Rozhledna na Špičáku

Rozhledna na Špičáku | foto: Tomáš Flaškapro iDNES.cz

Z věže na Špičáku bude lepší výhled, bikeři se dočkají nové stezky

  • 0
Velké věci se budou odehrávat v příštím roce na Špičáku v Jizerských horách. Odstartuje tam oprava populární rozhledny. Na svazích více než 800 metrů vysokého kopce přibude navíc třetí trail pro sjezdy na horských kolech.

„Rekonstrukce rozhledny proběhne za provozu a potrvá až do roku 2021,“ říká Pavel Bažant, jednatel společnosti Skibižu, jež působí ve sportovním areálu Tanvaldský Špičák. Výsledkem bude nové schodiště, střešní krytina a ochoz. Řemeslníci vymění na rozhledně okna.

Dosluhující dřevěné schody na vyhlídkový ochoz potřebují rychlou výměnu. Ta se uskuteční v dubnu nebo v listopadu, kdy bývá rozhledna uzavřená. Nové schodiště bude kovové.

„Stavbaři přespárují zdi rozhledny. Dohromady dají chátrající střechu, kudy do rozhledny zatéká. Původně měla rekonstrukce rozhledny na Špičáku stát asi tři miliony korun, teď projektanti odhadují náklady zhruba na pět milionů,“ dodává Bažant.

Rozhledna patří Tělovýchovné jednotě Bižuterie Jablonec. Na opravu jí přispěje Evropská unie.

Rozhledna na Špičáku vyrostla před 110 lety. Podobu jí vtiskl jablonecký architekt Robert Hemmrich. K rozhledně patří také restaurace.

Na vrchol Špičáku jede čtyřsedačková lanovka, která v létě vyváží cyklisty s horskými koly. Přímo od rozhledny klesají dolů dva traily pro horská kola - jeden lehčí a druhý obtížnější. 

V příštím roce by Skibižu společně s odborníky z tanvaldského DH - FR Racing ráda vytvořila ještě jednu stezku pro sjezdy horských kol. Byla by pro úplné začátečníky. Naopak pro zdatné bikery připravují Skibižu a DH - FR Racing dva složité a těžké sjezdy dlouhé 150 až 200 metrů.

„Nové traily vymýšlíme, abychom ulevili dvěma současným stezkám. Zájem o ně roste a někdy jsou přetížené,“ říká mluvčí Skibižu Petr Bažant. Od června do září letošního letošního roku vyvezla lanovka třicet tisíc lidí.