Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

  9:39aktualizováno  9:39
Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků, které před týdnem poškodil oheň při nehodě na Pražském okruhu. Stroje jsou zpátky ve Smržovce na Jablonecku v Muzeu obrněné techniky, jejich majitel Jaroslav Janoušek je plánuje opět zprovoznit. Škody by měla pokrýt pojistka.

Hůř z obou tanků dopadl M36 Jackson, americký stíhač tanků z roku 1944, který byl tak oblíbenou zbraní, že jej ve výzbroji měli Jugoslávci ještě v 90. letech. 

„Má ohořelé pásy, což je pro tank problém. Jejich součástí jsou totiž gumové špalky, umožňující tanku jízdu po silnici. Ty se roztavily. Odešly rovněž kovové čepy, které už nejdou použít. Mám obavu, že převodovka je také zničená. Je v čele tanku, které bylo vystaveno nejvyšším teplotám. 

Oheň tavil sklo

Žár mění mechanické vlastnosti některých dílů. Bude třeba sejmout věž tanku, převodovku vyndat a opravit,“ vyjmenoval Jaroslav Janoušek. Plameny, které tank olizovaly 20 minut, vytvořily teplotu přes 1 200 stupňů, takže se roztavily skleněné světlomety, poškozený je i lak a veškerá elektronika. 

„Když seženu tři lidi na plný úvazek a ti na tom budou dělat nepřetržitě pět měsíců, podaří se to opravit. Náhradní díly nejsou problém. Cenu odhaduji na 3,5 milionu korun,“ vypočetl majitel obrněnců.

Lépe dopadl druhý tank, Stuart M3A1 z roku 1942. Oheň ho jen očoudil, lehce poničené má pásy. Už jej mají na dílně a v provozu by mohl být co nevidět. Ironií osudu je, že šlo o stroj, který Janoušek posledních pět let opravoval a veřejnost ho v akci ještě neviděla.

S náklady pomůže pojistka

Majitel počítá s tím, že škody pokryje pojistka, kterou měl dopravce tanků sjednanou. „Každý náklad, který se přepravuje na podvalu je pojištěný na obrovské částky, mělo by se to platit z toho. Věřím, že pojišťovna to s námi rychle vyřeší. Bohužel, lidský život, který při nehodě vyhasl, to už nezachrání,“ dodává Janoušek.

Fotogalerie

K nehodě, při níž tanky ohořely, došlo 2. května v Praze. Nákladní vůz s podvalem je vezl na Slavnosti svobody do Plzně. Z dosud nezjištěných příčin na Pražském okruhu se podval srazil s autobusem Vězeňské služby

Zranilo se při tom lehce 14 vězňů, jeden člen vězeňské stráže zemřel. Jako zázrakem vyvázl z nehody řidič podvalu. Jaroslav Janoušek, který 16. května oslaví sedmdesát let, to pokládá za největší dar k nadcházejícím narozeninám.

„Jsem hlavně rád, že se mu nic nestalo. Když jsem ho viděl v kabině, která hořela, tak to nebyl hezký pohled. On z té kabiny vyskočil ven. A neměl ani škrábanec,“ diví se majitel tanků.

Nehoda též prolétla světem. O hořících amerických tancích v Česku referoval například Washington Post nebo newyorský Herald Tribune.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Najdete na iDNES.cz