Syner má podle radnice předláždit zpackané náměstí. Reklamaci ale neuznal

  8:00aktualizováno  8:00
Liberečtí chodci se možná konečně zbaví strachu, že si na dlažbě opraveného Soukenného náměstí zlámou nohy. Po vleklých tahanicích se nyní podle radnice podařilo dotlačit stavební firmu Syner k tomu, aby rozbité a vysmívané náměstí celé předláždila.

Vyviklaná dlažba na Soukenném náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Uvolněná a zčásti poškozená dlažba je dlouhodobě předmětem sporu mezi městem Liberec a společností Syner. Brzy ji podle informací města nahradí dlažba zcela nová. Na omezení spojené s předlážděním se chodci musejí připravit s největší pravděpodobností ještě letos.

Syner práce na rekonstrukci náměstí začal v roce 2012, pozdější reklamace díla ale zamítal. Nyní se primátor po sérii jednání se Synerem dohodl, že firma náměstí předláždí na vlastní náklady. Město pak zajistí, aby novou dlažbu nepoškozovaly automobily.

„Jsem rád, že nám společnost Syner nakonec navrhla dohodu, která tento letitý spor vyřeší, a že souhlasila i se zkušebními vzorky, aby byla oprava co nejtrvanlivější. Věřím, že nová dlažba navrátí prostoru Soukenného náměstí důstojnou podobu, po které dlouhodobě volají i sami občané,“ komentoval primátor Tibor Batthyány.

Radní návrh Syneru vzali na vědomí. Také schválili, že firma zatím na náměstí položí dva zkušební vzorky. Mají vysondovat, jaká dlažba lépe odolá. Testovat se bude štípaná mozaika i stávající velkoformátová dlažba v kombinaci s dlažebními kostkami.

„Vzorky o rozměrech asi čtyř metrů čtverečných se objeví na dvou plochách na Soukenném náměstí a projdou plnou zátěžovou zkouškou včetně zatížení vozidlem zimní údržby. Výsledky testu nám jasně řeknou, která ze dvou variant nové dlažby bude efektivnější,“ uvedl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.

Na náměstí budou sklopné sloupky

I když má být nová dlažba odolnější, město chce náměstí chránit i po předláždění. Na své náklady na Soukenném náměstí nechá umístit sklopné sloupky. „Zabráníme tím černým vjezdům. Zároveň umožníme vjezd autům údržby nebo účastníkům různých akcí,“ zmínil mluvčí magistrátu Jan Vrabec.

Rekonstrukce náměstí stála téměř 18 milionů korun a dokončena byla v prosinci 2012. Sousední Obchodní centrum Fórum na ni přispělo třemi miliony korun. Od začátku je terčem kritiky. Oproti původnímu návrhu chybí na náměstí tržnice i vodní prvek.

Obnova náměstí byla i jedním z důvodů odvolání tehdejšího primátora Jana Korytáře. Zakázku v roce 2010 stopnul. Syner se odvolal k antimonopolnímu úřadu a město mu zakázku muselo dát. Navíc dostalo stotisícovou pokutu.

Syner reklamaci neuznává

Syner ovšem ve čtvrtek večer ústy svého mluvčího Ondřeje Paclta tvrzení radnice poněkud relativizoval. „V prvé řadě není pravda, že Syner uznal reklamaci. Nebyl a není k tomu důvod. Poškození dlažby je důsledkem jejího nesprávného užívání - nesprávná zimní údržba, vjezdy zásobovacích vozů a podobně, což jsme investorovi dokladovali. Přestože jsme reklamaci neuznali a několikrát se tak i do médií vyjádřili, není nám jedno, jak náměstí vypadá a proto jsme přišli s návrhem, jak situaci řešit,“ míní Paclt.

„Jedním z návrhů byly i avizované vzorky. Proto se uskutečnilo jednání investora, projektanta i zhotovitele. V žádném případě ale ještě nedošlo k dohodě na postupu prací. Další jednání s primátorem povede management společnosti v závěru tohoto týdne,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Liberecká zoo promítá návštěvníkům, kde po světe zachraňuje zvířata

Dřevěný domeček dřív sloužil zvířatům. Nyní slouží lidem.

Kdysi poskytoval úkryt muntžakům malým či australským emu. Dnes dřevěný domek u výběhu koní Převalského skrývá ZooKino....

Turnov chce netradiční bustu Masaryka, může mít podobu prolézačky

Busta by mohla připomínat prolézačku, která stojí v Brně na Moravském náměstí.

Pomník prezidenta T. G. Masaryka by chtěl mít už za tři roky Turnov. Socha prvního československého prezidenta ve městě...

Lesní koupaliště je opravené, kvůli suchu se bude napouštět asi deset dní

Letos se Lesní koupaliště potýká s nedostatkem vody. Příští rok jej pomůže...

V Liberci skončila kritizovaná oprava bazénové vany městského Lesního koupaliště. Kvůli suchu je ale málo vody a...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz