Někde davy, jinde pusto. Kraj chce turisty rozptýlit stejnoměrně

  11:39aktualizováno  11:39
Na Libereckém kraji vznikl plán, jak efektivně rozmístit turisty po Jizerských horách. Někde se totiž mezi sebou pletou cyklisté a pěší, jinde projde za den turistů jen zlomek. A stále existují místa, která návštěvníci hor opomíjejí.

Oblíbeným cílem turistů je Bedřichov. Na snímku místní přehrada. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

To je třeba případ Zásady na Jablonecku.

„Kvůli tomu, že se turisté stahují hlavně do Jizerských hor, tak málokdo už pak sejde pod Černostudniční hřeben, a to je škoda. Je tu spousta malebných míst a myslím, že zájem turistů by uvítali i místní, nedávno se tu otevřel i pivovar,“ uvedla starostka obce Zásada Andrea Princová.

Ona sama by směrovala kroky turistů především ke kapli sv. Prokopa, která je druhou největší v České republice a rozhodně stojí za návštěvu. Podobných koutů je ale celá řada.

Popelkou zůstává třeba Frýdlantsko, přitom pro turisty skýtá velké množství zážitků. Ideální je hlavně pro rodinnou cyklistiku, fenoménem jsou i několikakilometrové aleje.

„Chceme nasměrovat turisty také východním směrem podél Černostudničního hřbetu. Posílí se i postavení Nového Města pod Smrkem jako centra zimní i letní turistiky. Navíc by mělo daleko více těžit z vazby na dynamicky se rozvíjející polské lázeňské město Świeradów-Zdrój,“ upřesnil Jindřich Felcman z oddělení územního plánování krajského úřadu v Liberci.

O některých místech se málo ví, i když jsou zajímavá

Podle Jiřího Huška, šéfa Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, ale není cílem krajského plánu přivést turisty do klidných oblastí hor, ale spíše je nasměrovat na lokality, které nejsou v takové oblibě, a o nichž lidé málo ví.

Kromě toho, že se uleví přetíženým místům, prospěch by z turistů mohli mít především místní lidé. „Krásná příroda je například okolo řeky Smědé, za vidění stojí i meandry pod Frýdlantem, nebo rybníky, třeba Dubák. Navíc například krajinářské výhledy ze Zásady nabízejí pohled na kopce v Českém ráji, Kozákov či Krkonoše, vzhledem k zalesňování Jizerek už je takových možností málo,“ upozornil Hušek.

Turisticky značených tras je dostatek, jen je otázkou dobrého marketingu a propagace nalákat návštěvníky i jinam. Důležité je prý odlehčit náhorní plošině a příliš nezatěžovat ani Severní svahy.

Na návaly turistů upozornilo sčítání

„Občasné návaly v centrálních nástupních místech, zejména v Bedřichově a v Janově nad Nisou znepříjemňovaly návštěvníkům hor rekreační zážitek a zároveň ohrožovaly to, co dělá hory atraktivní, a to je příroda,“ vysvětlila Kateřina Lauermannová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu.

Na to, že je turistů v některých místech v Jizerských horách moc, upozorňovalo sčítání, s kterým před lety začaly některé obecně prospěšné společnosti. Čidla se objevila na hrázi Josefodolské přehrady a na Holubníku.

„Zjistila, že třeba k přehradě zamířilo za rok až sto osmdesát tisíc lidí. Také my měříme pohyb turistů na několika místech v horách, například na Čihadlech, kam zavítá přes tisíc návštěvníků denně,“ zmínil šéf CHKO Jizerské hory.

Krajský plán se zabývá i budoucími stavbami v horách. V těch nejcennějších oblastech si lidé žádné nové domy nebo dokonce apartmány nepostaví. „Zkušenosti ze Špindlerova Mlýna či Harrachova nás naučily, že tento druh rozvoje obcím nijak neprospívá a jen zatěžuje atraktivní horské prostředí,“ dodal Felcman.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

BusLine se zachoval gangstersky, říká bývalý primátor Liberce Kittner

Jiří Kittner stál v čele představenstva libereckého dopravního podniku v době,...

Exprimátor Liberce Jiří Kittner (ODS) obhajuje smlouvu, kterou jako šéf představenstva dopravního podniku v roce 2009...

Hrozbou pro Evropu je hloupý nacionalismus, říká mluvčí sudetských Němců

Bernd Posselt na 55. sjezdu sudetských Němců

Jeho předci přišli do Jizerských hor v 16. století. Posléze pak někteří z nich spoluzakládali dnešní Lučany nad Nisou....

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Najdete na iDNES.cz