Starostové chtějí vyhrát, podpořit hasiče a posílit policii u hranic

  18:30aktualizováno  18:30
Vítězství ve volbách, obhájení postu hejtmana a minimálně stejný počet křesel v zastupitelstvu jako před čtyřmi lety. To jsou cíle Starostů pro Liberecký kraj v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou více než měsíc před startem krajských voleb.

Hejtman Půta sedí v kanceláři, kterou Starostové v Liberci otevřeli. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ve středu Starostové odhalili nejen svůj volební program, ale také svoji volební kancelář na Benešově náměstí v centru Liberce. Zde se lidé až do druhého kola senátních voleb mohou ve všední dny potkat s jednotlivými kandidáty hnutí. Střídat se tu bude prvních dvacet jmen z kandidátky. K dispozici bude i kandidát do senátu Michael Canov.

Do kampaně včetně té senátní vloží Starostové 5,7 milionu korun. Ta poběží například na sociálních sítích, ale hnutí se nebude vyhýbat ani tradičním billboardům.

Hlavními volebními tématy Starostů je deset bodů, mezi něž patří například bezpečnost nebo zdravotnictví. A program je celkem konkrétní. Hnutí chce například podpořit minimálně 15 miliony korun jednotky dobrovolných hasičů. Za finance navýšené příspěvkem z ministerstva vnitra si mají hasiči pořídit novou techniku či vylepšit vozový park.

Starostové reagují také na bezpečnostní rizika v Evropě spojená s migrační krizí. U hranic by rádi viděli více policistů.

„Jsem sice ten poslední, kdo by chtěl s něčím strašit, ale máme tu hranici s Německem a jsou tu jistá bezpečnostní rizika. Chci, aby existoval nějaký krizový plán. Přeci jen byly útoky v Mnichově, ve Frankfurtu a chci, abychom byli připraveni například na zvýšené kontroly na hranicích, aby se sem nemohl dostat každý,“ vysvětlil lídr Starostů a hejtman Martin Půta.

Kraj nestanovuje kvóty pro příchod uprchlíků, vysvětluje Půta

Bezpečnost je podle Půty téma, o kterém dnes mluví takřka každý. „O bezpečnosti se mluví na billboardech, ale i mezi obyčejnými lidmi, kteří vidí v médiích, co se děje po Evropě. Zároveň se ale lidem snažíme říci, že kraj není tím, kdo vyjednává s politiky v Evropské unii, nestanovuje pravidla pro pomoc uprchlíkům a kvóty pro jejich příchod. Ale můžeme ovlivnit bezpečnost v kraji ve spolupráci s policií a v rámci integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil Půta.

Mezi další body a sliby programu Starostů patří například výstavba moderního střediska integrovaného záchranného systému v Turnově, zavedení dalších přeshraničních vlakových spojů, vlakové spojení mezi Libercem a Prahou za méně než jednu hodinu či pokračování ve snižování krajských dluhů.

Půta uvedl, že se v kampani nebude vyhýbat ani kauzám spojeným s jeho osobou. Před dvěma lety policie Půtu obvinila pro podezření z přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

„Na mých internetových stránkách visí celý popis kauzy, jak ho vidím já, a jsou tam odpovědi na otázky, které dostávám,“ řekl hejtman.

Podle turnovského politologa Jana Kubáčka mají Starostové ve volbách velkou šanci.

„Vždycky je ale složitější mandáty obhajovat, to platí všeobecně. O volbách se hodně rozhodne v Liberci, kde je přece jenom třetina voličů pohromadě. Starostům se může dařit i v menších městech a obcích, kde je vždy celkem velká voličská účast. A lidi také může oslovit jejich konkrétní program mnohem lépe než takový ten ideologický balast jiných stran. Domnívám se, že jim ani nemusí ublížit kauza hejtmana Půty, jelikož se k tomu již hodně řeklo a nic nového tam zřejmě nepadne. Spíše to zanikne v těch celostátních tématech,“ domnívá se Kubáček.

Autor:

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Žena chtěla zastavit couvající auto, to ji přimáčklo na strom

Ilustrační snímek

Tragicky skončila sobotní nehoda v Kamenickém Šenově na Českolipsku, jejíž obětí se stala mladá řidička. Při pokusu o...

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz