ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Turnov chce naučit obyvatele třídit odpad, do ulic dá tisíce popelnic

  • 0
Za pár let nemusí být Turnov jen srdcem Českého ráje, ale také městem popelnic a vzorně vytříděného domovního odpadu. Radnice chce, aby již v roce 2021 byly u každého rodinného domu čtyři nádoby na domovní odpad. K jeho třídění by Turnov rád přivedl rovněž lidi z paneláků a dalších bytových domů.

„Příklad jsme si vzali z Židlochovic u Brna. Podobný systém, o němž uvažujeme, zavádějí nyní v Mnichově Hradišti,“ říká turnovská místostarostka Jana Svobodová. „U rodinných domů mají lidé zatím jen jednu dvě popelnice na směsný domovní odpad a bioodpad. Pokusíme se je přesvědčit, aby si tam dali další dvě nádoby – na papír a na plasty.“

Radnice předpokládá, že na lepším třídění odpadů vydělá. Ceny za ukládání směsného domovního odpadu na skládky nebo za odvoz do spalovny rostou, zatímco za vytříděný odpad společnost EKO-KOM městům a obcím zatím platí.

Obyvatele motivuje snížení poplatku

Turnov si nechal zpracovat analýzu hospodaření s odpady. Udělal ji odborník z Mikulova, z města, kde si s odpady rozumějí a představují vzor pro celou republiku.

„Z analýzy vyplynulo, jak je důležité vytřídit co nejvíce domovního odpadu,“ upozorňuje Svobodová. „Člověk, který se rozhodne třídit, potřebuje přitom mít nádoby na odpad co nejblíže ke svému domu. Obyvatele města chceme ke třídění motivovat i snížením poplatku za likvidaci domovního odpadu.“

V Židlochovicích dali obyvatelům při závádění nového systému slevu 100 korun na rok z poplatku. Letos jim ubrali další stokorunu. „Odpady v Židlochovicích v současné době třídí kolem osmdesáti procent lidí,“ tvrdí Svobodová. „Druhou slevu mohli v Židlochovicích poskytnout, protože město díky třídění na likvidaci odpadů skutečně ušetřilo.“

Turnov spustí již letos na podzim osvětovou kampaň, k níž před více než třemi lety přikročily i Židlochovice. V čtyřtisícovém jihomoravském městečku vysvětlovali obyvatelům důvody, proč musí nastat změna. Vynutilo si ji zpřísňování zákonných předpisů a drahá i neúčinná likvidace směsného domovního odpadu. Každá domácnost dostala v Židlochovicích bezplatně zapůjčené nádoby a lidem odpadlo dlouhé chození k velkým kontejnerům na tříděný odpad. V Židlochovicích začali nádoby na papír a plast svážet jednou za tři týdny.

V Turnově uvažují o vyvážení popelnic se směsným odpadem jednou za dva týdny. Pro nádoby s vytříděným odpadem by kukavozy jezdily jednou za čtyři týdny. „Systém je založený na tom, abyste neměli s jeho zavedením žádné náklady,“ ubezpečovaly Židlochovice své obyvatele.

Město musí popelnice vykoupit

V Turnově patří zatím popelnice obyvatelům. Radnice je od nich hodlá za symbolickou cenu vykoupit. Potom je lidem bezplatně pronajme, stejně jako nové nádoby na tříděný odpad. Počítá, že jich pořídí zhruba 5 800. Vyjdou na šest milionů korun. 

„Požádáme o dotaci Státní fond životního prostředí. Když uspějeme, získáme pět milionů korun a milion korun dáme z našeho rozpočtu,“ podotýká Svobodová.

Odborníci na třídění odpadu považují za ideální, aby nádoby stály na sídlištích u každého vchodu do paneláku. V Turnově ale na něco takového zatím nemyslí.

„Nepřejeme si, aby město bylo přeplněné popelnicemi, i když další hnízda na sídlištích by vzniknout měla,“ prohlašuje Svobodová. 

„Pro lidi, kteří nežijí v rodinných domech, slouží zatím šedesát tři hnízd s nádobami na vytříděný odpad. Víme ale, že si mnoho lidí nepřeje, aby hnízda stála před jejich domy. Kromě jiného jim není příjemné, když někdo přijede k nádobě na sklo třeba v pět ráno, hází dovnitř lahve a dělá rámus.“