Ekologové chtějí omezit noční výjezdy rolby, její hluk ohrožuje tetřívka

  6:25aktualizováno  6:25
V Jizerských horách dramaticky ubývá kriticky ohroženého tetřívka obecného. Ekologové chtějí proto omezit zejména noční rolbování magistrály. Hluk motorů a světla stroje totiž živočicha ruší. Když po opakovaném vyplašení vylétne ze svého úkrytu, nedokáže přečkat zimu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Prosický, naturephoto.cz

„Stopy se v noci upravují v citlivých územích okolo Čihadel nebo Knajpy a dalších míst, kde tetřívek zimuje. Je to záležitost, která dlouhodobě není udržitelná. Tetřívek přichází o klid,“ upozorňuje Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny.

Populace vzácného tetřívka se podle něj snížila za posledních patnáct let asi na třetinu. Dnes žije v Jizerských horách přibližně čtyřicet párů.

Tetřívek přečkává zimu ve sněžném záhrabu. Pokud je ale vyrušený, a dokonce několikrát za zimu, může kvůli velkému výdeji energie uhynout.

Ekologové z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory o nutném omezení jednají se všemi, co mají úpravu magistrály na starosti. Rolbaři ale upozorňují na to, že úprava stop v době, kdy se v horách budou ještě pohybovat zástupy běžkařů, nebude bezpečná. 

Může docházet ke kolizím, obává se šéfka rolbařů

„Když úpravu přesuneme na dřívější dobu, bude to velké omezení lidí ve stopě a nastanou rizikové situace. Může docházet ke kolizím,“ obává se Radka Davidová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Jizerská, jež upravuje Jizerskou magistrálu.

Upozorňuje na to, že večer převažují v horách zkušení sportovní běžkaři. „Větší riziko kolize hrozí s turistou. Při sjezdu v zatáčce jej může rolba nepříjemně překvapit a takový člověk nemusí být schopný včas zastavit,“ varuje Davidová.

Rolby vyjíždějí upravovat magistrálu kolem 21. nebo 22. hodiny. V závislosti na počasí i kolem půlnoci. Úprava magistrály trvá přibližně devět hodin. I kdyby rolba vyjela později, potká se s lyžaři. Stejně, jako když vyrazí odpoledne. 

„Největší potíže bychom měli s okruhem Padesátky, který jezdí rolba z Bedřichova. Pokud by byla oblast v noci uzavřená, tak je to logistický problém. Rolba tam nemůže čekat do rána. Pokud nám to ale CHKO takto nařídí, budeme to respektovat,“ míní Davidová.

„Chceme toho povolit co nejvíc. Letos jsme dokonce přidali trasy, co se mohou upravovat. Ale nemůžeme povolovat něco, co půjde proti zájmům ochrany přírody,“ vysvětluje Jiří Hušek.

Tetřívka ruší čelovky i sněžnice

Jenže tetřívka neruší jen hluk a světla rolby. Klid mu podle ekologů berou i běžkaři s čelovkami nebo lidé se sněžnicemi, co se pohybují mimo trasy. Ekologové nechtějí omezovat rekreaci v horách, ale podle Huška je zapotřebí nastavit nová pravidla. Omezení by se mělo týkat například i lesníků při práci s motorovými pilami. 

„Naší snahou je co největší ochrana tetřívka. Proto chceme začít jednat s partnery o tom, že je potřeba zřídit v horách větší klid. Rušení už přesahuje únosnou míru,“ míní Hušek.

Tetřívka při jarním tokání vyrušují třeba i cyklisté. Jízdu jim nikdo nemůže zakázat. CHKO chce proto spolu s Krkonošským národním parkem (KRNAP) apelovat ve společném projektu na ohleduplnost všech návštěvníků hor. V chystané kampani Rok tetřívka budou obě organizace lidi žádat, aby se k přírodě, kde jsou jen hosty, chovali ohleduplněji. Součástí budou například videospoty. 

Lidé by se měli hlídat sami

„Nechceme lidi postihovat. Jde nám o to, aby si návštěvníci hor uvědomili, že není možné úplně vše. Chceme, aby se začali hlídat sami,“ vysvětluje Jiří Hušek.

„Těžko chránit něco, čemu lidé nerozumí. V kampani chceme přesvědčit turisty, místní lidi a podnikatele, že řada aktivit, co v horách dělají, není v souladu s tím, co tetřívek potřebuje k přežití,“ přibližuje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V Krkonoších žije přibližně osmdesát párů tetřívka. Živočich zimu přečkává v takzvaných ledovcových karech. Z klidu jej vytrhují skialpinisté nebo fotografové přírody. „V kampani plánujeme přiblížit život a nároky tetřívka a jeho ohrožení. Když to neuděláme, v Krkonoších a Jizerských horách hrozí, že do roku 2040 vyhyne,“ upozorňuje Drahný.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

Ochočili si veřejnou správu, říká dlouholetý kritik dopravního podniku

Od roku 2011 Josef Šedlbauer varoval před prorůstáním byznysu do samosprávy i...

Osm let vedl osamělý a zdánlivě marný boj proti korupci a klientelismu v libereckém dopravním podniku. Dnes se ukazuje,...

Syner dostal pokutu za skládku. Tvrdí, že odpad navezl někdo jiný

Syner dostal pokutu za skládku ve Stráži pod Ralskem.

Pokutu 150 tisíc korun dostala společnost Syner od České inspekce životního prostředí. Kvůli skladování stavebních...

Senátor Zeman podpořil Trikoloru. Máme podobný postoj k migrantům, říká

Jaroslav Zeman, majitel továrny na výrobu hraček Detoa v Albrechticích.

Senátor Jaroslav Zeman zvolený za ODS na Jablonecku podpořil nové hnutí Trikolora poslance Václava Klause mladšího. Ten...

Najdete na iDNES.cz