Hotel postavený z dotací se neuživil, může z něj být domov důchodců

  12:10aktualizováno  12:10
Jeden z nejluxusnějších hotelů v Libereckém kraji je na prodej. Čtyřhvězdičkový komplex u zámku Sychrov, kde nocoval třeba norský princ Haakon Magnus, nabízí realitní společností Naxos tomu, kdo dá nejvíce. Nabídky agentura přijímá do 15. března, zájemci musí složit dvoumilionovou kauci.

V roce 2007 vyšla stavba hotelu na 154 milionů korun a 64 milionů na ni přispěla Evropská unie. Patří firmě Regal Estate. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V roce 2007 vyšla stavba hotelu na 154 milionů korun a 64 milionů na ni přispěla Evropská unie. Několik let zde podle pravidel EU musel majitel provozovat hotel. Jakmile tento termín povinné udržitelnosti vypršel, byl hotel nabízen k pronájmu i prodeji neveřejně.

Majitele ale nezměnil. Patří firmě Regal Estate, spadající do konsorcia S Group Holding (Syner). Právě Syner hotel i stavěl. 

Nechtěl jsem ho ani za 40 milionů, říká Pytloun

„Mně ho nabízeli už před pěti lety, nejprve ke koupi, posléze k pronájmu. Myslím, že jsme skončili u ceny čtyřicet milionů korun, ale ani za tu cenu jsem ho nechtěl,“ přiznává Lukáš Pytloun, majitel a provozovatel sítě hotelů a restaurací Pytloun.

„Je to typický hotel postavený z dotací uprostřed ničeho, podobně jako Antonie ve Frýdlantu. Okolo nejsou žádné firmy, žádná možnost vyžití, cyklostezka, sjezdovka. Navíc je už dvanáct let starý, zralý na rekonstrukci. Já své hotely po deseti letech rekonstruuji. V podstatě bych si tedy koupil práci,“ vysvětluje hoteliér.

Zámecký hotel Sychrov disponuje 86 lůžky, restaurací, konferenční místností, kongresovým sálem a wellness prostory. Od počátku byl koncipován na movitější klientelu, ta si sem ale cestu evidentně nenašla. 

Za 12 let osm ředitelů

„Zažila jsem tu osm ředitelů hotelu. Žádný nic nezmohl s tím, že v zimě prostě do hotelu nikdo nejezdil. Mluvila jsem s turisty, kteří přijeli na zámek a většina z nich přiznala, že jsou ubytovaní v Praze a udělali si jednodenní výlet na Sychrov. Nebudou přece bydlet na Sychrově a vracet se odtud do Prahy několikrát týdně,“ konstatuje starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová. Nevyšla prý ani snaha nalákat zahraniční turisty. 

Fotogalerie

„Když přijedou Němci, ani si nekoupí vstupenku na zámek. Jdou jen do parku, tam si snědí přivezenou svačinu, zaplní nám tu koše svými odpadky a odjedou do Liberce,“ konstatovala starostka. 

Podle Luďka Naglmüllera z firmy Naxos ale není nezbytné, aby zde kupec provozoval jen hotel.

„Je možné změnit využití na dům s pečovatelskou službou, dům seniorů nebo domov důchodců. Majitel si to výslovně přál, aby rozšířil spektrum zájemců,“ prozradil realitní agent.

Jak ale podotýká kastelán zámku Sychrov a zdejší zastupitel Miloš Kadlec, v sousedním Radostíně se nedávno prodala bývalá ozdravovna, z níž chce majitel budovat dům seniorů.

„Asi by taková dvě zařízení podobného typu byla dost blízko sebe. Pro nás jako zámek měl větší smysl spíš hotel, byla to dobrá doplňková služba třeba pro lidi, kteří u nás měli svatbu,“ sdělil Kadlec.

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Najdete na iDNES.cz