Bojovník proti korupci Kroutil sám čelí trestnímu oznámení za korupci

  14:15aktualizováno  14:15
Miroslav Kroutil, muž dosud vnímaný jako jeden z nejaktivnějších libereckých bojovníků proti korupci, nyní sám čelí podezření z vydírání a z vyžadování úplatku.

Miroslav Kroutil čelí trestnímu oznámení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kroutil do loňského listopadu pracoval v Krajském protikorupčním pracovišti (KPKP). Na podzim ovšem dostal výpověď a poté se obrátil na Jana Korytáře - jednoho ze zakladatelů KPKP a současného náměstka primátora za Změnu pro Liberec.

Korytář tvrdí, že po něm Kroutil chtěl zajistit zaměstnání na liberecké radnici nebo post ředitele komunitního střediska Kontakt. Korytářovi údajně vyhrožoval, že pokud práci nezíská, účelově připraví kauzu týkající se případu Luďka Nečesaného (ředitel liberecké nemocnice obviněný z korupce - pozn. red.), která by měla Změnu poškodit.

KPKP za to na něj podalo trestní oznámení a tvrdí, že Kroutilovo jednání může doložit nahrávkami rozhovorů mezi ním a Korytářem a rovněž manažerem Změny Jiřím Římánkem.

Média v pondělí obdržela přepisy těchto rozhovorů. Kromě jiného v nich například stojí tento úryvek rozhovoru Korytáře s Kroutilem:

Jan Korytář: „Jestli to dobře chápu, jakože byste chtěl bejt ředitelem Kontaktu?“

Miroslav Kroutil: „No, to je jedna z únikovejch možností, abych já nemusel vůči KPKP vystupovat tak, jako teď se postavíme na zadní.“

Jan Korytář: „Ale vy tady, když se s váma bavím, tak se nezlobte, ale vy nejste nějakej poctivej a čestnej whistleblower, ale vy jste schopen použít cokoliv, abyste dosáhl svých osobních zájmů.“

Miroslav Kroutil: „No, ano.“

Nahrávky jsou podle pracoviště i Korytáře autentické

Dokumenty, které KPKP předala policii, obsahují i řadu dalších výroků. Například v rozhovoru Kroutila s manažerem Změny Římánkem se objevují detaily Kroutilova plánu na získání místa v Kontaktu.

Podle nahrávek toho chtěl Kroutil docílit tak, že by jej do funkce dosadilo hlasováním všech pět radních Změny. Sám přitom podle KPKP přiznával, že nejde o čestný postup. „Morálně to správný bůhvíjak není. Samozřejmě (...), ale je to taktika,“ řekl podle nahrávek Kroutil.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP, uvedl, že nahrávky jsou autentické . „Vzhledem k věci, že záležitost je v šetření policie, uvádíme, že nahrávky byly pořízeny po předchozí poradě s právníky, když existovalo důvodné podezření, co má být obsahem těchto schůzek, jejich autentičnost mohou potvrdit pánové Korytář a Římánek,“ tvrdí Tauchman.

Jeho slova potvrdil i Korytář. „Ty záznamy hovorů mezi mnou a panem Kroutilem určitě vychází z našeho autentického hovoru. Slyšel jsem to na vlastní uši. Není ani žádný důvod, že by někdo riskoval, že nějak ta slova účelově překroutí. Rozhodně nejde o žádný podvod,“ vysvětlil Korytář.

Dodal, že se v Kroutilovi spletl. „Vydírání je pro mě nepřijatelný způsob chování, pan Kroutil se spletl, pokud si myslel, že tímto způsobem něčeho dosáhne. Bohužel se ukázalo, že mu jde zejména o osobní prospěch a není ani tím profesionálem, za kterého se vydává. Spolupracoval jsem za svůj život již se stovkami lidí, ale někdy se člověk zkrátka splete,“ řekl Korytář.

Kroutil jako whistleblower

Miroslav Kroutil ovšem v pondělí pravost nahrávek odmítl potvrdit. „Jenom jejich délka je mnohem kratší, než naše rozhovory, s každým jsem hovořil aspoň hodinu a tento text jsem přečetl za dvě minuty,“ oponuje Kroutil.

Současně podotkl, že nevěděl o tom, že je nahráván. Naznačil zároveň, že při práci v KPKP natrefil na údajnou korupci ve vedení Změny. „Myslím, že se snaží odvést pozornost,“ dodal Kroutil. Více se ke kauze hodlá vyjádřit v úterý.

Policie nesdělila, zda se trestním oznámením na Kroutila zabývá. „Mohu sdělit pouze to, že se zabýváme každým podnětem či trestním oznámením, které obdržíme, každopádně informace týkající se konkrétní osoby nesdělujeme,“ informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kroutil byl před šesti lety úředníkem na krajském úřadě. Ozval se proti rozhazování peněz z Evropské unie věnovaných Libereckému kraji na pomoc lidem na okraji společnosti. Za to si vysloužil vyhazov z práce.

Kroutil v roce 2010 zjistil, že Liberecké romské sdružení a jiné organizace jsou bez kontroly a utrácejí desítky milionů korun. Upozornil na to svou nadřízenou, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Ludmilu Šlechtovou, hejtmana Stanislava Eichlera, radního Pavla Petráčka, ředitele krajského úřadu Bohdana Tomáše a později jeho nástupce René Havlíka.

Ministr práce a sociálních věcí po té nechal celý projekt prověřit. Po kontrole projektu oznámil, že Liberecké romské sdružení zneužilo dotace za 26 milionů korun. Policisté však nikomu neprokázali vinu na napáchané škodě.

Kroutil je paradoxně jediný, komu v souvislosti s promrhanými penězi na sociální služby hrozí, že u soudu stane jako obžalovaný. Trestní oznámení pro pomluvu na něj podal ředitel krajského úřadu René Havlík.

Autor:
  • Nejčtenější

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ztracený senior strávil dvě noci ve skalní průrvě, vyzvedli ho vrtulníkem

Záchranáři zveřejnili podrobnosti z pátrání po seniorovi, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách. Obě noci...

Premium

Světový pohár na Ještědu je v ohrožení. FIS s ním počítá, Liberec ne

Sen o návratu Světového poháru na skokanské můstky na Ještědu se rozplývá. Město Liberec odmítlo podat žádost o dotaci,...

Byl morální skála, vzpomíná žena na chartistu ze Semil

Miroslava Matěchu, prvního chartistu v Semilech, potrestal soudce před 30 lety za rozšiřování petice Několik vět. Do...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Řidič sk. C, Praha 9, cca 38 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 38 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz