šéf Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek líčí dramatická jednání o tom, kdo bude od února...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz