Zřícení domu potvrdili hasiči. „Kus domu je zřícený, aktuálně do budovy nevstupujeme, protože to není bezpečné. Máme na místo povolaného statika a kynologickou skupinu. Vyžadujeme ještě zástupce ze stavebního úřadu,“ uvedl krátce před 14. hodinou zastupující mluvčí hasičů Radek Hon.
Statik společně s psovody a psy dorazili na místo před 15. hodinou a odjeli po 17. hodině. Dovnitř mohli jenom psi, kteří nikoho nenašli. Lidé dovnitř nemohou. „Průzkum probíhal pomocí dronů a kynologů. Psi nenalezli žádný nález, máme za to, že se tam nikdo nenachází,“ poznamenal Hon.
Podle něj statik nařídil zatím částečnou demolici objektu. „Budova má smíšenou konstrukci, demolice bude probíhat na zděné části. Do jakého rozsahu bude budova zdemolovaná, ale bude záležet na jednání majitele se stavebním úřadem.“
Hasiči na místo dorazili krátce po půl druhé odpoledne, kdy dostali zprávu, že je z budovy slyšet praskání a padá z ní omítka. Na místo proto vyjela hasičská technika.
„Vzhledem k těžko posouditelné statice v tu danou chvíli bylo místo vytyčeno a do budovy nikdo nevstupoval. Za přítomnosti hasičů došlo ke zřícení části budovy,“ vysvětlil Hon.
Dva lidé zemřeli při požáru vybydleného domu v Liberci![]() |
Podle něj se při pádu části domu nikdo nezranil. Budovu přitom pravidelně obývají bezdomovci a dva tam nedávno uhořeli. „Nemáme informaci, že by se uvnitř někdo nacházel. Na místě je i dronová služba, která bude dál pátrat,“ zmínil Hon.
Dva drony začaly sutiny prohledávat po 14. hodině. „Aktuálně prohledáváme jak vnější část, tak vnitřní část budovy. Potřebujeme zjistit, jestli se uvnitř někdo nacházel, nebo ne,“ dodal.
Podle sousedů byly uvnitř budovy stany. Samotné zřícení neviděli. „Ale musela to být rána. Sousedka přecházela silnici se psem, ten se najednou začal cukat a ani nechtěl jít. A najednou začaly padat kameny,“ popsal situaci jeden z usedlíků.
Kromě bezdomovců si do torza někdejší fabriky chodily hrát i děti z okolí. Nad areálem se rozléhá sídliště Broumovská a kolem jsou domy čtvrti Liebiegovo městečko.
Podle policie kusy zdiva vypadly i do ulic Mlýnská a Klicperova. Sutiny domu také poškodily parovod, který zásobuje výměníkovou stanici v Mlýnské ulici.
„Dočasně bude tedy v této lokalitě omezena dodávka tepla a teplé vody. Dodávky budou dle teplárny obnoveny do 24 hodin. Aktuálně je uzavřena Klicperova ulice, včetně komunikace pro pěší. V následujících dnech se bude torzo budovy bourat, proto je oblast uzavřena až do odvolání,“ uvedl na Facebooku magistrát města.
Na místě se byl osobně podívat primátor města Jaroslav Zámečník, přestože budova je v soukromém vlastnictví.
„Byla to poslední budova, která nám připomínala areál Textilany. Mnohokrát jsme na městě hovořili o tom, jak ji využít, například by tu mohlo být muzeum textilních strojů,“ povzdechl si Zámečník.
V plánu je zde nová čtvrť pro čtyři tisíce lidí
Dlouho opuštěný areál, který byl svého času největší továrnou na vlněné tkaniny v republice a zaměstnával kolem osmi tisíc lidí, patří nyní holandské společnosti Middle Europe Investments (MEI). Od ní Liberec před časem koupil zámek v centru města.
V představách majitele lokality se v minulosti rýsovala nová městská čtvrť. Ve třinácti domech komponovaných do písmene L, které vždy doplňuje jedna výšková budova, by měly v budoucnu bydlet až čtyři tisíce lidí. Územní studii představili v roce 2023 architekti z ateliéru DOMYJINAK.
Předseda správní rady MEI Peter Winkelman před časem uvedl, že by chtěl zachovat jedinou stávající budovu v areálu Textilany, které místní říkají Blaupukt a ze které zbyly jenom ruiny.
„Budeme se snažit ho nějak zabezpečit do doby rekonstrukce. Blaupunkt by měl mít veřejný charakter využití. Co přesně v něm ale bude, je otázkou jednání. Klidně by tam mohlo být v části detašované pracoviště nějaké základní školy nebo Technické univerzity a podobně,“ dodal tehdy Winkelman.
Právě budova Blaupunktu se v pondělí z části zřítila. Winkelman se o nešťastné události dozvěděl od primátora Liberce.
„Volal jsem mu kolem patnácté hodiny. Stavební úřad mu dává zhruba 24 hodin, aby začal s demolicí. Zatím se může jednat o jednu část, o zbytku by se mělo rozhodnout na základě dalšího zkoumání,“ vysvětlil Zámečník. „Ale podle mě ta budova bude celá na zbourání. Ne hned zítra, ale v dalších měsících.“