Čtvrt roku od zahájení. Z údolí za Libercem mizí kvůli silnici kopce

  6:50aktualizováno  6:50
Čtyři měsíce poté, co se uzavřela silnice mezi Kunraticemi a Jabloncem nad Nisou, se zdejší krajina změnila k nepoznání. Zmizely kopce, stromy, tráva, a na některých úsecích už si lze představit obrysy nové vozovky. MF DNES projela místa, kam se běžně řidiči, pokud nepatří ke starousedlíkům, nedostanou.

Stavbaři tvrdí, že nejde o zrovna jednoduchou silnici. Navíc staví nově vlastně dvě, jednu tříproudou a tu druhou „staronovou“ pro místní.

Fotogalerie

Hned zkraje stavby vyrůstá násyp kolem Autoservisu Maryško, který půjde do výšky až devíti metrů. Dá se vlastně říci, že nová silnice povede v úrovni balkonů domu.

„V zemi už jsou některé přeložky inženýrských sítí, postupně mizí sloupy, u firmy Novoplast vzniká podchod pro pěší,“ říká Jan Wohlmuth, ředitel výstavby tohoto projektu z firmy M-Silnice.

Za Novoplastem začíná také zákaz vjezdu, dál už smí pouze lidé, kteří tu bydlí a samozřejmě stavaři. Těch se tu pohybuje kolem padesáti.

„Tuhle část odbagrujeme, zrušíme a přejedeme sem, tady už se zase vracíme na starou silnici, uhrábneme tenhle kopec a pojedeme rovně, zatáčky tu už nebudou,“ popisuje stavbyvedoucí úsek, kde v minulosti začínaly první serpentiny.

140 metrů dlouhý most

V této části čeká dělníky výstavba prvního mostu, dlouhého 140 metrů. A s ní jsou spojené i první problémy. Stavaři totiž narazili na žulu, ač s ní geologický průzkum, ani projekt nepočítal.

„Práce nám tu už dva měsíce stojí. Musíme přepracovávat technologie, převrací se naruby zakládání pilířů, ten nejvyšší dosáhne jedenácti metrů. Neumím říci, zda to stavbu prodraží, to budeme teprve všechno vypočítávat, ale každopádně už dva měsíce na mostu pracovat nemůžeme,“ přiznává Jan Wohlmuth.

Firma čeká také na povolení k trhacím pracím, na některé úseky už totiž nestačí kladivo, ale musí na ně nastoupit trhavina. Její použití má zvláštní režim, navíc nálože nemohou mít kvůli blízkosti domů takovou intenzitu, jaká je potřeba, takže se odstřely musejí provést po kouscích.

A aby těch potíží nebylo málo, čeká firma ještě na stavební povolení na tři důležité objekty.

„Tohle údolí máme zasypat, stará silnice se tady zkrátí a budeme tu moci projet hlavní trasou. Jenže právě na tu silničku, která povede vedle ní nemáme zatím stavební povolení a stejně tak nemůžeme dělat ani nahoře u Proseče most. Příslib byl v květnu, pak v červnu, teď do konce srpna. Je to trochu problém, se zakládáním a betonáží nemůžeme jít do zimy, takže to povolení potřebujeme co nejrychleji. Hned, jak přijde, začneme most stavět, aby se na něj za rok mohli pustit řidiči,“ upozorňuje ředitel stavby.

Stavbaři pracují i v sobotu

Zatím je předčasné spekulovat o tom, zda to ovlivní termín dokončení celé stavby. „Neříkám, že to nejde stihnout, ale uvidíme, jak rychle nám Ředitelství silnic a dálnic dodá všechna povolení. Momentálně stojí práce v údolí, na horním mostě i na tom hlavním. Další část stavby je závislá na odstřelech. To jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ dodává.

I přes všechna zdržení je ale na stavbě vidět velký kus práce. Stavbaři pracují intenzivně ve všední dny, ze sedmdesáti procent i v sobotu. Neděle jsou zatím volné.

Nový úsek má být dlouhý 2,7 kilometrů, kromě rychlostní silnice vyrůstá vedle i staronová vozovka, která povede k místním domkům. Dá se říci, že bude kopírovat novou, ale povede níž.

„Celá ta stavba je dost obtížná, jednodušší by bylo stavět na zelené louce. Tady je složitá logistika, musíte zajistit přístup starousedlíkům. Liší se úroveň těch dvou silnic a ke všemu ještě nevíme, na co při kopnutí do země narazíme. Ale myslím, že když přijedete za dva měsíce, už budeme zase o velký kus dál,“ uzavírá ředitel stavby.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Badatelé hledají místo, kde kdysi komunistická policie postřílela skauty

Haba a Hübnerův kříž připomínají smrt dvou skautů, které zastřelili příslušníci...

Stále neznámá zůstává přesná poloha skautského tábořiště, v němž policie před 70 lety v Jizerských horách zastřelila...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Další z rubriky

Místo sutě opičí dráha. Spolek změní zpustlý kout u obchodní zóny

David Vávra vzdá hold padlým pomníkem, který navrhl ze stočeného plechu....

Ročně tam projde několik tisíc lidí. Venčí se tam psi z útulku, slouží i jako odpočinková zóna pro čtvrť Františkov....

V Česku nemá kde trénovat, přesto mladý hasič pomýšlí na medaili z Ameriky

Jan Pipiš na závodech v Rodgau

Zatímco si jeho soupeři užívali hotel a luxusní večeři, nocoval v autě a jedl z krabičky. I takové vzpomínky má...

Grilování uprostřed vody. Jabloneckou přehradu brázdí barník

Na jabloneckou přehradu vyplul barník.

Po dlouholeté přestávce do vod jablonecké přehrady opět dosedají rozličná plavidla. Poměrně ojedinělou atrakcí je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz